4.ORTA AVRUPA FİLMLERİ FESTİVALİ ” TUNA NEHRİ”

Bu yıl 4. Orta Avrupa Filmleri, Tuna Nehri Festivali konsepti ile (24-27 Ekim 2019 tarihlerinde) İzmir’e geliyor. Çekya, Macaristan, Polonya ve Slovakya’dan seçilmiş filmler, kelimenin tam anlamıyla su, nehirler ve denizler temasını ve aynı zamanda metaforik anlamları ele alıyor. Çevresel ve sosyal bağlamların yanında akışkanlık ve bilinçsizlik konuları işleniyor.

Çek sinematografisi, Andersen’in peri masalının çarpıcı bir uyarlaması ile temsil edilecek. Denizden yoksun bir ülkede yaşayan bir yönetmen olan Karel Kachyňa, su altı krallığının fantastik bir görüntüsünü yaratıyor.

Acı tatlı bir komedi olan Jan Hřebejk’in Pupendo’su, 80’li yıllarda bir ailenin hikayesini anlatıyor. Yugoslavya’dan deniz yolu ile kaçmayı hayal eden ailenin hikayesi Macaristan’daki Balaton Gölü’nün sisli ve soğuk sularında sona eriyor.

Štefan Uher A Net’deki Güneş, genç otantik kahramanlara ve onların gerçekliğin tekil deneyimine odaklanan bir hareket olan Slovak Yeni Dalgası’nı başlattı. Tüm sinefillerin mutlaka izlemesi gereken bir film.

Miloslav Luter’in ‘’Tuna Karşısındaki Bir Yol’’ sıradan insanların kahramanlığını ve savaş sırasında dört orta Avrupa ülkesinin ortak kaderini anlatan özellikle ilginç bir yapıt.

Polonya sineması, dünya çapında ödüllü iki ilk filmle temsil edilecek: Roman Polański’nin Mazuristan Gölü’nde gerçekleşen ilk drama filmi: “Sudaki Bıçak” ve Agnieszka Smoczyńska’nın “The Lure / Deniz Kızlarının Şarkısı” adlı genç deniz kızlarını konu eden çok ilginç ve ödüllü filmi.

Macaristan son yıllarda yapılan 7 kısa film tarafından temsil edilecek. Ortak konusu su olan kısalar, belgeselden kurmacaya, akarsulardan göllere Macar sanatı ve coğrafyaları gezdirecek. İster Tuna nehrinin kenarındaki bir kulübün hikayesi, ister usta şair Attila József’in Tuna şehrini yeni açıdan anlatımı olsun, tümünü ilgi çekecek bir koleksiyon olarak göz önüne seriyor.

 

 

The Lure / Deniz Kızlarının Şarkısı

Yönetmen: Agnieszka Smoczynska
Oyuncular: Marta Mazurek, Michalina Olszanska, Kinga Preis, Andrzej Konopka
Polonya / 2015, 92’, renkli / Lehçe; Türkçe altyazılı

İki Deniz Kızı Varşova’da bir gece kulübünde kıyıya vuruyor. Polonyalı yönetmen Agnieszka Smoczynska’nın kendi gençliğini yansıttığını söylediği, annesinin gece kulübünde büyürken yaşadıklarından ilham alarak yazdığı film, yönetmenin ‘ilk vodkasını, ilk sigarasını, ilk kalp kırıklığını ve ilk aşkını’ anlatıyor. Film Hans Christian Andersen’in Küçük Deniz Kızı masalına bambaşka bir yorum getiriyor.

