İzmir’de Orta Avrupa Filmleri !!!

Visegrad ülkeleri işbirliği ve İzmir Mimarlık Merkezi desteği ile

Hezarfen Film Galeri, film programları kapsamında, bu yıl 3. Defa Macaristan, Polonya, Çekya ve Slovakya  sinemalarına odaklanan Türkiye-Visegrad Kültür Festivali’ni gerçekleştiriyor. Festivalin bu yılki teması olan Beden ve Ruh, insanın iç dünyasını beden, zihin ve ruh bağlamında inceliyor. İzleyicilere ücretsiz olarak sunulan program, sinema tarihinin geniş bir dönemine ışık tutarken, hem usta hem de genç yönetmenlerin yapımlarını bir araya getiriyor.

     

Hezarfen Film Galeri’nin 6-10 Şubat tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşturduğu Beden ve Ruh programı, bedenlerin zihin ve ruhla olan ilişkisini inceliyor. İnsan doğasının karmaşık yapısını anlamaya davet eden program, varoluşun en fiziksel ve soyut hallerini sürükleyici hikayeler aracılığıyla ele alıyor. Film programı, kapsadığı geniş tarih aralığında hem ustalara hem de genç yönetmenlere selam niteliği taşıyor. Programda Jan Švankmajer, Vera Chytilová, Wojciech Marczewski, Martin Šulík, Ildikó Enyedi, György Pálfi, Virág Zomborácz ve Anna Zamecka imzasını taşıyan önemli yapımlar izleyicilerle buluşuyor.

Beden Ruh İsyan – Orta Avrupa´dan Çağdaş sanat

Ben kimim? Bedenleşmiş bir ruh, esinle dolu bir beden… Sanatsal deneyim, bedensel başkaldırının gizemli bir katarsis yaşadığı zirvedir: kendine yönelik düşünen bir sanatçının ruhu, maddi haldeki bedeni düşünceler alanına yükseltir. Beden haline gelirken, esin almaya devam eder. Beden veya ruhun herhangi birini göz ardı etmek, diğerinden kuşku duymak demektir. Visegrad-Türk Kültür Festivali, dört ülkeden dört sanatçı kolektifini Türkiye’de ağırlıyor: Sczezin (PL), Brno (CZ), Bratislava (SK) ve Budapeşte (HU). Bu sanatçılar, küratörlüğü yapılan seçkilerde beden ve ruh temasına meydan okuyorlar. Genç görsel sanatçıların sanatsal stratejileri, Macar sanatçı János Szirtes’in aksiyon sanatıyla karşı karşıya geliyorlar. Böylece, beden sanatı üzerinde zamansal bir sınır çemberi çizen genç nesil sanatçılar, beden üzerine yeni akışkan perspektifler geliştiriyorlar. Serginin küratörlüğünü Martin Maryška ve Lenka Klodová yapıyor. İzmir’in ardından sergiye, 12 Nisan’dan itibaren İstanbul’daki Gama Gallery ev sahipliği yapacak.

Sergi Açılışı ve Kokteyl :

6 MART 2018 İzmir Mimarlık Merkezi’nde 19.30

György PALFI, Master Class

7 MART 2018 / D.E.Ü.Güzel Sanatlar Fakültesi Rauf Beyru Salonu Narlıdere / Saat 14.00

Orta Avrupa Filmleri Festivali, Visegrad +Türkiye, İzmir’de Hezarfen Film Galeri işbirliği ile düzenlenen etkinlikte, Macaristan Sineması’nın ödüllü yönetmeni György PALFI ile Dokuz Eylül Üniversitesi ,Güzel Sanatlar Fakültesi ,Film Tasarım Bölümü Öğretim üyeleri Yrd.Doç.Dr. Emrah S. ONAT ve Yrd.Doç. Dr.Zehra ZIRAMAN moderatörlüğünde, yönetmenin sineması hakkında yapılacak buluşma,

Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Film Tasarım Bölümü katkılarıyla gerçekleşecek Master Class, herkese açık ve ücretsizdir.

