Hong Kong Martial Art Films 2015 – İstanbul & İzmir

HEZARFEN FİLM GALERİ TARAFINDAN DÜZENLENEN GÖSTERİMLER ve SÖYLEŞİLER
Film Screenings and Q&A ‘s that are organized by Hezarfen Film Galeri

Hong Kong dövüş sanatları sinemasının klasikleriyle bir retrospektif…

 

ISTANBUL: 10-12 Haziran/June 2015

İstKK Yeung Melissa Pascal_Umit Ünal
İst, Bulut Reyhan ile IMG_5181 İst, Biket İlhan, Nihan Bencoya (Small)
İst, Murat Tolga Şen,Başak Bıçak,Bahar Gedik, İst, Ümit Ünal ile  Elke Reinhuber ile
İst, Kerem Akça (Small)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IZMIR: 11-14 Haziran/June 2015

izmir KK yeung ve Konak B.B. Sema Pekdaş a-600_400
b_600 izmir,Mehmet Koştumoğlu ve Mehmet Ünal ile
c_600

 

Hong Kong Martial Arts Films 2015

Hong Kong and its kung fu movies: one’s not possible without the other. They became popular in the seventies, thanks to heroes of the tatami like Bruce Lee, Jackie Chan or Sammo Hung, and got an upgrade through Tsui Hark’s beloved wu xia pan. The genre now has a cult status and is recognized all over the world. The 4 Oscars for ‘’Crouching Tiger, Hidden Dragon’’ are the best proof of that.

The HF Galeri  takes advantage of this opportunity to present a small retrospective of absolute classics for all those enthusiasts of choreographed brawls.

Hong Kong Dövüş Sanatları Filmleri

Hong Kong ile kung-fu filmlerini  ayrı düşünmek mümkün değil. Bu filmler Bruce Lee, Jackie Chan veya Sammo Hung gibi tatami kahramanları sayesinde yetmişli yıllarda popüler oldular.  Daha sonraları Tsui Hark gibi değerli yönetmenler sayesinde yüksek bir sinematografik düzeye ulaştılar.

Kung Fu filmleri artık bir kült oluşturmuş ve tüm dünyada özgün bir sinema tarzı olarak kabul edilmiştir. “Kaplan ve Ejderha” filminin 2000 yılında aldığı 4 Oscar ödülü bunu göstermektedir.

‘’HF Galeri’’ koreografik dövüş sanatları tutkunları için bu tarzın unutulmaz klasikleriyle kısa  bir retrospektif sunmaktan gurur duyar.

THE WAY OF DRAGON  (Hong Kong 1972, 100 min.)

Director: Bruce Lee
Cast: Bruce Lee, Chuck Norris, Nora Miao

A young Hong Kong man, Tang Lung arrives at Rome to help a friend of his family, a girl called Chen Ching-hua. She has been threatened by local gangsters who want to takeover her restaurant. Soon after Tang’s arrival, the gangsters appear at the restaurant and force Chen to sign over the deed. They laugh at the Chinese style of fighting. Angry Tang challenges and defeats them in an excellent show of his fighting skills. The mastermind of the gang orders Tang’s assassination. When this fails, the gang leader hires an international Karate champion form the United States in a last attempt to kill Tang. Tang meets the American in a coliseum and they fight like gladiators to the death.

EJDER’İN YOLU (Hong Kong 1972, 100 dak.)

Hong Kong’lu genç bir adam olan Tang Lung, Roma’da bir restoran işletmekte olan aile dostu Chen’e yardım etmek için İtalya’ya gelir. Mafya restoranı tehditle Chen’in elinden almaya çalışmaktadır. Tang’ın gelişinden az sonra gangsterler restorana gelirler ve Chen’i istemediği bir anlaşmaya imza atmaya zorlarlar. Tang dövüş becerisini kullanarak onları yenilgiye uğratır. Bunun üzerine, Mafia lideri Tang’ın öldürülmesi emrini verir. Ancak planı başarıya ulaşamayınca, ABD karate şampiyonu ile kiralık katil olarak anlaşır. Bir stadyumda yapılan karşılaşma, gladyatörler gibi ölümüne bir dövüş haline dönüşür.  Bruce Lee’nin mafyaya açtığı savaş ve Chuck Norris’in rakip olarak karşımıza çıktığı bu film, Bruce Lee’nin rejisörlüğünü yaptığı tek filmdir.


