TARLA ALAÇATI AÇIKHAVA FİLM FESTİVALİ

Tarla Alaçatı ve Hezarfen Film Galeri’nin işbirliği ile Açıkhava Film Festivali yola çıkıyor.

Dünyaca ünlü ödüllü filmlerden oluşan zengin film seçkisi Tarla’nın nefis doğal ortamında ve Lara’nın eşsiz lezzetleriyle, açık havada izleyicilerin beğenisine sunulacak.

Salı-Perşembe günleri saat 20.00 Açık Büfe 21.00 Film Gösterimi

Rezervasyonlar için: 0541 446 30 61

     

 

30 Ağustos Perşembe

KAYIP KRAL – King of Belgians

2016, Belçika-Hollanda-Bulgaristan, 94’, Komedi-Dram, Renkli, İngilizce-Flemenkçe-Fransızca-Bulgarca

Yönetmen : Peter Brosens, Jessica Woodworth

Oyuncular: Peter Van den Begin, Lucie Debay, Titus De Voogdt

Ülkesine dönmek için Türkiye’den Balkanlar’a uzanan olağan dışı bir yolculuğa çıkan Belçika Kralı’nın dokunaklı, absürt ve sürprizlerle dolu yol hikayesi.

2016 Venedik Film Festivali Ufuklar Bölümü En İyi Film Adayı

Konu:

Belçika Kralı 3. Nicolas bir şeyden habersiz İstanbul gezisinin tadını çıkarırken Belçika’nın Fransızca konuşulan Valon bölgesi bağımsızlığını ilan eder. Şimdi Kral, krallığını korumak için evine geri dönmek zorundadır. Ama şiddetli fırtına tüm uçak hatlarını ve iletişim araçlarını felce uğratır. Ne uçaklar ne de telefonlar çalışmaktadır… Yanlarında İstanbul gezisini çekmek üzere gelen kaçık İngiliz belgeselci ve bir grup Bulgar folklor ekibinin yardımı ile Kral Bulgaristan sınırından geçmeyi başarır. Tabii ki, kılık değiştirerek! Bu bitmeyen yolculuk Kral’ın gerçek dünya ve gerçek insanların hikâyeleriyle tanışma fırsatı yakaladığı kimi zaman ise tehlikeli kaçışlarla, komik kayboluşlarla ama hep sımsıcak karşılaşmalarla dolu bir keşfe döner; Belçika Kralı’nın, kendisini ve dünyayı yeniden keşfettiği destansı bir Balkan seyahatine…

28 Ağustos Salı

TRACKS / ÇÖLDEKİ İZLER

Yönetmen John Curran
Oyuncular: Mia Wasikowska, Adam Driver, Rainer Bock
Tür Biyografik, Macera
Ülke Avustralya
1977 yılında Robyn Davidson adında genç bir kadın, Batı Avusturalya’da  Brisbane’den çölün ortasındaki Alice Springs’e gitmek ister. 24 yaşında bir genç kadın olan Robyn Davidson, bu yolu yürüyerek katetmeyi ailesine ve arkadaşlarına rağmen gerçekleştirmeye kararlıdır. Öncelikle yolculuğu için gerekli ekipmanı ve yiyeceği ayarlaması gerekmektedir. Bir köpek ve dört deveyle çıkacağı 2700 km’lik yolculuk için her şeyini tamamlaması 2 yılı bulur. Vahşi hayvanlar ve susuzluk gibi faktörleri de barındıran bu uzun yürüyüşüne ona National Geographic fotoğrafçısı Rick Smolan da eşlik edecektir. Büyük yolculuktan hemen önce tanışan ikilinin uzun bir yolu, doğayla ve birbirleriyle ilgili de keşfedecek pek çok şeyi vardır. Avustralyalı yazar Robyn Davidson’ın kendi anılarını yazdığı otobiyografik kitabından uyarlanan filmin yönetmenliğini  John Curran üstlenirken, başrolde Mia Wasikowska yer alıyor…