        

FİLM PROGRAMI :

Serbest Düşüş

6 MART 2018 / İzmir Mimarlık Merkezi / 20.30 ( Açılış Filmi )

Yönetmen: György Pálfi
Oyuncular: Piroska Molnár, Miklós Benedek, Attila Menszátor-Héresz, Tamás Jordán
Macaristan, Güney Kore, Fransa, 2014, 80′, renkli
Macarca; Türkçe altyazılı

Yaşlı bir kadın, tıklım tıklım dolu evini paylaştığı tepkisiz kocasına, “Ne çayı istiyorsun? Nane var” diye mırıldanıyor. Sonra apartmanın çatısına çıkıp sisler altındaki Budapeşte’nin kararmakta olan göğüne bakıyor. Ve atlıyor. Kadın pencerelerin önünden geçerken diğer daireleri kısa birer an için görüyoruz – ama bunları sonra arka arkaya tekrar ve bu kez yeterince uzun süre göreceğiz. Hikayeler her ne kadar birbirinden belirgin biçimde ayrılıyorsa da çeşitli paralellikler de arz ediyorlar. Bu son derece yaratıcı, ince ayarları yapılmış ve aynı zamanda alçakgönüllü film, kışkırtıcı fikirler dile getiriyor ama hiçbir açıdan en ufak bir yüzeysel meseleye yol açmıyor.

Beden ve Ruh

7 MART 2018 /İzmir Mimarlık Merkezi / 19.00

Yönetmen: Ildikó Enyedi
Oyuncular: Géza Morcsányi, Alexandra Borbély, Zoltán Schneider, Ervin Nagy
Macaristan 2017, 116′, renkli 
Macarca; Türkçe altyazılı

Berlin Film Festivali’nde büyük ödül Altın Ayı’yı kazanan Beden ve Ruh, büyülü gerçeklik esintileri taşıyan, içinizi ısıtacak bir aşk hikâyesi anlatıyor. Usta Macar yönetmen Ildikó Enyedi’nin 18 yıl aradan sonra çektiği ilk filmi Budapeşte’de bir mezbahada geçiyor. Öğlen yemeklerini bile ciddiyetini bozmadan tek başına yiyen asosyal Maria, kendi gibi sessiz ve içine kapanık müdürü Endre ile yakınlaşıyor. Tesadüfen, geceleri aynı rüyaları gördüklerini fark ettiklerinde önce bu durumdan sıkılıp korkuyorlar, ama sonrasında rüyalarında olduğu gibi gerçek hayatta da yan yana durmaya çalışıyorlar.

Zevk Komplocuları

7 MART 2018 / İzmir Mimarlık Merkezi /21.00

Yönetmen: Jan Švankmajer
Oyuncular: Petr Meissel, Gabriela Wilhelmová, Barbora Hrzánová, Anna Wetlinská
Çekya, İsviçre, İngiltere,1996, 85′, renkli
Çekçe; Türkçe altyazılı
 
Jan Švankmajer’in Faust’tan sonra yaptığı ve büyük oranda canlı çekimlere dayanan filmi cinsel fetişizm ve fantezi hakkında Freud, Sade, Buñuel ve Max Ernst’ten yararlanan sözsüz bir yorum. Altı karakter ayrıntılı ve cinsel oyunlarla dolu bir Pazar gününe hazırlanıyor – ekmek topları, taze sazan, kâğıt ve tutkaldan yapılmış bir tavuk kafası var işin içinde! Ortaya çıkan açık saçık ve çılgınca eğlenceli sonuç, Švankmajer’in tuhaf ve kara mizahlı dünyasında düzenlenmiş, görülmeden inanılmayacak, dokunmatik, nefes nefese bir gezinti.

Jan Švankmajer’in üçüncü uzun metrajlı filmi Zevk Komplocuları (Conspirators of Pleasure, 1996) canlı oyunculuk ve klasik canlandırma tekniklerini barındırıyor.