Filmler Türkçe Altyazılıdır.

Yer/ Venue:
İSTANBUL (Majestik Sinema/ Beyoğlu) 11 06 2015, Perşembe/ Saat: 17.00
İZMİR (Fransız Kültür Merkezi) 12 06 2015, Cuma / Saat 19:00

DUEL TO THE DEATH (Hong Kong 1983, 86 min.)

Director: Ching Siu Tong
Cast: Chui Siu Keung, Liu Sung Yan, Flora Cheung

The best swordsmen of China and Japan have made it a historical ritual to meet every 10 years for a showdown of fighting skills and powers. The leading fighter of the Japanese ninjas, Hashimoto (Tsui Siu-keung), and the Chinese chief Ching Wan (Damian Lau) have come to respect each other after years of competition – but tradition demands that they lock swords again. Their honor is put to the test when rogue ninjas barge into Shaolin Temple to steal a secret kung fu manuscript and unleashes a war.

ÖLÜMCÜL DÜELLO (Hong Kong 1983, 86 dak.)

Yönetmen: Ching Siu Tong
Oyuncular: Chui Siu Keung, Liu Sung Yan, Flora Cheung

Çin ve Japonya’nın en iyi kılıç ustaları, 10 yılda bir düzenlenen ve giderek tarihi bir kimlik kazanan geleneksel törenlerde, tüm becerilerini sergilerler. Japon Ninjaların önde gelen savaşçısı Hashimoto (Tsui Siu-keung) ve Çinli usta Ching Wan (Damian Lau) yıllar süren bir rekabetten sonra birbirlerine hürmet etmektedirler. Ancak gelenek kılıçlarını yeniden çekmelerini gerektirmektedir. Savaşçıların onurları gizli bir kung fu el yazmasını çalmak üzere Shaolin Tapınağı’na sızan  haydut Ninjalar karşısında sınanacaktır.

RIGHTING WRONGS  (Hong Kong 1986, 102 min.)

Director: Cory Yuen
Cast: Yuen Biao, Cynthia Rothrock, Melvin Wong

This is the first case for young public prosecutor Yuen Biao. The People vs. drug kings Paul Chang and James Tien. Yuen is sure of conviction as Uncle Sing has agreed to testify in court. The sky falls on Yuen who learns Uncle Sing and his family are murdered the night before. Both defendants are set free on lack of evidence. A deeply outraged Yuen decides to take law into his own hands.

KANUNUN ÜSTÜNDE (Hong Kong 1986, 102 dak.)

Genç Savcı Yuen Biao‘nun ilk davası uyuşturucu kıralları Paul Chang ve James Tien’e karşıdır. Amcası Sing mahkemede ifade vermeyi kabul ettiği için Yuen kendinden emindir.  Ancak Sing ve ailesinin bir gece önce cinayete kurban gittiklerini duyunca, Yuen’in dünyası yıkılır. Bu arada sanıklar delil yetersizliğinden serbest bırakılırlar. Derinden sarsılan Yuen, adaleti bizzat uygulamaya karar verir.

Filmler Türkçe Altyazılıdır

Yer/ Venue:
İSTANBUL (Majestik Sinema/ Beyoğlu) : 11 Haziran 2015, Perşembe / Saat: 19.00 
İZMİR (Fransız Kültür Merkezi): 13 Haziran Cumartesi / Saat 19:00

ONCE UPON A TIME IN CHINA II (Hong Kong 1992, 113 min.)

Director: Tsui Hark
Cast: Jet Li, Rosamund Kwan, Max Mox, Donnie Yen

In this sequel to the Tsui Hark classic, martial arts expert Wong Fei-Hung faces Kung  from the White Lotus Society, a mercenary rival with skills to equal his own. In addition, Canton is convulsed by a struggle between the local representatives of the Chinese government and Europeans who want to control China, and Wong ends up in the middle of this fight. He is again assisted by young Chung, and again must protect Aunt Yee, his young, Westernized aunt-by-adoption with whom Wong has fallen in love. He also ends up with school-full of small children to protect!


BİR ZAMANLAR ÇİN’DE II ((Hong Kong 1992, 113 dak.)

