MaviBahçe Alışveriş ve Yaşam Merkezi, Açık hava sinemasının keyfini yaşamak isteyenler için ‘Açıkhava Sineması’ etkinliğinin ardından bu kez de Bağımsız Film Gösterimleri ile sinema severlerin karşısına çıkıyor. Hezarfen Film Galeri’nin düzenlediği ‘Bağımsız Film Gösterimleri’ etkinliğinde Türkiye Sinemasının bağımsız filmlerinin yeni örnekleri sinemaseverler ile buluşuyor. Ücretsiz olarak yapılacak olan film gösterimlerinin ardından düzenlenecek söyleşilerde film ekibinden yönetmen, oyuncular, yapımcı ve senarist izleyicilerle buluşacak. Sinemaseverler ekip üyeleri ile hem de tanışma hem de sorularını yöneltme fırsatı bulacak.

MaviBahçe’de düzenlenecek etkinlik ile son yıllarda yurt içi ve yurt dışında başarılarıyla adından söz ettiren ancak dağıtım sorunları yaşayan Türk filmlerini ve filmlerin yaratıcılarını izleyiciyle buluşturulması, günümüzün en popüler sanat dallarından, en yaygın iletişim ve eğlence araçlarından olan sinema aracılığıyla toplumun kültür sanat yaşamına önemli bir katkıda bulunulması amaçlanıyor.

 

  

   

 

20 Eylül Perşembe saat 21.00

Yönetmen Ümit Ünal
Oyuncular: Demet Evgar, Fatih Al, Alican Yücesoy 
Tür Dramatik komedi
Ülke Türkiye
Hayatını kocası ve eşine adamış Neslihan, dışarıdan bakıldığında sevimli ve utangaç bir ev hanımıdır. Eşinin işi sebebiyle uzun yıllardır Anadolu kasabalarında yaşayan Neslihan, iyi de bir aşçıdır ve tüm çevresi onun yemeklerine bayılır. Gayet sıradan görünen bu aile hayatında, Neslihan’ın yakın çevresindekiler bir bir ölmeye başlayınca tüm gözler ona çevrilir. Mükemmel bir aşçı, evine ve eşine düşkün kısacası mükemmel bir ev hanımı olan Neslihan, aslında bir seri katildir. Şehre yeni atanmış, çok zeki, Amerika’da eğitim görmüş, hırslı ve genç bir komiser bu işin peşini bırakmamaya kararlıdır…
16 Ağustos Perşembe saat 21
KELEBEKLER
Yönetmen: Tolga Karaçelik
TÜRKİYE / 2017 /  / Renkli / 117´ / Türkçe, Almanca; 

Senarist: Tolga Karaçelik

Görüntü Yönetmeni: Andaç Şahan

Kurgucu: Evren Luş

Özgün Müzik: Ahmet Kenan Bilgiç

Oyuncular: Tolga Tekin, Bartu Küçükçağlayan, Tuğçe Altuğ, Serkan Keskin, Hakan Karsak

Yapımcı: Tolga Karaçelik, Diloy Gülün, Metin Anter

– 2018 SUNDANCE Dünya Sineması–Dramatik Büyük Jüri Ödülü

Bir astronot suratı yakın plan kameranın önündedir. Bu astronot Cemal’dir. Kenan, geçinmek için ev videolarına seslendirme yapmaktadır. Anaokulu öğretmeni Suzan, sınıfta çılgınca ağlamaktadır. Onlar, Mazhar’ın oğulları ve kızıdır. Şimdi, 30 yıl ayrı kaldıktan sonra, babaları onları Hasanlar Köyü’ndeki evlerine geri çağırır. Nedenini bilmezler. Hasanlar’a vardıklarında babalarının öldüğünü öğrenirler ve babaları, vasiyetinde, köyün acayipliklerinden biri olan kelebeklerin gelişinde gömülmeyi istemiştir. Ne birbirleri ne de babaları hakkında hiçbir şey bilmeyen üç kardeş, kelebeklerin zamanını beklerken bu köyde vakit öldürmek zorunda kalırlar. Babaları ve birbirleri hakkında bir şeyler buldukça kendileri hakkında daha çok şey öğrenmeye başlarlar.

19 Temmuz Perşembe saat 21.00

DAHA

(Türkiye 2017, 115 dk)

Yönetmen: Onur Saylak
Oyuncular: Hayat Van Eyck, Tuba Büyüküstün, Ahmet Mümtaz Taylan
14 yaşındaki Gaza, yaşadığı küçük sahil kasabasından ayrılarak büyük şehirde liseyi okumayı hayal ederken, babasının onu insan kaçakçılığı şebekesinin bir parçası haline getirmesiyle suçla tanışır. Gaza’nın ergenliği, babasının baskıcı karakteri ve sürekli gözlemlediği göçmenlerle geçmeye başlar. Gaza, babası gibi şiddet ve baskı üzerine bir hayat mı kuracaktır yoksa o da bir göçmen mi olacaktır?

 

 

 

 

21 Haziran Perşembe saat 21:00

 
BÜTÜN SAADETLER MÜMKÜNDÜR
(Türkiye 2017, 97 dk)
 
Yönetmen: Selman Kılıçaslan
Senaryo: Selman Kılıçaslan, Onur Sener
Oyuncular: Kemal Uçar,Arif Erkin,Nilay Erdönmez,Ruhi Sari,Fatih Topçuoğlu
 

Mühendislik öğrencisi Ali, okuduğu küçük şehirden ayrılarak Erasmus projesiyle yurtdışına çıkma hayalleri kurar. Bununla beraber kendisini tanımaya çalıştığı, hayata dair sorular sorduğu bir arayış sürecindedir. Sakin hayatı, türkü kafede solistlik yapan Gülce’den hoşlanmasıyla beraber hareketlenir. Bir hemşire adayı olan Gülce, yaşadığı maddi sıkıntılarını aşmak için Adapazarı’nın eski mahallelerinden birinde yaşlı ve yalnız bir adamın bakıcılığını yapar.