‘Özgür’ Sinemadan Kaçış

8 MART 2018 / İzmir Mimarlık Merkezi / 17.00

 

Yönetmen: Wojciech Marczewski
Oyuncular: Janusz Gajos, Zbigniew Zamachowski, Teresa Marczewska, Piotr Fronczewski
Polonya,1990, 92′, renkli 
Lehçe; Türkçe altyazılı 
 

Woody Allen’ın Kahire’nin Mor Gülü adlı filminin 1980’lerin sonunda komünist rejimin sona ermekte olduğu Polonya’ya uyarlanması olan bu film, taşralı bir film eleştirmeninin ve onun isyankâr bir grup oyuncuyla mücadelesinin hikayesini anlatıyor. “Özgürlük” sinemasında Gün Ağarırken adlı filmin gösterimi sırasında perdedeki oyuncular greve gidiyor, rollerini bırakıyor ve özgürlük istiyorlar, seyircilerden taleplerde bulunuyorlar. Sansür memuru durumu kontrol altına alamayınca üst düzey parti yetkilileri çağırılıyor. Bu film, yapıldığı on yıldaki en özgün Polonya filmlerinden biri; hem baskıcı bir dönemin sonu hakkında şiirsel bir hiciv, hem de insanlığa dair evrensel bir masal.

Hıçkırık

8 MART 2018 / İzmir Mimarlık Merkezi /19.00

Yönetmen: György Pálfi
Oyuncular:Attila Kaszás,  Eszter Ónodi,  Ferenc Bandi,  Józsefné Rácz,  József Forkas
Macaristan,  2002, 78′, renkli
Macarca; Türkçe altyazılı
György Palfi’nin sinema dünyasına çarpıcı bir giriş yapan filmi ‘’Hıçkırık’’ (Hukkle, 2002), yaşamın gizemi üzerine, neredeyse hiç diyaloğun olmadığı, doğa seslerinin çeşitliliğiyle akan bir film. Hukkle, enfes görüntüleri ve akıl almaz detaycılığıyla gencecik bir yönetmenin de doğuşunu müjdeliyor.

27 yaşındaki György Pálfi, bu şaşırtıcı ilk uzun metrajlı filminde kırsal Macar yaşantısını fon alan ipnotize edici, sıradışı görüntülerin gerisinde bir cinayetin esrarını araştırıyor. İnsafsızca yaratıcı ve her an keyif veren bu küçük mücevherde hiç konuşma yok. Böylece, belli belirsiz belgeseli ima eden tarzından da, özel efektleri harika ve şaşırtıcı bir biçimde kullanıyor olmasından da sonuna kadar faydalanabiliyor. Yolun kenarındaki bir bankta oturan ihtiyar adam sürekli hıçkırır, sarhoş bir genç at arabasında horlar, nazik bir yaşlı hanım vadide zambak toplar, kadınlar terzi dükkânında dikiş diker, erkekler bir pub’da içki içer ve bowling oynarlar, arı yetiştiricisi bal çıkarır, bir biçerdöğer buğdayı biçer, bu buğday una çevrilecek ve büyükannenin mutfağında küçük hamur tatlılarına dönüşecektir. Bu arada polis bir cinayeti soruşturmaktadır…

Birliktelik

8 MART 2018 / İzmir Mimarlık Merkezi/21.00 

Yönetmen: Anna Zamecka
Oyuncular: Ola Kaczanowska, Nikodem Kaczanowski, Marek Kaczanowski, Magdalena Kaczanowska
Polonya 2016, 72′, renkli 
Lehçe; Türkçe altyazılı
 
Yetişkinler beceriksiz olduğunda çocukların çabuk büyümesi gerekiyor. Ola 14 yaşında, işlevsiz babasına, otizmli erkek kardeşine ve ayrı yaşayan annesine bakıyor; ama her şeyden çok ailesini yeniden bir araya getirmeye çalışıyor. Annesini eve geri getirmenin umudunu taşıyor. 13 yaşındaki erkek kardeşi Nikodem’in “Kutsal Birlikteliği”, ailenin buluşması için bir bahane. Ola mükemmel bir aile kutlaması hazırlamanın tüm sorumluluğunu tek başına üstleniyor. Birliktelik reddedilenin güzelliğini, zayıfın gücünü ve değişim imkânsız görünürken değişimin gerekliliğini ortaya çıkarıyor.

