KISA FİLM  MENTORLUK PROGRAMI

BİR YAPIMLAB ve HEZARFEN FİLM GALERİ İNSİYATİFİ

Yapım Aşamasında Kısa Film Proje (Work in Progress) Mentorluk Programı kısa film alanındaki yönetmen ve yapımcılarına yapım ve festival aşamalarında destek olmak üzere düzenlenen bir programdır. Bu program YapımLab ve Hezarfen  Film Galeri tarafından  düzenlenmekte olup katılım ücretsizdir.

 

 • PROGRAMIN AMACI

Work in Progress (Yapım aşamasında) projelerin alanında yetkin profesyoneller tarafından değerlendirilmesi, seçilen projelerin tamamlanması , ulusal ve uluslararası festivaller sürecinde destek sağlamak ve yönetmenin kariyerine katkıda bulunmaktır..

 

 • PROGRAMIN SÜRESİ

Mentorluk süresi her proje için altı aydır. Toplantılar ihtiyaca göre , haftada bir gün  gerçekleşecektir. Yılda en fazla 10 film mentorluk programı kapsamına alıacaktır.

 

 • YÖNTEM

Mentorluk toplantıları Zoom, What’s App, Skype  gibi internet programları üzerinden yapılacaktır. Her toplantı toplam 50 dk sürecektir. Toplantılar Yapımlab direktörü Zeynep Atakan  ve Hezarfen Film Galeri direktörü Nesim Bencoya  tarafından düzenlenecektir.

 

 • BAŞVURU

Kısa Film Proje Mentorluk Programı’na, Türkiye’den süresi en fazla 20 dakika olan kısa metraj film projeleri katılabilir. Yıl boyunca başvurular yapılabilir.

 • Yapım Aşamasında Kısa Film Proje Mentorluk Programı’na başvuran projeler,  Gerekli Belgeler bölümünde belirtilen malzemeleri başvuru esnasında göndermelidir.
 • Yapım Aşamasında Kısa Film Proje Mentorluk Programı’na, Türkiye yapımı kısa metrajlı projeler katılabilir. Yönetmenler ve yapımcılar, kurmaca film projelerinin yanında, sinemaya yönelik yaratıcı belgesel, deneysel ve animasyon kısa metraj projeleri ile de Yapım Aşamasında Kısa Film Proje Mentorluk Programı’na başvurabilirler.

 

 • Kısa Film Proje Mentorluk Programı’na başvuran projelerin çekimlerinin tamamlanmış olması veya projelerin post- prodüksiyon aşamasında olması gerekmektedir..

 

Mentorluk Programı Yönetimi , filmleri başvuran projeler arasından Yapım Aşamasında Kısa Film Proje Mentorluk Programı’na davet etmek üzere seçer. Seçilen projelere duyuru mail üzerinden ve YapımLab ve Hezarfen Film Galeri sosyal medya sayfaları üzerinden yapılır.

 

 • SUNUM

Başvuran projelerin Yapım Aşamasında Kısa Film Proje Mentorluk Programına  sunulabilmesi için, filmin hikâyesi ve sinematografisi hakkında fikir veren, en az 3 sahneden oluşan ve en az 3 dakika olan  bir videonun Vimeo linki ve şifresi gönderilmelidir.

Yapım Aşamasında Kısa Film Proje Mentorluk Programı, kendi alanlarında yetkin sinema profesyonellerinden  oluşur.

Yapım Aşamasında Kısa Film Proje Mentorluk Programına  katılan projelerin sahipleri, filmlerinin açılış ve kapanış jeneriklerinde, yayınladıkları basın bültenlerinde ve gazete ilanlarında ve filmle ilgili her türlü tanıtım materyalinde mentorluk hizmetini, tarafımızdan sağlanacak formatta belirtmekle yükümlüdür.

 

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ MALZEMELER:

Yapım Aşamasında Kısa Film Proje Yarışması’na Başvuru Esnasında İstenen malzemeler tek pdf sayfası olarak mentorcine@gmail.com adresine gönderilmelidir.

 1. Kişisel Bilgiler
 2. Filmin hikâyesi ve sinematografisi hakkında fikir veren, en az 3 dakikadan oluşan bir videonun Vimeo linki ve şifresi.
 3. Kısa sinopsis (maksimum bir paragraf, 800 karakter)
 4. Yönetmen Görüşü (maksimum 2.000 karakter)
 5. Yönetmen, yapımcı ve senaristin biyografisi ve filmografisi (biyografi/filmografi başına maksimum 1.000 karakter, film isimlerini belirterek)
 6. Finans planı ve filmin nasıl finanse edileceğine dair finansman stratejisi
 7. Özet bütçe
 8. Projeye dair görsel materyal, moodbook, mekan fotoğrafları (En az üç adet, çözünürlük: 300 dpi)
 9. Yönetmenin (varsa) daha önce gerçekleştirdiği filmler (online şifreli olarak)