KOLOMBİYA FESTİVALİ İZMİR 18 – 23 TEMMUZ 2017

Son dönemde yükselen Kolombiya sinemasından Türkiye’de vizyona girmemiş ödüllü filmler ve Nicolas Van Hemelryck’in ”Amazing Amazon” fotoğraf sergisi , Türkiye Kolombiya Büyükelçisi Juan Alfredo Pinto Saavedra’nın katılımlarıyla gerçekleşti.

       

GABO : GERÇEĞİN BÜYÜSÜ / THE MAGIC OF REALITY

Yönetmen : Justin WEBSTER

Yapım : İspanya, İngiltere, Kolombiya, Fransa, Amerika

Belgesel / 90 dk. / 2015

Karayip kıyısındaki geri kalmış bir kasabadan bir çocuk nasıl yoksullardan en güçlü politik liderlere milyonlarca gönül kazandı ve eserleri gerçeklik algısını değiştiren bir yazar oldu?

Cevap, 1982 Nobel Edebiyat ödülünü kazanan, Kuzey Kolombiya’nın yoksulluk ve şiddetinde büyüyen ve dünya çapında popüler olan ve eleştirmenlerce beğenilen başyapıt olan 100 Yıllık Yalnızlık ‘ın yazarı olan inanılmaz hikayedir. Hayat sevgisi ve şehvetli, sihirli bir duyarlılık, sadece yaşamı onaylayan edebiyata öncülük etmekle kalmayıp, 70’li ve 80’li yılların siyasal mücadelelerinin öncülüğüne, militan gazeteciliği ve onunla olan dostluğundan ötürü bir yol izledi. Fidel Castro ve Bill Clinton gibi politik liderler.

Film, Gabriel Garcia Márquez’in yaşamı ve eseri – “Gabo” nun Latin Amerika’nın tamamına karışmış parçalarını takip eden, insanın hayal gücünün inanılmaz gücü hakkında bir soruşturmanın anlatım gerilimi olan bir hikaye.

“Her şeye inanan fabl eserlerinin mucitleriyiz, farklı bir ütopya yaratmak için çok geç olmadığına inanma hakkını hissediyoruz. Kimsenin başkalarına nasıl ölmeyeceğine ve nerede yarışların 100 yıllık yalnızlığa mahkum edildiğine karar verdiği, yeni ve zorunlu bir yaşam ütopyası nihayetinde ve sonsuza dek dünyada ikinci bir fırsat doğurdu. ”

  

YILANIN KUCAĞINDA / EMBRACE OF THE SERPENT

Yönetmen : Ciro GUERRA

Yapım : Kolombiya, Venezüella, Arjantin

2015 / 122dk.

2015 Cannes Film Festivali CICAE ödülü

Karamakate… Amazonlu bir şaman ve ait olduğu topluluğun hayatta kalan son üyesi… Kolombiya´nın ilk Oscar adayı Yılanın Kucağında, Karamakate´nin ve kırk yılı aşkın bir süre onun topraklarında yetişen kutsal bir şifa bitkisini arayan iki bilim insanının hikâyesini anlatıyor. Sömürgeciliğin insanlığın karanlık tarihi üzerinde yarattığı derin tahribat üzerine siyah-beyaz görselliğiyle ve şiirsel sinema diliyle ağıt yakan film, bilimin tuttuğu günlüklerle bir tür “anlam” arayışına çıkıyor, yerel kültürleri yerle yeksan eden beyaz adamın günahlarını tavizsiz bir sinemayla çapraz ateşte bırakıyor.

  

NICOLAS Van HEMELRYCK “ MUHTEŞEM AMAZON “

Kolombiyalı bir mimar, fotoğrafçı ve film yapımcısı olan Nicolás Van Hemelryck, Andnes’in karlı zirvelerindeki Amazon nehri kaynağından Atlantik Okyanusu’ndaki deltasına beş ay bisiklet sürdü. Yolculuğu sırasında Kolombiyalı Amazon ormanının faunası, florası ve genel ambiyansı büyük bir resim gösteriyordu. Sergide, Amazon bio çeşitliliğinin yüceltilmesi, savunmanın çağrılması ve dünyadaki tüm tatlı su rezervinin beşinci bölümünü korumak için evrensel sorumluluğu teşvik eden bir bildiri olarak bu resimlerin bir seçimi sunuluyor; 200’den fazla kolları olan büyük Amazon nehri.