26 Ağustos Pazar

LA FAMILLE BELIER / HAYATIMIN ŞARKISI

2014 ¦ 106 Dakika ¦ Fransızca ¦ Fransa, Belçika

Yönetmen: Eric Lartigau
Senaryo: Victoria Bedos, Stanislas Carré de Malberg.
Görüntü Yönetmeni: Romain Winding
Oyuncular: Karin Viard, François Damiens, Eric Elmosnino, Louane Emera, Roxane Duran, Ilian Bergala, Luca Gelberg, Mar Sodupe, Stéphan Wojtowicz, Jérôme Kircher, Bruno Gomila, Véronique Poulain, Philippe Dusseau.
Konu: 16 yaşındaki Sarah hariç Bélier Ailesi’nin tüm fertleri sağırdır. Çiftçilik yapan ailesinin işini sürdürmesi için Bélier’lerin vazgeçilmez tercümanları Sarah, müzik öğretmeninin teşviğiyle Radio France müzik yarışmasına katılır. Ancak seçtiği bu yol aynı zamanda yaşam tarzını değiştirmesi ve ailesinden ayrılması anlamına da gelmektedir.

 

 

 

 

 

 

24 Ağustos Cuma

YENİ AHİT / THE BRAND NEW TESTAMENT

 

2015 ¦ 114 Dakika ¦ Fransızca ¦ BelçikaFransa

Yönetmen: Jaco Van Dormael
Senaryo: Jaco Van Dormael
Görüntü Yönetmeni: Christophe Beaucarne
Oyuncular: Pili Groyne, Benoît Poelvoorde, Catherine Deneuve, François Damiens, Yolande Moreau, Laura Verlinden, Serge Larivière, Didier De Neck, Marco Lorenzini, Romain Gelin, Anna Tenta.
Şirket: Kurmaca Film
Konu: Tanrı yaşıyor, hem de Brüksel’de bir apartmanda. Ama pek huysuz bir adam; karısıyla kızına pek kötü davranıyor. Masum kızı hakkında pek az şey biliyoruz aslında: Kendisi 10 yaşında, adı da Ea. Bir gün, tahammülü tükenince, Ea babasının en büyük sırrını, yani dünyadaki herkesin öleceği tarihi SMS’ler yollayarak ifşa ede

 

 

23 Ağustos Perşembe

CITIES OF LOVE

2014 ¦ 110 Dakika ¦ Portekizce, İngilizce, Fransızca, İspanyolca ¦ Brezilya, ABD

Vizyon Tarihi: 13 Şubat 2015

Yönetmen: Vicente Amorim, Guillermo Arriaga, Stephan Elliott.
Senaryo: Andrucha Waddington, Mauricio Zacharias, Paolo Sorrentino.
Görüntü Yönetmeni: Daria D’Antonio , Ricardo Della Rosa.
Oyuncular: Basil Hoffman, Emily Mortimer, Rodrigo Santoro, Bruna Linzmeyer, Nadine Labaki, Harvey Keitel, Cláudia Abreu, Fernanda Montenegro, Eduardo Sterblitch.
Şirket: Kurmaca Film
Konu: “Paris, Je t’Aime” ve “New York, I Love You” filmlerinden sonra seri Rio’da devam ediyor. Dünyanın dört bir yanından 10 başarılı yönetmenin Rio’ya aşık 11 kısa filmini art arda izledikten sonra, Rio’ya hiç gitmeseniz de şehri tanıdığınızı hissedeceksiniz.

 

 

 

 

21 Ağustos Salı ve 22 Ağustos Çarşamba

KELEBEKLER

 • TÜRKİYE / 2017 / 117´ / Türkçe, Almanca
 • Yönetmen: Tolga Karaçelik
 • Oyuncular: Tolga Tekin, Bartu Küçükçağlayan, Tuğçe Altuğ, Serkan Keskin, Hakan Karsak
 • Yapımcı: Tolga Karaçelik, Diloy Gülün, Metin Anter
 • – 2018 SUNDANCE Dünya Sineması–Dramatik Büyük Jüri Ödülü

Bir astronot suratı Bir Bir astronot suratı yakın plan kameranın önündedir. Bu astronot Cemal’dir. Kenan, geçinmek için ev videolarına seslendirme yapmaktadır. Anaokulu öğretmeni Suzan, sınıfta çılgınca ağlamaktadır. Onlar, Mazhar’ın oğulları ve kızıdır. Şimdi, 30 yıl ayrı kaldıktan sonra, babaları onları Hasanlar Köyü’ndeki evlerine geri çağırır. Nedenini bilmezler. Hasanlar’a vardıklarında babalarının öldüğünü öğrenirler ve babaları, vasiyetinde, köyün acayipliklerinden biri olan kelebeklerin gelişinde gömülmeyi istemiştir. Ne birbirleri ne de babaları hakkında hiçbir şey bilmeyen üç kardeş, kelebeklerin zamanını beklerken bu köyde vakit öldürmek zorunda kalırlar. Babaları ve birbirleri hakkında bir şeyler buldukça kendileri hakkında daha çok şey öğrenmeye başlarlar.

