YILIN EN KISA GÜNÜNDE A LA TURCA KISALAR : 21 Aralık 2014, SAAT  15.00’DEN İTİBAREN..

hezrfen
fkm-logo1
cnc1
100 yil

*TÜRKİYE’NİN AVRUPA KISA FİLM SEÇKİLERİ PROGRAMI

*SHORT FILM SELECTION FOR THE EUROPEAN REPRESENTATION OF TURKİSH CINEMA

*PROGRAMME DES COURT METRAGES SELECTİONNES POUR LA REPRESENTATION DU CINE TURC EN EUROPE

‘’Hezarfen Film Galeri’’nin hazırlamış olduğu Kısa Film Seçkisi  yılın en kısa günü olan 21 Aralık 2014’te ’İzmir Fransız Kültür Merkezi’ nde  gösterime sunulacak..

Fransız CNC (Fransa Ulusal Sinema Merkezi) ‘nin desteği ile  yapılan bu etkinlik, Türk sinemasının 100.yılında, yerli kısa film gösterimleri aracılığı ile  ülkemizdeki sanatsal ve kültürel   çeşitliliği kutlamayı hedeflemektedir.

Bu yıl, film gösterimleri ”A LA TURCA” adı altında gerçekleşecek ve birçok ödüllü filmi içerecektir.

GÖSTERİM ÜCRETSİZDİR
Tarih:21 Aralık 2014, Pazar
Yer/Venue:  İzmir Fransız Kültür Merkezi
Saat :15.00’den itibaren/  Starts at 15.00 Hrs

THE HEAD / KAFA
2014 , 8’21’’ , animation
Yönetmen/Director: Koray Sevindikafa

The Head is the story of an “other”. Nuri is one of those people who can keep their heads straight up only with the help of the rope on their heads. After an incident, Nuri’s rope gets loose, now he is different from other people. Although he tries to get accustomed to the new situation, he gets lonelier each day.“Kafa” bir “öteki”nin hikayesidir. Nuri, kafalarının üzerinde ip bulunan ve bu şekilde kafalarını düz tutabilen insanlardan biridir. Yaşadığı bir olayla ipi gevşeyen Nuri artık diğer insanlardan farklıdır. Bu durumla yaşamaya çalışsa da her gün biraz daha yalnızlaşır.
ADEM BAŞARAN
2014 , 19’20 , fiction
Yönetmen/Director: Orhan İnceadem basaran
After their forced migration in 1993, a child has to make some decisions due to changing living conditions.1993’teki Zorunlu göç sonrası değişen yaşam koşulları karşısında, bir çocuğun yaptığı tercihlerin hikayesi…
LAST BIRDS / SON KUŞLAR
2013 , 8’ , kurmaca/fiction
Yönetmen/Director: Ahmet Ferahson kuslar
Last Birds sets out to capture the nature beauty of Hemşin and the wellbeing of children living in this far north-eastern corner of Turkey. The film underlines the importance of natural water source and environmental conservation for the future of our children.Çocuklar, Hemşin’in Mermanat Köyü’nde doğanın güzelliği içinde mutludurlar. Oysa her şey tehdit altındadır.
FLY / SİNEK
2013 , 6’ , experimental
Yönetmen/Director:  Mustafa Karadağ sinek
The search of a delusional man who thinks he is a fly.Sanrılar ve yanılgıların etkisiyle hareket eden, bunun sonucunda kendini sinek sanan bir insanın arayışı.
FAREWELL TUNE / VEDA TINISI
2012 , 15’ , kurmaca/fiction
Yönetmen/Director: İpek Kentveda makami
Nuri is a violinist who only plays farewell songs for the suicides, this is how he makes a living. He enters many lives, says a proper goodbye without interference and gets out. This has worked perfectly until he meets Azat.Nuri kendi halinde bir adamdır, tek tutkusu keman çalmaktır, ama onu anımsayacak bir dinleyicisi hiç olmamıştır. Nuri intihar müzisyenidir, intihar edeceklere istedikleri veda parçasını çalar, hayatını böyle kazanır. Bir sürü insanın hayatına girer, mümkün mertebe değmeden çıkar, düzeni böyle süregelmiştir. Ta ki Azatla karşılaşana dek.
CINNAMON CHASERS – LIGHTS
2012 , 4 ‘ video clip
Yönetmen/Director: Ferit Katipoğlulights
People in the city begin to gather, lighting objects all around them. They then set off on a journey carrying the lights in their hands.Şehirdeki insanlar etraftaki ışık veren nesneleri toplamaya başlarlar.
COMING OF AGE / EVREN’İN SONU
2012 , 19’ , kurmaca/fiction
Yönetmen/Director: Eli Kasavievrenin sonu
It is Evren’s 18th birthday, the day he will inherit the family fortune. Throughout the day both his grandmother and the family lawyer impose their sense of direction on his life. However, Evren has other plans. 

Evren bugün 18 yaşına basmış ve uzun zaman önce kaybettiği varlıklı ailesinden miras kalan tüm sıfatları üstlenmek üzere olan reşit bir çocuktur. Hayatını belirli bir düzene sokmaya çalışan anneannesi ve aile avukatının tüm uğraşlarının aksine Evren’in tek amacı kendi müziğini bestelediği yıl sonu yetenek yarışmasındaki dans gösterisine en iyi şekilde hazırlanmaktı

OVERTIME / FAZLA MESAİ
 2011, 20 ‘
Yönetmen/Director: Gürcan Keltek
overtime
Istanbul, the present. The city is one big machine, where we listen to the voices of young male and female workers. A Kurdish girl rebels against the family tradition. The last young member of a diminished clan remembers the past. A child worker turns into his family’s leader. A young male sells himself in front of The Blue Mosque. 