‘’Hans Christian Andersen’in ‘Küçük Denizkızı’nı ilk okuduğunuzda duyduğunuz hayreti hatırlarsınız… Şimdi Küçük Denizkızı’nın bir gece kulübünde, aynı zamanda vampir olan iki deniz kızının punk dünyasında geçtiğini hayal edin. Edemediyseniz de sorun değil! İlk uzun metrajıyla Keş!f Yarışması’na katılan Polonyalı yönetmen Agnieszka Smoczynska hiçbirimizin aklından çıkmayacak şekilde bu hayali kurmuş zaten. Yönetmenin kendi gençliğini yansıttığını söylediği, annesinin gece kulübünde büyürken yaşadıklarından ilham alarak yazdığı, “ilk votkasını, ilk sigarasını, ilk kalp kırıklığını ve ilk aşkını” anlatan film, Andersen masalından 2016’ya fırlayan vampir denizkızlarının müzikal dünyasıyla izleyicide hipnoz etkisi yaratıyor. Sinefesto’’

… yaklaşık 90 dakika uzunluğunda olan ve görsel bir şölen eşliğinde anlatılan bu gerilim yüklü melodram beyazperdede sona erecek, ama zihinlerde kapladığı yer hiç eksilmeyecek. Filmlovers

24 Ekim 2019 Perşembe 20.00 İzmir Mimarlık Merkezi 

Gösterim Ücretsizdir

 

Su Konulu Macar Kısa Filmleri 

  25 Ekim 2019 Cuma 19.00 İzmir Mimarlık Merkezi 

Gösterim Ücretsizdir

 

Slnko v sieti / The Sun In a Net / Ağda Güneş

Yönetmen/Director: Štefan Uher;

Oyuncular/Cast: Marián Bielik, Jana Beláková, Ondrej Vandlík.

Çekoslovakya/Czechoslovakia, 1962, 90’, Slovakça/Slovak

Bu film Slovak Yeni Sinema Dalgası için temel olan her şeyi içeren bir eser olarak tanımlanır: sahte karakterler ve çizimler, gizli drama ve otantik atmosferin çağrışımı. Ağdaki Güneş genç kahramanlara olan ilginin de artmasını bekliyordu. Štefan Uher onları istisnai hale getirmenin yollarını aramıyordu; sessiz bir gözlemci, çağdaş Bratislava’daki sıradan bir apartmana girer ve sakinleri arasından iki ergen seçer. Fajolo, kız arkadaşı Bela’ya yarı varoluşçu bir sözlü taciz yönlendirir.Bela gönüllü bir yaz çalışma kampına katılmak için terk eder. Tuna nehri kenarında olan bu kampta büyükbabası ile karşılaşır.

25 Ekim 2019 Cuma 21.00 İzmir Mimarlık Merkezi 

Gösterim Ücretsizdir

 

 

 

 

 

Knife In Water / Sudaki Bıçak

Yönetmen/Director: Roman Polanski

Oyuncular/Cast: Leon Niemczyk, Jolanta Umecka, Zygmunt Malanowicz

Polonya/Poland, 1962, 90’, Lehçe, Türkçe altyazı.

Polonyalı bir çift, Andrzej ve Krystyna, yolda karşılaştıkları genç bir otostopçuyu tekne gezisine davet eder. Suya açıldıktan sonra, Andrzej, Krystyna’yı etkilemek için yakışıklı genci aşağılamaktan kendini alamaz ve hoşnutsuz kadın, kendine aşırı güvenen adam ve yakışıklı yabancı arasında cinsel gerilimi yüksek bir güç, sınıf ve kıskançlık didişmesi başlar.

Polanski’nin Polonya yapımı ilk ve tek filmi olan Sudaki Bıçak, En İyi Yabancı Film dalında Oscar’a aday gösterilmişti.

26 Ekim 2019 Cumartesi 19.00 İzmir Mimarlık Merkezi 

Gösterim Ücretsizdir

 

 

 

A Path Across the Danube / Chodník cez Dunaj / Tuna Nehri Üzerinde Bir Yol

Yönetmen/Director: Miloslav Luther

Oyuncular/Cast: Roman Luknár, Vladimír Hajdu, Georgiana Tarjan Çekoslovakya/Czechoslovakia, 1989, 90’, Slovakça/Slovak

Savaş zamanı Slovak Devleti , Bohemya ve Moravya Koruma Bürosu’ndan sonraki dönemde iki genç arkadaşın trajik bir hikayesi. Slovak demiryolu şirketinin bir çalışanı olan Slovak Viktor, düzenli olarak Slovak ve Çek sınırlarındaki tren istasyonuna posta gönderir. Gençliğin dürtüsüzlüğüyle, önemli bir posta teslimini kasıtlı olarak yanlış yönlendiriyor. Gestapo kasabada ortaya çıktıktan sonra, Çek Yahudi dostuyla birlikte sınırdan kaçmak zorunda kalır. Slovakya’ya giden bir kargo treni ile Tuna’yı geçerek Macaristan’a kaçmaya karar verirler.