 

 

 

19 Ağustos Pazar

IL APITALE UMANO / İNSAN SERMAYESİ

The Human Capital

2014, İtalya, 109’, Renkli, İtalyanca

Yönetmen: Paolo Virzi
Oyuncular: Fabrizio Bentivoglio, Valeria Golino, Valeria Bruni Tedeschi, Fabrizio Gifuni, Luigi Lo Cascio, Bebo Storti, Gigio Alberti, Giovanni Anzaldo, Matilde Gioli, Guglielmo Pinelli, Pia Engleberth

2015 İtalya En İyi Yabancı Film Oscar Adayı

İtalya’da hasılat rekoruna ulaşan ve son yılların en fazla gişe hasılatı yapan İtalyan Filmi.

Konu:
Yer Milano, İtalya. Noel arifesi eve dönen bir bisikletliye bir jip çarpar ve kaçar. O gece ne olmuştur? Bu kaza zengin Bernaschi ailesi ile iflasın eşiğindeki Rovelli ailesinin kaderini nasıl değiştirecektir? İzleyenleri gittikçe içine çeken bu göz alıcı dram, kaderleri trafik kazası ile birbirine bağlanan iki ailenin öyküsünü çarpıcı bir şekilde ele alıyor. İtalya’nın zengin kuzey kesiminde geçen hikaye, üç bölüm, üç farklı karakter ve üç sıra dışı bakış açısı ile anlatılıyor. Daha önce, The First Beautiful Thing filmiyle ödül alan ve mizahi yönüyle tanıdığımız Paolo Virzi, bu filminde sarsıcı olaylarla seyirciyi tepetaklak ediyor.

 

 

 

16 Ağustos Perşembe

LA VİLLA – DENİZ KIYISINDAKİ EV

(Fransa , 107′, 2017)

Yönetmen                             : Robert Guédiguian
Oyuncular                            : Ariane Ascaride, Jean-Pierre Darroussin, Gérard Meylan,

Dünya prömiyerini yaptığı Venedik Film Festivali’nden ödüllerle ayrılan, ünlü yönetmen Robert Guédiguian’ın imzasını taşıyan ve başarılı Fransız oyuncuların hayat verdiği DENİZ KIYISINDAKİ EV, birbirinden uzaklaşmış bir ailenin bir umutla tekrar kurulan bağlarını anlatıyor.

Marsilya’nın yakınlarındaki küçük ama tablo gibi bir koyda üç kardeş, hastalanan babalarının villasında uzun zamandan sonra tekrar bir araya gelir. Paris’te ailesinden kopuk bir hayat süren Angela, kendinden küçük bir kadına aşık olan Joseph ve ailenin butik restoranını işletmeye çalışan Armand, babalarının son günlerinde yanındadırlar. Aralarındaki bağın derinden sarsılmasına neden olan geçmişte yaşadıkları acı olayla tekrar yüzleşmek zorunda kalacaklardır. Ayrıca hiçbiri, sahile ansızın vuran ve hayatlarına giren davetsiz misafirlere hazırlıklı değildir.

2017 Venedik Film Festivali SIGNIS & UNIMED Ödülleri & En İyi Film Adayı

2017 Cesar Ödülleri En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Adayı (Anaïs Demoustier)

2017 Toronto Uluslararası Film Festivali Masters – Kuzey Amerika Prömiyeri

2017 San Sebastian Uluslararası Film Festivali Pearls – Resmi Seçki

2018 Palm Springs Uluslararası Film Festivali – Resmi Seçki

 