Shot entirely on 8mm in semi-documentary style,“Fazlamesai” chronicles the desperation and hope in the economically / culturally marginalized Muslim working class.İstanbul.Sokaklarda, fabrika ve atölyelerde gece gündüz işçilerin sesleri duyuluyor…

INTERVAL / ARALIK
2012 , 10’ , deneysel/experimental
Yönetmen/Director: Hüseyin Mert Erverdiaralik

Interval tells the story of a nameless man who tries to escape from his past in a world in ruins after an earthquake. As he tries to escape from his past, he hopelessly searches for someone he has lost long time ago. 

Aralık’ta , büyük bir depremin ardında bıraktığı yıkıntılar içinde bir dünyada, isimsiz bir adamı takip ederiz. Bu takip sırasında, film, izleyenleri özellikle, hafıza-zaman-mekan ve fotoğraf-video ilişkisi üzerine, hareketlilik ve hareketsizlik kavramları üzerine “düşünmeye” davet ediyor.

BACKWARD RUN/ TORNİSTAN
2013 , 4’ , animation
Yönetmen/Director: Ayçe  Kartaltornistan
A self-censored film commenting on press censorship of the Gezi Park protests , which took place in Turkey between May –July 2013. 

Gezi Parkı olaylarında yaşanan basın yayın sansürünü eleştiren bir film.

GLIMMER / FER
2012 , 13’ , kurmaca/fiction
Yönetmen/Director: Mehmet Can Mertoğluglimmer
A rather ordinary workday of a slaughterhouse worker, between dreaming and reality. 

Bir mezbaha çalışanının düşle gerçek arasında, oldukça sıradan bir iş günü.

WHERE ARE YOU ? / NEREDESİN ?
2013 , 15’ , kurmaca/fiction
Yönetmen/Director: Fatih Kızıgökneredesin
A boy and a girl wake up in a room. A sense of malaise hangs over them , but as long as they are together everything will be fine and nothing will hurt. 

Irmak ve Volkan bir odada uyanırlar. Işık yoktur ve karanlıktaki yolculukları başlar.

ONE CUP OF TURKISH COFFEE / BİR FİNCAN TÜRK KAHVESİ
2013 , 7’50’’ , animasyon/animation
Yönetmen/Director: Nazli Eda Noyan &Daghan Celayirkahve (Mobile)
“One cup of Turkish coffee is worth a lifetime’s memories: intense, bitter and taken to the heart. 

”Yaşlı bir kadın ve küçük torunu bir masanın etrafında eski aile fotoğraflarına bakarlar. Yaşlı kadın, bu fotoğraflara bakmaya ve geçmişe dönmeye önceleri dirense de, geçmişin uyandırdıklarına direnemez. Küçük yaşta evlendirilen bir kız çocuğunun hayata tutunuş hikâyesine bir fincan Türk kahvesi içimi boyunca şahit oluruz.

MAN TO MAN
2012 , 5’
Yönetmen/Director: Zeyno Pekünlüman-to-man
As part of the feminist studies, the women representation and two dimensional cliché characters are widely analyzed. What men do when they are alone? Man to Man is an informal investigation about these questions. On one hand it is statistical investigation where repetitive actions are collected direct proportion to their repetition in the sample group of 150 movies. On the other hand it is a fiction about the manly relationship. 

Erkek erkeğe, 1950-1980 yılları arasında çekilmiş yüzün üzerinde melodramdan derlenen sahnelerle oluşturulmuş bir derleme film çalışması. Erkeklerin yalnız kaldıkları zamanlar ekrana nasıl yansımıştır? Erkek erkeğe adlı çalışma melodramlarda erkeklerin baş başa kaldıkları zamanlarda yaptıkları eylemlerden en çok tekrar eden sahnelerin bir araya getirilmesi ile  yeni bir kurgu önerir.

GIRL , SLIPPED INSIDE / İÇİNE KAÇAN KIZ
2012 , 4’ , animasyon/animation
Yönetmen/Director: Işık Dikmenicine kacan kiz
A story about a girl who slipped inside ”herself” while meditating. 

Meditasyon yaparken üçüncü gözünden kendi içine kaçan bir kızın hikayesi…

SUMMER NIGHT SKY / YAZ GECESİ GÖKYÜZÜ
2014 , 15’ , kurmaca/fiction
Yönetmen/Director Can Eskinaziyaz gecesi
Two friends run into each other on a warm summer night. Having missed the bus ,they decide to hitch a ride. 

İki yakın arkadaşAnkara’da bir otobüs durağında karşılaşırlar. Son otobüsü kaçırdıklarını farkedince otostop çekmeye karar verirler.

OBSESSIVE + LOVE  / OBSES’SEV
2012 , 4’ , animasyon/animation
Yönetmen/Director: Deniz Öcalobsesive2
This is a story about a girl and her endearing obsessive thoughts. She finally confronts her real fears and becomes reconciled with them. 

Bu hikaye sevimli bir takıntısı olan bir kız ile ilgili.En sonunda takıntısının korkusunun gerçek yüzü ile tanışıp barışıyor

HEDİYE  A GIFT / HEDİYE
2012 , 4’ , kurmaca/fiction
Yönetmen/Director : Yoel Meranda
A girl walks into an antique shop to give away a teddy bear…

 

Bir kız, bir antika dükkanına elinde bir ayıcıkla girer. Ayıcığı bedavaya dükkana vermek istemektedir. Tezgahtar ise haklı olarak durumu pek anlamaz.