Amazon yağmur ormanları, dünyanın yüzeyinin yalnızca yüzde dört’ ünü kapsar, ancak bilinen tüm karasal bitki, hayvan ve böcek türlerinin üçte birini içerir. Kolombiya, dünyadaki kilometrelerce en yüksek biyolojik çeşitliliğe sahip ülke!

KOLOMBİYA – VAHŞİ BÜYÜ / COLOMBIA – WILD MAGIC

 Yönetmen : Mike SLEE

Belgesel / 90 dk. / 2015

Kolombiya Vahşi Sihirli Malpelo, Pasifik Okyanusu, balinalar her yıl Choco içinde Utría Koyu, Sierra Kayıp Şehir’ in izleri gelişi derinliklerinde olarak tezat dolu yerlerde ülkenin 90 dakika çeşitliliğine çalışır Nevada de Santa Marta, El Cocuy içinde condor uçuş, değer sistemi bataklık sırtlar olduğu, Serrania de Chiribiquete ve mağara resimleri, doğu ovalar, Amazon veya diğerleri arasında Providencia adaları. Ve Providence, sloths, pamuk üstü Tamarins, Orinoco timsah, arawana, jaguar, morfolojik kelebek veya sinek kuşunu yengeçleri gibi, bu nedenle ulusal fauna türlerinin, dünyada bazı benzersiz aracılığıyla yapar. önce hiç filme gibi kara, su ve kuş uçuşu olarak, en yüksek teknoloji ile 85 konumları araştırdı ve 20 ekosistemler, biyolojik çeşitliliği ve coğrafi konum için ne ayrıcalıklı ulus bilmemektedir.

 

RÜZGAR YOLCULUKLARI / THE WIND JOURNEYS

Yönetmen : Ciro GUERRA

Kolombiya, Almanya, Arjantin, Hollanda

2009 / 117 dk.

Bogota Film Festivali En İyi Kolombiya Filmi

Ignacio Carillo, hayatının büyük kısmını Kuzey Kolombiya köylerini gezerek ve akordeon çalarak geçirmiştir. Evlenir ve küçük bir kasabaya yerleşerek göçebe hayatını terk eder. Ancak karısının ölümünden sonra lanetli olduğunu düşündüğü akordeonunu bir daha çalmamaya yemin eder ve enstrümanı yasal sahibine geri vermek için son bir yolculuğa başlar. Yolda kendisinin çırağı olmak isteyen Ferman’la karşılaşır. Yalnızlıktan bıkan Ignacio, Ferman’ nın isteğini kabul eder ve yolculuğa birlikte devam ederler.

 

 TOPRAĞIN GÖLGESİNDE / LAND AND SHADE

Yönetmen : Cesar Augusto ACEVEDO

Yapım : Kolombiya, Fransa, Hollanda, Şili, Brezilya

2015 / 97dk.

2015 Cannes Film Festivali, Altın Kamera

Toprağın Gölgesinde, ciddi bir hastalığa yakalanan oğluna bakmak üzere evine dönen bir adamı merkezine alıyor. Alfonso, 17 yıllık yokluğunun ardından eskiden yaşadığı yere döndüğünde eski hayatına dair her şey parçalanmıştır. Bu topraklarda tekrar kök salmak isteyen Alfonso ailesini içinde yaşadığı yokluğun pençesinden kurtarmaya çabalayacaktır. Acevedo´nun bir ressam gibi sınırlarını çizdiği görsel kompozisyonuyla gösterildiği festivallerde seyircinin içine işleyen filmi Toprağın Gölgesinde, dingin bir Latin Amerika alegorisi.

 

 

18 TEMMUZ 2017, Salı
19.30 Muhteşem Amazon Fotoğraf Sergi Açılış

20.30 Gabo : Gerçeğin Büyüsü

19 TEMMUZ 2017, Çarşamba
19.00 Kolombiya – Vahşi Büyük

21.00 Rüzgar Yolculukları

20 TEMMUZ 2017, Perşembe
19.00 Toprağın Gölgesinde

21.00 Yılanın Kucağında

* Sergi, festival boyunca açıktır. * Filmler orjinal dilde, Türkçe alt yazılı olarak gösterilecektir. * Gösterimlerin tümü İzmir Mimarlık Merkezi’ndedir.