ONCE UPON A TIME IN CHINA II (Hong Kong 1992, 113 min.)

Director: Tsui Hark
Cast: Jet Li, Rosamund Kwan, Max Mox, Donnie Yen

In this sequel to the Tsui Hark classic, martial arts expert Wong Fei-Hung faces Kung  from the White Lotus Society, a mercenary rival with skills to equal his own. In addition, Canton is convulsed by a struggle between the local representatives of the Chinese government and Europeans who want to control China, and Wong ends up in the middle of this fight. He is again assisted by young Chung, and again must protect Aunt Yee, his young, Westernized aunt-by-adoption with whom Wong has fallen in love. He also ends up with school-full of small children to protect!


BİR ZAMANLAR ÇİN’DE II ((Hong Kong 1992, 113 dak.)

Tsui Hark’ın kendi klasik filminin devamı olarak yaptığı bu filmde, dövüş sanatları uzmanı Wong Fei-Hung’un, kendisiyle eşit becerilere sahip olan, Beyaz Lotus Derneği’nin paralı askeri Kung ile mücadelesinin öyküsü anlatılmaktadır.

Yıl 1895, Çin Hükümetinin yerel temsilcileri ile Avrupalı güçler Çin’in kontrolünü ele geçirmek için mücadele etmektedir. Wong kendini bu savaşın ortasında bulur. Genç Chung onun yanında yer alırken, Wong oldukça batılı bir kişi olan sevgili teyzesi Yee’yi korumak zorundadır. Öte yandan bir okul dolusu küçük çocuk da yardım beklemektedir!


Tüm Filmlerimiz Türkçe Altyazılıdır

Yer/ Venue:

İSTANBUL (Majestik Sinema/ Beyoğlu) – 12 Haziran 2015, Cuma / Saat: 19.00 
İZMİR (Fransız Kültür Merkezi/ Alsancak) – 11 Haziran 2015, Perşembe / Saat 21:00