26 Ekim 2019 Cumartesi 21.00 İzmir Mimarlık Merkezi 

Gösterim Ücretsizdir

 

 

 

The Little Mermaid / Küçük Denizkızı 

Yönetmen/Director: Karel Kachyňa; Oyuncular/Cast: Miroslava Šafránková, Petr Svojtka, Radovan Lukavský; Çekoslovakya/Czechoslovakia, 1976, 84’, Çekçe/Czech

Küçük deniz kızı bir prensi boğulmaktan kurtarır ve ona aşık olur. Onunla birlikte olmak için, kötü büyücüyle bir anlaşma yapar: karadaki bir hayata karşı güzel sesinden vazgeçer. Başta işe yarar gibi gözüküyor, Prens güzel görünümüyle büyülüyor. Fakat yabancı bir prensesin hatırası hala onu etkiliyor: denizkızının onu terk ettiği sahilde ve kurtarıcısı olduğuna inandığı kişi. Bu hatayı çözmek dilsiz küçük denizkızı için çok zor ve tüm denizlerin kralı olan babası bile yaklaşmakta olan felakette ona yardım edemez.

27 Ekim 2019 Pazar 19.00 İzmir Mimarlık Merkezi

Gösterim Ücretsizdir.

 

 

 

Pupendo 

Yönetmen/Director: Jan Hřebejk;

Oyuncular/Cast: Bolek Polívka, Eva Holubová, Jaroslav Dušek

Çekya/Czechia, 2003, 120’, Çekçe/Czech Türkçe altyazı

Pratik sosyalizm’ döneminde 1984’ten hemen önce başlayan acı tatlı bir komedi. Politik sebeplerden dolayı, Bedřich Prag Sanat Akademisi’nde öğretmenlik yapmaktan vazgeçmek zorunda kalır. ve seramikçi eşi ve iki oğlu ile Prag’ın banliyösünde küçük bir dairede yaşar. Okul müdürü Míla ve Bedřich’in Akademi’den arkadaşı olan iddialı eşi yıllardır konformist bir yaşam sürdü. Davranışlarının gerekçesini olağan sözlerle anlatırlar: ‘ Toplumu iyileştirmek için onlarla birlikte yüzmek zorunda kaldık; Birileri bu fedakarlığı yapmalı!

27 Ekim 2019 Pazar 21.00 İzmir Mimarlık Merkezi 

Gösterim Ücretsizdir

P R O G R A M

 İzmir Mimarlık Merkezi

 SERGİ – Tuna’nın açıları

24-27 Ekim

Dalgaların Peşinde – V4 Orta Avrupa Filmleri

24 Ekim Perşembe

20:00       Deniz Kızlarının şarkısı (PL)

25 Ekim Cuma

19:00         Su Konulu Macar Kısa Filmlerden Seçki (HU)

21:00         Ağda Güneş (SK)

26 Ekim Cumartesi

19:00         Sudakı Bıçak (PL)

21:00         Tuna Üzerinde Bir Yol (SK)

27 Ekim Pazar

19:00         Küçük Deniz Kızı (CZ)

21:00         Pupendo (CZ)

 

Aziz Vukolos Kilisesi, Konak/İzmir

Çağdaş dans gösterisi

25 Ekim Cuma

20:30         Nový Priestor: D U A L

 Yaşar Üniversitesi

Edebiyat söyleşisi

25 Ekim Cuma

14:00         Tuna Nehrine Öyküler