14 Ağustos Salı

MONSİEUR LAZHAR

Yapım: 2011 | Kanada

Yönetmen: Philippe Falardeau

Oyuncular: Émilien Néron, Mohamed Fellag, Sophie Nélisse

Reyting: 5014

Montreal’de Cezayirli bir göçmen olan Bachir Lazhar, çok sevilen ve sınıfta gerçekleştirdiği intihar sonucu ölen bir ilkokul öğretmeninin yerine geçmek üzere çarçabuk işe alınmıştır. Yavaş yavaş , okulu ve öğrencilerini tanımaya başlar ve onları tanıdıkça onlara bağlanır. İlk günden ortaya çıkan aralarındaki kültürel boşluk bile bir yerden sonra göze batmaz hale gelir. Sınıf yavaş bir iyileşme süreci geçirirken kimse Bachir’in acılı geçmişinden hiç kimse şüphe etmemektedir. Monsieur Lazhar – Lazhar Bey 720P kalitesinde ve altyazılı olarak izle meniz için sizlerle…

 

 

 

 

 

9 Ağustos Perşembe

BELLİ Dİ PAPA

Guido Chiesa filmi

Oyuncular: Diego Abatantuono, Rosario Altavilla, Gabriele Boscaino,Andrea Pisani, Antonio Catania, Francesco Di Raimondo, Francesco Facchinetti, Marco Zingaro

2015, 100′,İtalya, komedi,

orjinal dilde olup Türkçe altyazılıdır

Vincenzo başarılı bir girişimci, dul bir işadamıdır. Ancak kendini bir anda 20’li yaşlardaki 3 çocuğuyla birarada bulunca ne yapacağını şaşırır. Sevgili çocukları Matteo, Chiara ve Andrea gününü gün ederken onların bu sorumsuzluğundan bunalan babaları, o çok güvendikleri şirketlerinin batmak üzere olduğunu söyler. İşler artık bu akılları bir karış havadaki çocuklar için hiç de kolay

 

7 Ağustos Salı

NERUDA

Neruda, 1940’larda Komünist Parti’ye katılmak için kendi ülkesinde bir kaçak haline gelen, Nobel ödüllü ünlü Şilili şair Pablo Neruda’nın peşine düşen bir müfettişi konu ediniyor. Müfettiş Óscar Peluchonneau ile Pablo Neruda arasındaki kovalama şairane bir dille anlatılıyor.
Yönetmenliğini ünlü Şilili yönetmen Pablo Larraín’nin üstlendiği filmin başrollerini Gael García Bernal, Luis Gnecco ve Alfredo Castro paylaşıyor.

 

 

 

 

 

 

 

2 Ağustos Perşembe

LET YOURSELF GO / BIRAK KENDİNİ

BIRAK KENDİNİ

Hayatın sunduğu fırsatlar bazen trajikomik olabilir!

Ünlü İtalyan oyuncu Toni Servillo yeni filmi BIRAK KENDİNİ ile komedinin de ustası olduğunu hayranlarına bir kez daha hatırlatıyor. Başrolde Toni Servillo’ya 2009 Berlin Film Festivali’nde Shooting Star ödülü alan Veronica Echegui eşlik ediyor. Yönetmen Francesco Amato’nun dinamik objektifinden bu zıt ikilinin başlarını soktukları belalar ve maceralar, görmeye değer bir komedi şöleni sunuyor.

KONU:

Elia, Freud ekolünü yakından takip eden sert bir psikoterapisttir. Ciddi ve kendine has tavırlarıyla hastaları bile ondan çekinir. İçten içe hala aşık olduğu eski karısı Giovanna ile aynı binada oturan Elia’nın kendi problemleri de vardır aslında. Ufak bir rahatsızlığın ardından doktoru ona katı bir diyet vererek kilo vermesi için spora başlamasını söyler. Böylece Elia, dünyalar güzeli ve biraz da çatlak olan Claudia ile antrenmana başlar. Fakat Claudia, Elia’nın hayatına spordan çok daha fazlasını katacaktır. Kendini hiç beklemediği olaylar ve sürprizlerin içinde bulan Elia, sımsıkı tuttuğu dizginleri bir kenara koyup hayatı akışına bırakabilecek mi?

