İEF SİNEMA BURADA FİLM FESTİVALİ –  GÖSTERİME SUNULACAK UZUN METRAJLI FİLMLER

>Gösterim yer ve saatleri için tıklayınız

 

Darmadagin afisDARMADAĞIN (MARYLAND)
Fransa, Belçika
2015, 98’

Aldandığını bile bile hislerine nasıl güvenebilirsin? Peki ya hissettiğin tehlike gerçekse? Fransız asker Vincent, Afganistan’daki görevinden ruhsal sorunlarla dönmüştür. Lübnanlı zengin bir işadamı tarafından “Maryland” adını verdikleri lüks villalarında karısı Jessie’yi korumak üzere işe alınan Vincent, zamanla koruduğu kadına tutulmaya başlar. Hayalgücü sınır tanımayan Vincent, paranoyak düşüncelerine yenik düşmeye başlasa da hissettiği tehlike büyük ihtimalle gerçektir. Cannes’da yarışan bu psikolojik gerilim, Deniz Gamze Ergüven’in Mustang filminin senaristlerinden olan yönetmen Alice Winocour’un ilk filmi Augustine’in ardından çekildi.

* American Film Institute Festivali 2015-Özel jüri ödülü.

Yönetmen: Alice Winocour
Senaryo: Alice Winocour, Jean Stephane Bron
Yapımcılar: Genevieve Lemal,Isabelle Madelaine, Emilie Tisne
Oyuncular: Matthias Schoneaerts, Diane Kruger, Paul Hamy


GELECEK GÜNLER (L’AVENIR)Gelecek gunler afis
Fransa, Almanya
2016, 100’

Avrupa´nın dikkat çeken yönetmenlerinden Mia Hansen-Løve, beşinci filmi Gelecek Günler´de güçlü bir kadın karakter portresi sunuyor. Isabelle Huppert´in etkileyici bir performansla canlandırdığı Nathalie, iki çocuklu, uzun süredir evli birfelsefe öğretmeni. Yaşlı ve ilgi bekleyen annesi, çok sevdiği işi ve yolunda giden evliliği arasında üçe bölünmüş hayatı yavaş yavaş değişmeye başlıyor. Nathalie, orta yaştan sonra hayatın getirdiği değişiklilerle geleceğini nasıl kuracaktır? Berlin´de bu yıl ana yarışmanın gözde filmlerinden Gelecek Günler, hayatın gündelik akışını heyecanlı kılan bir senaryo ve yönetmenliğe sahip, akıllara kazınan bir karakter dramı.

*Berlin Film festivali 2016 –En iyi Yönetmen ödülü

Yönetmen: Mia Hansen Love
Senaryo: Mia Hansen Love
Yapımcılar: Charles Gillibert, Fabian Gasmia
Oyuncular: Isabelle Hupert, Andre Marcon, Roman Kolinka, Edith Scob, Sarah LepicarBir nefes affisBİR NEFES (ONE BREATH)
Almanya, Yunanistan
2015, 97’

Elena, Yunanistan’daki ekonomik kriz yüzünden Frankfurt’a taşınmaya karar verir. Yunan sevgilisinden hamile kaldığını öğrenince, çocuğu aldırmak için ihtiyaç duyduğu parayı bulabilmek için Tessa ve Jan’ın evinde bakıcı olarak işe başlar. Başlarda zorluk çekse de zamanla Lotte bebekle iyi anlaşmaya başlar ve Tessa ile arkadaş olur. Dikkatsiz bir anında Tessa’yı kaybeden Elena Yunanistan’a kaçar. Üzüntüden ve öfkeden gözü kör olmuş Tessa Atina’ya Elena’nın peşinden gider.

