PORT IZMIR 3 Tanıtım Günleri Uluslararası Çağdaş Sanat Trienali
International Contemporary Art Triennale

port-izmir
K2

İNSAF KISA FİLM PROGRAMI

İzmir’de 2007 yılında yapılmaya başlanan Portizmir Uluslararası Çağdaş Sanat Festivali’nin üçüncüsü, “İzmir kenti ve ekolojisi” ana teması ile 2013’teyapıldı.

İzmir kentinin sanat dinamiklerini harekete geçirmek ve İzmir üzerinden evrensel sanat ortamına bir çıkış noktası oluşturmayı hedefleyen Portizmir Projeleri, K2 Güncel Sanat Merkezi ve İzmir Fransız Kültür Merkezi işbirliğinde başlamış ve 3 yılda bir tekrarlanarak trienal olma özelliği kazanmıştır.

Portİzmir 3’ün kuratörlüğünü Slovenya’dan Sasa Nabergoj (sanat tarihçi ve küratör) üstlenecektir. Yardımcı kuratör Deniz Güzel, bilim komitesi peyzaj mimarı Isabelle Leveque, deniz bilimci Güzel Yücel ve mimar Emel Kayın, proje koordinatörü İlknur Baltacı ve prodüksiyon asistanı Selin Demirhan’dan oluşan bir ekip kurulmuştur.

Portizmir 3 uluslar arası sanat etkinliği iki ana bölümden oluşacak.  Su ve İzmir körfezi, perma kültür, kent hafızası, sürdürülebilir moda ve beden ile deneysel sanat eğitimi alanları üzerine sürdürülecek çalışmaların başlangıcı, 11 – 15 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek bir dizi tanıtım toplantıları ile olmuştur.

Bu tanıtım toplantıları kapsamında , küratörlüğü Hezarfen Film Galeri tarafından yapılan belgesel ve kurmaca kısa film programı izleyicilerle buluşmuştur.

International Contemporary Art Triennale

The title of Contemporary Art Triennial PORTIZMIR3 which is conceptualized on the main theme Ecology, is fixed as ‘INSAF’. You already know that we had shaped the skeleton of PORTIZMIR3 in two main parts.  In the first part, “field works” will take place.  These field works were determined with an approach aiming at investigating the relationship of man with his environment, taking the city of İzmir as a starting  base.  We assembled these field works in five groups as city/building, clothing/body, water/bay, permaculture and interpretation/conception, over memory as an axis.  We met with Prof. Oktay Gökdemir and happily got his consent for using the Ahmet Piriştina City Museum Assembly Hall, dates 11-15 November 2013, for meetings/presentations/workshops/performances  in order to introduce and evaluate these field works . 

On those dates, short films/documentaries over the field works have been screened to the public.  Hezarfen Film Galeri had curated the film program.