János Vitéz / Johnny Corncob

Yönetmen/Director: Marcell Jankovics; Ses/Voices: György Cserhalmi, Anikó Nagy, Erzsi Pártos; Müzik/Music: János Gyulai-Gaál; Macaristan/Hungary, 1973; 74’, renkli/color; Macarca, Türkçe altyazıyla/Hungarian with Turkish subtitles

János Vitéz, Marcell Jankovics’in yönettiği 1973 yapımı bir animasyon filmi. Asker olup maceralara atılan ama bir yandan da sevdiği kadına kavuşmanın hayalini kuran genç bir adamın hikayesini anlatır. Film Sándor Petőfi’nin 1845 tarihli epik şiiri János Vitéz’den yola çıkıyor; 1904’te besteci ve şarkı sözü yazarı Pongrác Kacsóh, Petőfi’nin şiirinin bir uyarlamasını yazdı, bu da onun en büyük başarısı oldu. Film ayrıca Macaristan’da yapılan ilk uzun metrajlı animasyon.

Johnny Corncob is a 1973 Hungarian animated adventure film directed by Marcell Jankovics. It tells the story of a young man who goes on an adventure as a soldier, while longing to be reunited with the woman he loves. The film is based on the 1845 epic poem János Vitéz by Sándor Petőfi and in 1904, composer and lyrist Pongrác Kacsóh wrote an adaptation of Petőfi’s poem, which was to become his greatest success. This was the first Hungarian animated feature film.

Kısa Film/Short Film: Kiút / Way Out (y/d: Anna Ottlik), 2014, HU, 6’