Marketa Lazarová / Marketa Lazarová

Yönetmen/Director: František Vláčil; Oyuncular/Cast: Josef Kemr, Magda Vášáryová, Naďa Hejna; Müzik/Music: Zdeněk Liška; Çekya (Çekoslovakya)/Czechia (Czechoslovakia), 1967; 162’, siyah-beyaz/black & white; Çekçe, Almanca, Türkçe altyazıyla/Czech, German with Turkish subtitles

Vladislav Vančura’nın bir romanından uyarlanan bu etkileyici ve şiirsel film, iki rakip Ortaçağ klanının arasındaki kan davasını ele alıyor; Hıristiyanlık ve Paganlık, insanoğlu ve doğa, aşk ve şiddet arasındaki çatışmaları güçlü, epik ve titizlikle tasarlanmış bir biçimde perdeye yansıtıyor. Vláčil’in yaklaşımı alışıldık bir tarihsel dram yapmak yerine, çok eskide kalmış bir yaşam biçiminin dokularını ve zihniyetlerini yeniden yaratmak oldu, ortaya çıkan sonuçsa göz kamaştırıcı. Yenilikçi geniş perde sinematografisi, montajı ve ses tasarımıyla Marketa Lazarová deneysel bir macera filmi.

 

Based on a novel by Vladislav Vančura, this stirring and poetic depiction of a feud between two rival medieval clans is a fierce, epic, and meticulously designed evocation of the clashes between Christianity and paganism, humankind and nature, love and violence. Vláčil’s approach was to re-create the textures and mentalities of a long-ago way of life, rather than to make a conventional historical drama, and the result is dazzling. With its inventive widescreen cinematography, editing, and sound design, Marketa Lazarová is an experimental action film.

Kısa Film/Short Film: Black Hole Apocalypse (y/d: Matouš Vyhnánek), CZ, 2015, 5’