 

31 Temmuz Salı

GOD WILLING / Allah İzin Verirse

2015, İtalya, 87’, Renkli, İtalyanca

Yönetmen: Edoardo Falcone
Oyuncular: Marco Giallini, Alessandro Gassmann, Laura Morante, Ilaria Spada, Edoardo Pesce, Enrico Oetiker, Carlo De Ruggieri, Giuseppina Cervizzi, Alex Cendron, Fabrizio Giannini, Silvia Munguia
Senaryo:Edoardo Falcone,Marco Martani
Görüntü Yönetmeni:Tommasso Borgstrom
  

Muhteşem oyuncu kadrosu, bol kahkaha ve sıcacık bir dostluk…

Muhteşem oyuncu kadrosu ile dostluk, hayat, aile, yaşam ve ölüm üzerine dokunaklı ve neşeli bir komedi.

Konu:
Katı bir determinist kalp cerrahının oğlu rahip olmak isterse ne olur? Tomasso, işinde son derece başarılı, hayatı bilimin yasaları üzerinden açıklamak gerektiğine inanan bir kalp cerrahıdır. Aşırı duygusallık ve maneviyattan hoşlanmayan Tomasso’nun oğlu sürpriz bir kararla rahip olmak istediğini söyler. Dünya umurunda olmayan kızı Bianca, içgüveysi saf damat ve mutsuz karısı Carla’nın aksine bu karar Tomasso için oğlunun aklını çelen peder ile her şeyini ortaya koyacağı bir savaş demektir. Her dakikasında sizi güldüren, sürpriz bir dostluğu anlatan sıcak bir aile filmi.

26 Temmuz Perşembe

YOU WERE NEVER REALLY HERE / HİÇBİR ZAMAN BURADA DEĞİLDİN           
2017  İngiltere, Fransa |   90′
Yönetmen: Lynne Ramsay
Oyuncular: Joaquin Phoenix, Judith Roberts, Ekaterina Samsonov

Mesleğinde bir ömre yetecek kadar şiddete tanık olan Joe, geride kalan hayatını, seks ticareti için kaçırılan kızları kurtararak kazanmaya başlamıştır. New York senatörünün kızını kurtarması için kiralandığı zaman ise bir komplo ağının içine sürüklenir. Joe kısa sürede, kendisini ölü görmek isteyen düşmanlarıyla savaşmak zorunda olduğunu kavrayacaktır…

 

 

 

 

 

 

 

24 Temmuz Salı

HELiOPOLiS

2015, Brezilya, 102’, Renkli, Portekizce

Yönetmen: Sergio Machado
Oyuncular: Elzio Vieira, Fernandade Freitas, Lázaro Ramos, Sandra Corveloni, Kaique de Jesus

Tek ihtiyacınız olan sevgi dolu bir nota.

“KAHROLASI ŞEHİR” filmiyle sayısız ödül alan yönetmen Sergio Machado’dan umudun ve sevginin gücüne inanan amatör bir orkestrasının neler yapabileceğini anlatan bir solukta izleyeceğiniz sıcacık ve dokunaklı bir yapım.

Konu:
Sao Paulo’nun en belalı öğrencilerinden bir orkestra kurmanız gerekse ne yapardınız?
Sao Paulo senfoni orkestrasına girmeyi kafasına takmış başarılı bir keman virtüözü. Art arda gelen başarısızlıklardan bıkmış ve geçici olarak bir lisede müzik öğretmenliği yapmaya karar verir. Ancak gittiği lise Sao Paulo’nun en belalı mahallesi Heliopolis’dedir. Başlarda her şey imkansız gibi görünse de her zorluğa rağmen umut ve sevgi dolu bu orkestra hem öğretmenin hem de orkestra üyelerinin hayatını tamamen değiştirecektir.

 

 17 Temmuz Salı

YENİ AHİT / THE BRAND NEW TESTAMENT

 

2015 ¦ 114 Dakika ¦ Fransızca ¦ BelçikaFransa

Yönetmen: Jaco Van Dormael
Senaryo: Jaco Van Dormael
Görüntü Yönetmeni: Christophe Beaucarne
Oyuncular: Pili Groyne, Benoît Poelvoorde, Catherine Deneuve, François Damiens, Yolande Moreau, Laura Verlinden, Serge Larivière, Didier De Neck, Marco Lorenzini, Romain Gelin, Anna Tenta.
Şirket: Kurmaca Film
Konu: Tanrı yaşıyor, hem de Brüksel’de bir apartmanda. Ama pek huysuz bir adam; karısıyla kızına pek kötü davranıyor. Masum kızı hakkında pek az şey biliyoruz aslında: Kendisi 10 yaşında, adı da Ea. Bir gün, tahammülü tükenince, Ea babasının en büyük sırrını, yani dünyadaki herkesin öleceği tarihi SMS’ler yollayarak ifşa ede