Gülce’ye yakınlaşarak onu tanımaya başlayan Ali, Mevlüt’ün de hikâyesine ortak olur. Ali arayışını bu karşılaşmanın eşiğinde sürdürür, cevabını kitaplarda bulamayacağı bir soruyla beraber…

 

GERÇEKLEŞMİŞ PROGRAM

24 Mayıs 2017 Perşembe saat 21:00

Silsile  (2014, 106’)
Yönetmen: Ozan Açıktan

Oyuncular: Nehir Erdoğan, Esra Bezen Bilgin, İlker Kaleli, Serkan Keskin

Sıcak bir yaz gecesi Ece (Nehir Erdoğan) Amerika’dan yeni dönmüş olan Cenk (İlker Kaleli) ile birlikte Cenk’in kaldığı eve giderler. Bu sırada aralarındaki küllenmiş aşk alevlenir gibi olur. Cenk’in yakın dostu aldatılmak üzeredir. İkili birden evde yalnız olmadıklarını fark eder. Bir hırsızlık girişimi olur. Hırsızlığı ardından işlenen bir suç takip eder. Ece gider, Faruk gelir. Üç insan hem birbirlerinden sakladıklarıyla hem de bir suçla baş etmeye çalışır. Ancak bu düşündükleri kadar kolay olmayacaktır. Büyük şehirlerde yaşanan hayatların arasındaki karmaşık ilişkilerin, derin yaraların ve hayatın kırgınlığının sorgulandığı filmde, bu üç karakterin hayatlarını sonsuza kadar değiştirecek bir olaylar silsilesi yaşanır.

 

19 Nisan 2017 Perşembe saat 21:00
Güzel Adam Süreyya (2018, 110’)
Yönetmen: Gökçe Kaan Demirkıran

Gökçe Kaan Demirkıran’ın yönettiği Güzel Adam Süreyya; Fikret Orman, Metin Tekin, Ali Gültiken, Feyyaz Uçar, Ricardo Querasma gibi birçok önemli futbol insanının tanıklıklarıyla Beşiktaş’ın simge isimlerinden birine dönüşen emektar malzemeci Süreyya Soner’in hikâyesini anlatıyor.

Yönetmen Gökçe Kaan Demirkıran, Beşiktaş’la iç içe geçmiş bir yaşamın hikâyesini sunuyor. Süreyya çok hızlı değişen iki olgu olan şehir ve futbolun içinde, geçmişi simgeleyen ve günümüzde, kaybolduğunu, unutulduğunu düşündüğümüz bazı değerlerin temsilcisi olarak seyirci karşısına çıkmakla beraber Süreyya’nın, endüstriyel futbol çağının tam kalbinde yalın bir insan olarak, Beşiktaş’ın değerleriyle birlikte, nasıl simgeleştiğini gösteriyor. Güzel Adam Süreyya; Fikret Orman, Metin Tekin, Ali Gültiken, Feyyaz Uçar, Les Ferdinand, Gordon Milne ve Ricardo Querasma gibi birçok önemli futbol insanını bu hikâyeye konuk ediyor.

 

 

 

22 Mart 2018 Perşembe saat 21:00

TOZ (2016, 119’)
Yönetmen: Gözde Kural

Oyuncular: Öykü Karayel, Beran Soysal, Muhammed Cangören, Demet İyigün, Haji Gul Yaser

Afgan kökenli Azra (Öykü Karayel), iki kardeşi Emir ve Erkan’la birlikte İstanbul’da doğup büyümüştür. Annesinin vefatının ardından, bıraktığı vasiyette Afganistan’a gömülmek istediğini belirtmesi üzerine özellikle Emir’in karşı çıkmasına rağmen Afganistan’a gider. Savaşla paramparça olmuş ülkede, ailesinin bir zamanlar yaşadığı evde, eski bir dostun sakladığı günlüğün yardımıyla ailesinin daha önce hiç duymadığı geçmişine bir yolculuğa çıkar.

 

 

15 Şubat 2018 Perşembe saat 21:00

YOZGAT BLUES  (2016, 119’)
Yönetmen:
Mahmut Fazıl

Oyuncular: Ercan Kesal, Ayça Damgacı, Tansu Biçer, Nadir Sarıbacak, Nevbahar Hakverdi. Kevork Malikyan, Asiye Dinçsoy.

Yozgat Blues, taşrada hayatlarını sürdüren karakterlerin yaşadığı değişimi ve buna bağlı derin duygusal kırılmayı anlatıyor. Yavuz bir yandan belediyenin açtığı müzik kursunda hocalık yapmakta, bir yandan da AVM´lerde eski Fransızca şarkılar söylemektedir; kurstan öğrencisi Neşe ise marketlerde ürün tanıtımı yapmaktadır. Yavuz, aldığı bir iş teklifi üzerine Neşe´yle birlikte Yozgat´a gider. Önceleri, bir berber kalfası olan Sabri ve onun radyocu arkadaşının da destekleriyle programın tanıtımı için çok uğraşsalar da yaptıkları müzik yerli halkın pek ilgisini çekmez. Yavuz devam etmek için Neşe´den güç alırken, Neşe´nin ilgisini çeken başka hayatlar vardır. Her üçünün de hayatla kurdukları ilişki ve beklentileri, istedikleri yönde ilerlemez. Zaman geçtikçe ilişkileri karmaşıklaşır ve beklemedikleri yerlere gider.