Bakır Kule / The Copper Tower

Yönetmen/Director: Martin Hollý; Oyuncular/Cast: Emília Vášáryová, Ivan Rajniak, Ivan Mistrík; Müzik/Music: Zdeněk Liška; Slovakya (Çekoslovakya)/Slovakia (Czecholovakia), 1970; 90’, renkli/color; Slovakça, Türkçe altyazıyla/Slovak with Turkish subtitles

Tatra Dağları’nın muhteşem doğasında üç erkek ve bir kadın arasında geçen romantik bir macera filmi. Üç arkadaş yaz sezonunda bir dağ şalesinde çalışır. Ancak basit yayla yaşamları, genç bir öğrencinin gelişiyle bozulur. Arkadaşlar arasında daha önce net bir tanımı olan ilişkiler karmaşıklaşır ve trajik bir sona doğru evrilir. Filmin çekimi de kendi içinde bir maceraydı; dağ havasının kaprisleri bu süreci sürekli zorlaştırdığından, bir yıldan fazla sürdü. İlk gösterimi yapıldığında film büyük bir kitle tarafından izlendi; bugün bile en popüler Slovak filmleri arasında sayılıyor.

An adventure romance of three men and one woman set in the splendid scenery of the High Tatra. Three friends work at a mountain chalet during the summer season. Their simple highlander life is disrupted by the arrival of a young student. The previously clear-cut relations between the friends get tangled up and head for a tragic ending. Shooting of the picture was an adventure by itself; it took more than a year as it was constantly complicated by unsettled mountain weather. Upon its premiere the film was seen by many and even today it ranks among the most popular Slovak motion pictures.

Kısa Film/Short Film: Force of Attraction (y/d: Eva Sekerešová), 2014, SK, 4’