 

 

 

19 Temmuz Perşembe

Yönetmen: Tony Gatlif
Oyuncular: Celine Sallette, Rachid Yous, David Murgia, Nailia Harzoune, Aksel Üstün, Tim Seyfi, Vincent Heneine, Adrien Ruiz, Sebastien Houbani

Tony Gatlif’ten tutku dolu, heyecanlı, bir soluktan izleyeceğiniz müthiş bir film. Müzikleriyle yine büyülüyor.

“Her demet zalim felek sineme dokunma benim” Filmin müziklerinden…

Konu:
Fransa’nın güneyi. Görücü usulüyle evlenmek istemeyen ve ailesine karşı çıkan Türk kızı Nil Terzi düğün günü çingene sevgilisi Lucky Molina’yla kaçar. Birbirlerine delice aşık bu çift, arkalarında birbirine düşman iki aile bırakır. Bu sorunu çözme görevi de genç bir sosyal eğitimci olan Geronimo’ya kalır. Yüksek tempolu müzikler, Flamenko, Arabesk ve hip hop. Türk ve İspanyol müziğinin keyifli karışımıyla izleyeceğiniz filmde, kahramanımız Geronimo bu sorunun üstesinden gelebilecek mi?

 

 

 

8 Temmuz Pazar saat 20:00

THE FLORIDA PROJECT

Yılın en sıcak, en renkli sürprizi.

Cannes’dan Toronto’ya kadar gösterildiği her festivalde büyük ilgi toplayan, izleyenleri güldürdüğü kadar gözyaşlarına boğan ve eleştirmenlerden tam not alan THE FLORIDA PROJECT, yılın en renkli ve en merak uyandıran filmi. TANGERINE ile 2015 yılında Sundance Film Festivali’nde olay yaratan ve ödüle doymayan yönetmen Sean Baker bu sefer bizlere Florida’nın yakıcı güneşi altındaki renkli insanlarının hem hüzünlü hem eğlenceli, kısacası hayatın içinden sıcacık hikayelerini anlatıyor.

Konu

Sean Baker’ın sıcacıklığı, sevimliliği ve canlılığıyla sizi içine çektiği Florida Project’i, unutulmaz bir dokunaklılıkla çocukluğa bakıyor.

Dünyanın en büyüleyici yeri olarak adlandırılan Disney Dünyası’nın yakınlarındaki banliyölerde geçen Florida Project, 6 yaşındaki Moonee’yi (Brooklynn Prince’in muazzam çıkışıyla) ve onun isyankar annesi Halley’i (Bria Vinaite tam bir keşif!) bize tanıtır. Bobby (Willime Dafoe’nin çok konuşulan performansıyla) tarafından işletilen Magic Castle adlı otelde haftalık kirayla yaşayan bu ikiliyi; Sean Baker’ın (iPhone ile çektiği Tangerine’le (2015, !f 2016) tanıdığımız) ritmini hiç kaybetmeyen, güneşli, sepya ve 35mm çekilmiş muazzam sinemasından izliyoruz. Cannes’da gösterildiğinden beri senenin en çok konuşulan bağımsız filmlerinden birisine dönüşen Florida Project; çocukluk ve Amerikan rüyası üzerine yapılmış son yıllardaki en önemli sinema deneyimlerinden birisi olabilir.

2017 Cannes Film Festivali Directors’ Fortnight

2017 Toronto Uluslararası Film Festivali

2017 New York Film Festivali

2017 Busan Uluslararası Film Festivali

·          Yönetmen : SEAN BAKER
·          Senaryo : SEAN BAKER, CHRIS BERGOCH
·          Görüntü Yönetmeni : ALEXIS ZABE
·          Kurgu : SEAN BAKER
·          Müzik : LORNE BALFE
·          Oyuncular : WILLEM DAFOE, BROOKLYN PRINCE, BRIA VINAITE