Tsui Hark’ın kendi klasik filminin devamı olarak yaptığı bu filmde, dövüş sanatları uzmanı Wong Fei-Hung’un, kendisiyle eşit becerilere sahip olan, Beyaz Lotus Derneği’nin paralı askeri Kung ile mücadelesinin öyküsü anlatılmaktadır.

Yıl 1895, Çin Hükümetinin yerel temsilcileri ile Avrupalı güçler Çin’in kontrolünü ele geçirmek için mücadele etmektedir. Wong kendini bu savaşın ortasında bulur. Genç Chung onun yanında yer alırken, Wong oldukça batılı bir kişi olan sevgili teyzesi Yee’yi korumak zorundadır. Öte yandan bir okul dolusu küçük çocuk da yardım beklemektedir!


Tüm Filmlerimiz Türkçe Altyazılıdır

Yer/ Venue:

İSTANBUL (Majestik Sinema/ Beyoğlu) – 12 Haziran 2015, Cuma / Saat: 19.00 
İZMİR (Fransız Kültür Merkezi/ Alsancak) – 11 Haziran 2015, Perşembe / Saat 21:00

SPOOKY ENCOUNTERS (Hong Kong 1980, 102 min.)

Director: Sammo Hung
Cast: Sammo Hung, Chung Fat, Chan Lung, Wong Ha

It is a tale about Cheung (Sammo Hung), a cuckolded husband, sent on a wild roller coaster ride of spooky encounters when his wife’s wealthy lover tries to do away with him with the help of black magic by a Taoist monk. How Cheung defies his enemies is an uproarious comedy featuring hopping vampires, supernatural possession, copious splashings of chicken blood and relentless chanting, all mixed with an exhilarating dose of kung fu and slapstick humour.

 

HAYALETLERLE YÜZYÜZE (Hong Kong 1980, 102 dak.)

Film, eşi tarafından aldatılan bir koca olan Cheung’un (Sammo Hung) öyküsüdür. Eşinin zengin sevgilisi bir Taocu rahibin yaptığı kara büyü ile onu ortadan kaldırmaya çalışır. Cheung’in düşmanlarını atlatmak için yaşadığı maceralar mizahi bir şekilde anlatılır.  Doğaüstü güçler, çılgın vampirler, şarıl şarıl akan tavuk kanları, garip şarkılar ve kung fu sahneleriyle seyirciyi kahkahaya boğan bir komediye dönüşür.

Filmler Türkçe Altyazılıdır

Yer/ Venue:
İSTANBUL (Majestik Sinema/ Beyoğlu) 12 Haziran 2015, Cuma / Saat: 17.00 
İZMİR (Fransız Kültür Merkezi-Alsancak) 14 Haziran Pazar / Saat 19:00

THE YOUNG MASTER (Hong Kong 1980, 101 min.)

Director: Jackie Chan
Cast: Jackie Chan, Yuen Biao, Wei Pei, Li Li-Li, Wong In-Sık

Ching Loong (Jackie Chan), a young student suddenly thrown into the limelight when his Red School elder, Cheng Keung (Wei Pei), drops out of the annual Lion Dance competition in Guangzhou. As Ching stuggles against the representative of the rival Blue School, he discovers that it is the debt-laden Cheng. Ching tries to make Cheng turn over a new leaf but his mission to clear Cheng’s name lands him in hot soup when he is framed for a crime. Now the young master not only has the reputation of Cheng and the school on his shoulders, he has to prove his own innocence as well.

GENÇ ÜSTAD (Hong Kong 1980, 101 dak.)

Her yıl düzenlenen ve kazananın büyük bir ödül aldığı yarışmalara okuldan arkadaşı olan Kaplan ile birlikte katılan Dragon, karşılaşmayı şaibeli bir şekilde kaybeder. Ustası bu işe çok içerlemiştir ve Dragon çok üzgündür, ama asıl acı olan Kaplan’ın para için ustasına ve okuluna ihanet etmesidir.
İkili okuldan uzaklaştırılırken Dragon çok çalışarak yenilmez bir kung-fu üstadı olmaya kararlıdır…

(Filmler Türkçe Altyazılıdır)

Yer/ Venue:
İSTANBUL (Majestik Sinema/ Beyoğlu) –  11 Haziran 2015, Perşembe / Saat: 21.00
İZMİR (Fransız Kültür Merkezi-Alsancak) – 12 Haziran 2015, Cuma / Saat 21:00