Yönetmen: Christian Zubert
Senaryo: Christian Zubert
Yapımcılar: Ulf Israel, Costas Labropoulos
Oyuncular: Jordis Triebel, Chara Mata Giannatou, Benjamin Sadler


HATIRLA (REMEMBER)
Hatirla afisKanada, Almanya 2015, 94’

Zev 90 yaşında, bunama belirtileri gösteren , düşkünler evinde yaşayan ve yeni ölen karısı Ruth için yas tutmakta olan Yahudi bir adamdır. Oğlu, kızı ve torunları da onunla birliktedirler fakat ona en yakın görünen de tekerlekli iskemleye mahkum olan Max (Martin Landau)’tir. Max Zev’in hatırlayamadığı şeyleri hatırlamakta ve ona ihtiyacı olan tüm bilgileri bir mektupta yazmaktadır, bu aynı zamanda Ruth öldükten sonra Zev’in ona söz verdiği son görevidir. Zev Auschwitz’de hem kendi ailesini hem Max’in ailesini öldüren ve yıllardır adaletten kaçan, farklı bir kimlikle yaşayan adamı bulacak ve onu öldürecektir. Bir gece Zev mektubu çalar ve sorgusuz sualsiz içindekilere uyarak bir yolculuğa çıkar.

Venedik Film Festivali 2015 Vittorio Venetto ödülü.

Yönetmen: Atom Egoyan
Senaryo: Benjamin August
Yapımcılar: Robert Lantos, Anant Singh
Oyuncular: Christopher Plummer, Martin Landau, Bruno GanzToz Bezi Filmi AfişiTOZ BEZİ
Türkiye, Almanya
2015, 98’

İki gündelikçi kadın, temizliğe gittikleri evlerdeki insanlarla kurdukları ilişki, gündelik çatışmalar, kendi arkadaşlık-kardeşlikleri ve bu yakın arkadaşlığın hiyerarşisi, hayata tutunma çabası, kadınlık, annelik, temizlik ve yoksulluk… Nesrin ve Hatun şehrin yoksulluğu ve zenginliği arasındaki bir vagonda gelip giderken, hayatı anlamaya ve kendilerine gidecek yollar bulmaya çalışırlar. Yolları birbirine benzemez ama yoldaşlık bakidir. İki kadın birbirine benzemez hayallerle tutunmaya çalışırlar.

35. İstanbul Film Festivali – Ulusal Yarışma
Altın Lale En İyi Film, En İyi Kadın Oyuncu (Asiye Dinçsoy), En İyi Senaryo
21. Nürnberg Film Festivali
En İyi Film, En İyi Kadın Oyuncu (Nazan Kesal, Asiye Dinçsoy) Mehmet Özgür, Didem İnselel, Serra Yılmaz


TRUMANTruman afis (Small)
İspanya, Arjantin

2015, 108’

Öğretmenlik yapan Tomas, birkaç gün geçirmek üzere Kanada´dan Madrid´deki aktör arkadaşı Julian´ın yanına seyahat eder. İki eski dost (ve Julian´ın sadık köpeği Truman) ansızın bir araya gelmiştir ve birbirine zıt pek çok duyguyu bir arada yaşayacakları bir zaman diliminin fitili ateşlenmek üzeredir. Cesc Gay´in İspanya Feroz Ödülleri´nde senaryo ve oyuncu ödülleri kazanan filmi, hem izleyeni fena halde eğlendiren hem de duyguları can evinden vuran bir potansiyel taşıyor. Truman yılın en dokunaklı filmlerinden biri.

2015 San Sebastián En İyi Erkek Oyuncu (R. Darín, J. Cámara)
Gaudi ve Goya ödülleri 2015 En iyi film.

Yönetmen: Cesc Gay
Senaryo: Cesc Gay, Tomas Aragay
Yapımcılar: Esteban Marta
Oyuncular: Ricardo Darin, Javier CamaraDEnizdeki ates afisDENİZDEKİ ATEŞ (FUOCOAMMARE)

İtalya 2016, 114’

