Bağımsız Türkiye Sineması, İzmir’li sinema severler ile buluşmaya devam ediyor…

Independent Turkish Cinema Encounters

Independent Cinema of Turkey is continuing to meet with cinema lovers. This is a series of cinematic events organized by Hezarfen Film Galeri, consisting of screening the latest independent Turkish films and enabling communication with their cast.

The main goal of this activity is to create an audience for those films which have obtained success in national and international film festivals and yet are facing immense distribution problems.

This programme is realised by a co-operation between Hezarfen Film Galeri , French Cultural Centre of Izmir and (support of) The New Cinema Movement of Turkey.

Independent Cinema of Turkey encounters will take place once a month , at the French Cultural Centre’s cinema hall and will include screenings and discussions with the cast of the films screened.

Entrance will be free. 

‘’Bağımsız Türkiye Sineması İzmir Buluşmaları”, Hezarfen Film Galeri’nin, Türkiye Sinemasının bağımsız filmlerinin yeni örneklerinden oluşturduğu ve İzmir’de gerçekleştirdiği  bir sinema etkinliğidir.

Son yıllarda yurtiçi ve yurt dışında başarılarıyla adından söz ettiren, ancak  dağıtım sorunları yaşayan Türk filmlerini ve filmlerin yaratıcılarını izleyiciyle buluşturmak, bu filmler için bir seyirci kitlesi yaratmak bu etkinliğin esas amacıdır.

İzmir ‘ de  Hezarfen Film Galeri ve Fransız  Kültür  Merkezi’nin  işbirliği ve Yeni Sinema Hareketi’nin desteği ile gerçekleşecek  Bağımsız  Türk Filmleri gösterimleri , ‘Yeni Sinema Hareketi’ nin başlattığı,  Bağımsız Türkiye Sinemasının  seyirci ile buluşmasını sağlamak amaçlı bir destekleme projesidir.

Bağımsız Türkiye Sineması  İzmir Buluşmaları , ayda bir  kez olmak üzere , Fransız Kültür Merkezinde gerçekleştireceğimiz gösterim ve söyleşiler ile izleyicilere sunulacaktır. Gösterimlere giriş ücretsiz olacaktır.

Bir yıl süresince devam edecek , İzmir’deki  gösterimlerin sonunda seçki içerisinden seçilecek üç filme Fransızca alt yazı desteği verilecektir.

Buluşma tarihleri:

* 09 Ocak 2014, Çarşamba – Saat 20:00: SAROYAN ÜLKESİ / Yönetmen Lusin DİNK’in katılımıyla
*26 Şubat 2014, Çarşamba – Saat 20:00: GÖZÜMÜN NURU/Yönetmen ve senarist Melik SARAÇOĞLU’nun katılımıyla
* 26 Mart 2014, Çarşamba – Saat 20:00: KUSURSUZLAR/ Yapımcı ve senarist Emine YILDIRIM ile Yapımcı Oğuz KAYNAK’ın katılımıyla
* 02 Nisan 2014, Çarşamba – Saat 20:00: KÖKSÜZ/ Yönetmen Deniz AKÇAY’ın katılımıyla
* 28 Mayıs 2014, Çarşamba – Saat 20:00 MAVİ DALGA/ Yönetmen Zeynep DADAK’ın katılımıyla
* 25 Haziran 2014, Çarşamba – Saat 20:00: HAYAT BOYU/ Yönetmen: Aslı ÖZGE
* 23 Temmuz 2014, Çarşamba – Saat:20: ŞARKI SÖYLEYEN KADINLAR/ Yönetmen: Reha ERDEM
* 25 Ağustos 2014, Pazartesi- Saat 20:00: ÖZÜR DİLERİM/ Yönetmen – Senarist: Cemil AĞACIKOĞLU
* 24 Eylül 2014, Çarşamba- Saat: 20:00: GÖLGESİZLER / Yönetmen Ümit ÜNAL katılımıyla
*22 Ekim 2014 Çarşamba – Saat :20:00: ATEŞİN DÜŞTÜĞÜ YER/ Yapımcı Baran SEYHAN katılımıyla
* 02 Aralık 2014, Salı- Saat: 21:00: EVE DÖNÜŞ SARIKAMIŞ 1905

Gösterimler İzmir “Fransız Kültür Merkezi”nde yapılmakta olup,
Gösterimlerin  ardından filmlerin yönetmenleri ile söyleşiler yer almaktadır…
kare cerceveli  fr-institute-izmir  Yeni-Sinema-Hareketi