10 Temmuz Salı saat 20:00

 THE BOOKSHOP / SAHAF

1950’li yılların İngiltere’sinde eşini kaybetmenin acısını yüreğine gömerek hayatında yeni bir sayfa açmak isteyen Florence Green, bir sahil kasabasında kitapçı açmaya karar verir. Kasabada kimsenin kitap okumayı sevmediğini fark etse de, azmi ve tükenmeyen inancı ile kitapçıyı kasabanın en çok işleyen dükkanlarından biri haline getirmeyi başarır. Ne var ki kasabadan inatçı bir kadınının da kitapçı olan tarihi bina ile ilgili Florence’ın bilmediği başka planları vardır ve bunları gerçekleştirmek için her şeyi yapmaya hazırdır. Florence kitaplara olan tutkusu ve inadı ile bunun üstesinden gelebilecek midir?  THE BOOKSHOP, ödüle doymayan yönetmen Isabel Coixet’in Penelope Fitzgerald’ın dünya çapında beğeni toplayan aynı adlı romanından uyarladığı komik bir kasaba ve kararlı iki kadının eğlenceli hikâyesi. Berlin Film Festivali’nde prömiyerini yapan ve İspanya’nın Oscar’ı sayılan Goya’da bu yıl En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerini toplayan THE BOOKSHOP, cesaret, iyimserlik ve kitap sevgisine dair bir yapım.

2018 Goya Ödülleri En İyi Film, En İyi Yönetmen & En İyi Uyarlama Senaryo Ödülleri
2018 İspanya Sinema Yazarları Ödülleri En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Sinematografi, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülleri
2018 Gaudi Ödülleri En İyi Sanat Yönetmeni & En İyi Müzik Ödülleri

 

 • Yönetmen: Isabel Coixet
 • İSPANYA, İNGİLTERE, ALMANYA / 2017  / 113´ / İngilizce; Türkçe altyazılı
 • Senarist: Isabel Coixet
 • Özgün Yapıt: Penelope Fitzgerald
 • Görüntü Yönetmeni: Jean Claude Larrieu
 • Kurgucu: Bernat Aragonés
 • Özgün Müzik: Alfonso de Vilallonga
 • Oyuncular: Emily Mortimer, Bill Nighy, Patricia Clarkson, James Lance, Honor Kneafsey, Frances Barber, Jorge Suquet, Charlotte Vega

 

12 Temmuz 2018 Perşembe

Deli Dolu / LIKE CRAZY

2016, İtalya, 102’, Renkli, İtalyanca

Yönetmen: Paolo Virzi
Oyuncular: Valeria Bruni Tedeschi, Micaela Ramazotti

Paolo Virzi’den Cannes Film Festivali’nde izleyenleri büyüleyen, süprizlerle dolu sıcacık bir hikaye…

Ödüllü filmleri “İnsan Sermayesi” ve “Gördüğüm En Güzel Kadın”dan sonra Paolo Virzi’nin bu yıl Cannes Film Festivali’nde ses getiren ve akıl hastanesinden kaçan iki kadının yolculuğunu konu alan muazzam bir komedi-drama.

Konu:
Farklı sebeplerle düştükleri akıl hastanesinden beraber kaçan, her şeye rağmen umutlarını kaybetmemiş iki İtalyan kadının sürprizlere, melankolik duygulara ve başkalarıyla tanışma hikâyelerine uzanan bu çılgın yolculuğu akıl hastanesinde başlar. Bir milyarder olan Beatrice ve salaş bir genç kadın olan Donatella biri polisin diğeri ise kocasının zoru ile akıl hastanesine yatırılan iki kadındır. Geçmişleri, dertleri ve hayalleri farklı iki dünyaya ait bu iki kadının yolları ilk kez kesişmesine rağmen tanıştıkları ilk andan itibaren iyi anlaşırlar. Hayattan yorulmuş ancak neşelerini ve özgür ruhlarını kaybetmemiş bu iki kadın bir gün birlikte hastaneden kaçar. Damarlarındaki kanın hızınca ve yitirdikleri düşünülen akıllarının estiğince yola devam eden iki kadın ne kadar serkeş, umursamaz ve “deli gibi” gözükseler de aslında uğruna yola koyuldukları ortak bir arayışları vardır. Adeta bir açık hava tımarhanesine dönmüş olan dünyada biraz olsun mutluluk bulmak. Biri geçmişini temize çekip yeni bir başlangıç yapmanın diğeri ise kanunların kendisinden ayırdığı çocuğuna kavuşmanın peşindedir…