Üç yıl önce Çevreyolu ile Altın Aslan kazanan Gianfranco Rosi, Berlin´den Altın Ayı ile dönen yeni belgeseli Denizdeki Ateş´te günümüzün en acil ve en önemli toplumsal sorununa değiniyor. Film, özellikle Kuzey Afrikalı mültecilerin Avrupa´ya giriş noktası olan, İtalyan adası Lampedusa´da geçiyor. Rosi, adanın çeşitli sakinlerinin hayatını takip ediyor: Bir balıkçı ailesi, bir radyo DJ´i, adada göçmenlerle ilgilenen tek doktor ve 12 yaşındaki Samuele… Bir anlamda filmin yıldızı olan Samuele´nin göz hastalığı, sapanla oynadığı oyunlar, hatta onunla ilgili hemen her şey Avrupa´nın göçmen sorununa yaklaşımıyla ilgili bir metafora dönüşüyor.

*Berlin Film Festivali 2016 , Altın Ayı ödülü

Yönetmen: Gianfranco Rosi
Senaryo: Gianfranco Rosi, Carla Cattani
Yapımcılar: Donatella Palermo, Gianfranco Rosi
Oyuncular: Samuele Pucillo, Maria Signorello, Pietro Bartolo


 

AŞK BİRLEŞİK DEVLETLERİ (UNİTED STATES OF LOVE )Ask devleri afis (Custom)
Polonya 
2016, 104’

90´lar Polonya´sında dört kadının mutsuzluklarından kaçmaya çalışma ve hayatlarında tutku ve sevgi arama hikâyesi. Polonya sinemasının yeni neslinin öne çıkan yönetmenlerinden Tomasz Wasilewski, üçüncü uzun metrajlı filmi Aşk Birleşik Devletleri´nde eski yerel güzellik kraliçesi, bir okul müdürü, uzun bir evliliğin sıkıntılarını yaşayan bir kadın ve yaşlı bir okul öğretmeni üzerinden güçlü kadın portreleri sunuyor. Melankolik, renklerin solduğu atmosferi içinde hem mesafeli hem dokunaklı olan öykü, dönemin Polonya´sının siyasal ve toplumsal değişimini arka plana alıyor.

*Berlin Film Festivali 2016 ,Gümüş Ayı Ödülü

Yön: Tomasz Wasilewski
Senaryo: Tomasz Wasilewski
Yapımcılar: Piotr Kobus
Oyuncular: Julia Kijowska,Dorota Kolak, Magdalena Cielecka,Marta Nieradkiewitz, Tomasz Tyndyk.


24 hafta afis24 HAFTA (24 WEEKS)
Almanya
2016, 103’

6 aylık hamile olan bir anne adayının yüzleştiği ikilemi konu edinen filmde, hamile kadın doğmamış çocuğunun ciddi bir kalp rahatsızlığı olan Down sendromlu bir bebek olduğunu öğrenir. Kadın için geç kürtaj seçeneğini tercih etmek mümkün olacak mı? O ve kocası doğmamış çocukları için yaşanılabilir ya da acılar içinde bir hayat mı beklediğini nasıl bilebilir? Sonunda kadının vereceği kararı ancak bebek bekleyen bir anne anlayabilir.
Berlin Film Festivali 2016, Berlin Sanat Sinemaları Birliği ödülü.

Yönetmen: Anne Zohra Berrached
Senaryo: Carl Gerber, Anne Zohra Berrached
Yapımcılar: Melanie Berke, Tobias Büchner, Thomas Kufus
Oyuncular: Julia Jentsch,Bjarne Madel, Johanna Gastdorf, Emilia Pieske


SAVAŞ (A WAR)Savas afis (Custom)
Danimarka
2015, 115’

Afganistan’da görevlendirilen Danimarkalı birlik komutanı Claus M. Pedersen (Pilou Asbæk) geride babalarını özleyen 3 çocuk ve kocası savaştayken günlük işlerini yapmaya çalışan karısı Maria’yı (Tuva Novotny) bırakmıştır. Rutin bir görev sırasında askerleri ağır ateş altına kalır ve Claus onları kurtarabilmek adına -kendisi ve onu bekleyen ailesi adına ağır sonuçları olsa da- bir karar vermek zorundadır.