Papatyalar

9 MART 2018 / İzmir Mimarlık Merkezi / 17.00

Yönetmen: Věra Chytilová
Oyuncular: Ivana Karbanová, Jitka Cerhová, Marie Cesková, Jirina Myskova
Çekya,1966, 74′, siyah-beyaz, renkli
Çekçe; Türkçe altyazılı
 
 
1960’ların Çek Yeni Dalgası’nın en ünlü filmlerinden olan Papatyalar yönetmen Věra Chytilová’nın ikinci uzun metrajlı filmi. Chytilová’nın 37 yaşındayken yaptığı bu eskimeyen, hayat dolu klasik film, yeni izleyici kuşaklarına esin kaynağı olmayı sürdürüyor. Bu kışkırtıcı film, içinde yaşadıkları yoz ve hedonist dünyayı yansıtmaya karar veren iki genç kadının hikayesini anlatıyor. Yapıldığı dönemin siyasal gerçeklerinden uzak duran Papatyalar, yine de 60’lı yılların ortalarına ait estetiğin özünü yakalıyor.

Bahçe

9 MART 2018 / İzmir Mimarlık Merkezi /19.00 

Director: Martin Šulík
Cast: Roman Luknár, Zuzana Sulajová, Jana Svandová, Marián Labuda
Slovakya, Fransa, 1995, 99′, renkli 
Slovakça; Türkçe altyazılı

Genç Jakub hayatından memnun değil; işi onu tatmin etmiyor, evli bir kadınla olan ilişkisini de yürütemiyor, hiç geçinemediği babasıyla da bir apartman dairesi paylaşmak zorunda. Kendisini çevreleyen boz gerçeklikte kaçmak için Jakup kısa bir süreliğine büyükbabasının köydeki eski evine taşınmaya karar veriyor. Buradayken büyükbabasının günlüğünü buluyor, bu da yalın ve unutulmuş bir dünyanın büyüsünü keşfetmesini sağlıyor: erik likörü yapmayı, ekmek pişirmeyi, büyük bahçenin çimlerini biçmeyi öğreniyor; gizemli üç adam onu ziyaret ediyor, bilinmezliklerle dolu ve son derece ilginç bir kız olan Helen’la tanışıyor. Kısa tatili gittikçe uzuyor ve Jakup daha farkına bile varamadan hayatı köklü bir değişime uğruyor.

Küçük Liman

9 MART 2018 / İzmir Mimarlık Merkezi /21.00

Yönetmen: Iveta Grófová
Oyuncular: Vanessa Szamuhelová, Matúš Bačišin, Katarína Kamencová, Johanna Tesařová
Slovakya, Çekya 2017, 85′, renkli
Slovakça; Türkçe altyazılı 
 
Gerçek olaylara dayanan bu filmde, masum bir oyun oynayan iki çocuğun hayatlarının sonsuza dek değişmesinin hikayesi anlatılıyor. Henüz anneliğe hazır olmayan annesiyle birlikte yaşayan on yaşındaki Jarka, sevmeyi ve bir aile kurmayı o kadar istiyor ki terk edilmiş ikiz bebekleri evine alıyor.

 

 

Ruh ve Beden film programı, 06-10 Şubat tarihleri arasında, İzmir Mimarlık Merkezi’nde ücretsiz izlenebilir.

Bu program Visegrad Fonu’nun desteğiyle gerçekleştirilmektedir; V4/Visegrad Group dört Orta Avrupa ülkesinin –Çekya, Macaristan, Polonya ve Slovakya– oluşturduğu, bu ülkelerin Avrupa’ya entegrasyonunu ilerletme ve birbirleriyle kültürel, ekonomik vs işbirliklerini geliştirme amacını taşıyan bir birliktir .

3.Vişegrad-Türk Kültür Festivali, kendi vatandaşlarını, üyelerini ve kardeş toplumlarını temsil eden Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya ve Slovakya (Vişegrad Dörtlüsü, V4) ve Türk dernekleri tarafından Visegrad-Türk Toplumu Girişimi adı altında düzenlenecektir.