Oscar 2016, Yabancı Dilde Oscar adayı

Yönetmen: Tobias Lindholm
Senaryo: Tobias Lindholm
Yapımcılar: Thomas Radoor, Rene Ezra
Oyuncular: Pilou Asbaek, Tuva Novotny, Alex Hogh Andersen


kalandar afisKALANDAR SOĞUĞU
Türkiye 2015, 130’

Karadeniz’in bir dağ köyünde, aailesiyle birlikte yaşayan Mehmet, bir yandan beslediği birkaç hayvanla, günlük ihtiyaçlarını temin ederken, diğer yandan büyük bir tutkuyla; dağlarda maden rezervi aramaktadır. Zamanla umutsuz bir çabaya dönüşen maden arama fikri Mehmet’in duyduğu bir haberle yerini yeni bir maceraya bırakır; Mehmet Artvin’de gerçekleştirilecek olan boğa güreşlerine katılacaktır. Sıradan bir yaşam mücadelesi gibi görünen bu hikâyenin arka planında, dokunaklı bir hayatın, inceden inceye örülen bir mücadelenin ve doğa, insan, hayvan ilişkisinin naif bir portresi çizilmektedir.

52. Antalya Film festivali En İyi Görüntü Yönetmeni, en iyi müzik, En İyi Kadın Oyuncu,
En İyi Erkek oyuncu
Festival Premiers Plans 2016 Jüri Özel Ödülü
Tokya Film festivali 2015 En İyi Film, En İyi Yönetmen
Yönetmen: Mustafa Kara
Senaryo: Bilal Sert, Mustafa Kara
Yapımcılar: Nermin Aytekin
Oyuncular: Haydar Şişman, İbrahim Tahran, Temel Kara, Hanife Kara


İSTANBUL’UN GÖZÜara_guler_poster
(THE EYE OF ISTANBUL)
Türkiye
2015, 63’

İstanbul’un Gözü büyük bir efsanenin 60 yıllık hikayesidir. Ara Güler’in yeni bir retrospektif sergisi hazırlığını odağına alan film büyük ustanın hayatını, ailesini fotoğrafçılığını, fotoğrafa bakış açısını, İstanbul sevgisini ve Türkiye tarihinin önemli dönüm noktalarını çekmiş olduğu unutulmaz fotoğraf kareleriyle anlatır.

Washington DC Bağımsız Film Festivali 2016- En iyi Film

Yönetmen: Binnur Karaevli, Fatih Kaymak
Senaryo: Ahsen Diner, Binnur Karaevli
Yapımcı: Ümran Safter
Oyuncular: Ara Güler


Motor afis (Custom)MOTOR (REMAKE REMIX RIP OFF)
Türkiye, Almanya
2014, 96’

1960-1970lerde Türkiye’deki film endüstrisinin elinde yeterli senaryo olmamasına rağmen,Yeşilçam dünyanın en büyük film üreticilerinden biriydi. Senaryo yazarları ve yönetmenler, bu talebi yabancı filmleri kopyalayarak ya da konulardan esinlenip yeniden yazarak karşılıyordu. Tarzan, Drakula, Oz Büyücüsü, The Exorcist, Rambo, Süpermen ve Uzay Yolu gibi bir yığın Batı filminin Türk versiyonlari üretilmişti. Düşük bütçeyle ve kısa sürede yerel izleyicinin beğenisine uygun olarak üretilen bu kopyalar, Anadolu’da büyük başarı kazanıyordu. Filmciler, donanım ve bütçe eksikliğini kamera önünde ve arkasında yoğun bir emek gücü kullanarak telafi ediyorlardı. Nezih Erdoğan’ın yazdığı gibi: “Luke Skywalker bir kez vuruyorsa, Cüneyt Arkın yüz kere vuruyordu.”

Yönetmen: Cem Kaya
Senaryo: Cem Kaya
Yapımcı: Joschen Laube