HONG KONG FİLM PANORAMA  (17 – 22 Haziran 2014)

Hezarfen  Film Galeri – İzmir , Hong Kong Ekonomi ve Ticaret Dairesi işbirliğiyle, HK Panorama logoHong Kong’un yükselen sinemasından sekiz filmlik bir seçki sunuyor. Seçkideki filmler arasında 2013 yılında  Hong Kong Film Ödülleri kapsamında  en iyi kurgu, en iyi senaryo, en iyi film,en iyi yönetmen, en iyi ses tasarımı, en iyi görüntü yönetmeni ödüllerini ve Shanghai Film Eleştirmenleri Ödülünü alan ‘’Soğuk Savaş’’,  en iyi sanat yönetmeni ödülünü alan ‘’Son Baron’’ ve Hong Kong Film Eleştirmenleri Ödülüne layık görülen  ‘’The Way We Dance’’, ve eşcinsel bir erkek ile eşcinsel bir kadın arasında gelişen sıradışı aşkı konu alan “Seviyor, Sevmiyor” (Love Me Not) da seçkideki filmler arasında yer alıyor.

Özel Gösterim: Wong Kar Wai’ın yönettiği, geçtiğimiz sene Berlin Film Festivali’nin açılış filmi olarak gösterilen ve kung fu tarihine dair mükemmel bir inceleme olan Büyük Usta (The Grandmaster) filmi iki gösterimde izleyicilere sunulacaktır. Büyük Usta filmi , bugüne dek Oscar adaylığı dahil 30’un üstünde ödüle layık görülmüştür.

Tüm Filmler Fransız Kültür Merkezi sinema salonunda  gösterilecektir, giriş ücretsizdir. Gösterim saatleri  için sitemizi veya facebook sayfamızı takip edin.

HONG-KONG FILM PANORAMA (June 17-22 2014) In collaboration with the Hong Kong Economic and Trade Office, Hezarfen Film Galeri presents a selection of six films from the deeply-rooted cinema of Hong Kong, which is now undergoing a revival. Among the films in the program the following films take part: ‘’Cold War’’, winner of best editing, best script, best film, best director, best cinematography awards in 2013 Hong Kong Film Awards; ‘’The Last Tycoon’’, winner of best art director award and ‘’The Way We Dance’’ winner of Hong Kong Film Critics award, and “Love Me Not”, a film about the unusual love between a gay man and a gay woman. Special Screening: Won Kar Wai’s “The Grandmaster”, a nice essay on the history of kung fu which was the opening film at the Berlin Film Festival last year will be screened twice.

Web Sitesi: www.hfgaleri.com
Facebook: Hezarfen Galeri Facebook Sayfası

FILM GOSTERIM ÇİZELGESİ/SCREENING DATES

Saat 17
Haz. Salı
18
Haz.
Çarş.
19
Haz.
Perş.
20
Haz.
Cuma
21
Haz. C.tesi
22 Haz. Pazar
19:00   SOĞUK
SAVAS
BİZİM DANSIMIZ SEVİYOR, SEVMİYOR   INCIR
20:30 SON BARON          
21:oo   KARAN_
LIKTAN ÖYKÜLER
BÜYÜK USTA DİVA   BUYUK USTA

Yer/ Venue: Fransız Kültür Merkezi-İzmir
Saat/ Hrs:
Çizelgedeki saatlerde/ As listed on the chart

Filmler  İngilizce ve Türkçe altyazılıdır. Sadece Karanlıktan Öyküler filminde altyazı İngilizce’dir.

ÖZEL GÖSTERİM  /  SPECIAL SCREENING
BÜYÜK USTA / THE GRAND MASTER ( 2013), 110‘

Yön/Dir: Wong Kar WaiGMR.PL1_A3_RZ.indd
Oyuncular/Cast: Tony Leung, Zhang Ziyi, Chang Chen, Zhang Jin, Wang Qingxiang

Bruce Lee’yi de eğitmiş olan efsanevi wing chun ustası Ip Man’ın yaşamının ve döneminin öyküsü. İki Oscar’a aday olan ve 2014 Asya Film Ödülleri’nden En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil yedi ödülle dönen “Büyük Usta” Çin’in kaos, bölünme ve savaş dolu yıllarını gözler önüne seriyor.

Story of the life and times of legendary wing chun master Ip Man, who also trained Bruce Lee. Nominated for two Oscars and returned from 2014 Asian Film Awards with seven awards including Best Film and Best Director, “The Grandmaster” shows a Chinese era full of chaos, division and war.

“Wong Kar-wai’s martial arts epic, the 2013 Berlinale’s opening-night film, is equal parts existential melancholy and gravity-defying action.” – The Hollywood Reporter

ÖDÜLLER/ AWARDS

“Büyük Usta” iki Oscar’a aday olmuş ve 2014 Asya Film Ödülleri’nden En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil yedi ödülle dönmüştür.

“The Grandmaster”  was nominated for two Oscars and returned from 2014 Asian Film Awards with seven awards including Best Film and Best Director…

Gösterim Tarihleri/Screening Dates: 19 Haziran Perşembe & 22 Haziran Pazar
Saat: 21:00/ 21:00 Hrs
Yer/Venue:  İzmir Fransız Kültür Merkezi

*Film Türkçe altyazılıdır.

SOĞUK SAVAŞ / COLD WAR (2012) 102 ‘
Yön/Dir: Longman LEUNG , Sunny LUK
Oyuncular/Cast: Aaron Kwok / Tony Leung Ka-Fai / Charlie Youngcold war afis

Yolsuzluk, güç mücadelesi ve politik oyunlar üzerine bir gerilim. Beş memuru taşıyan hayli donanımlı bir polis minibüsünün ortadan kaybolduğuna dair aldıkları isimsiz telefonun ardından, Hong Kong polisi bir kurtarma operasyonu başlatır. Saat işlemeye başlar, rehinelerin hayatlarının ve polisin itibarının kurtarılması, iki rakip komiserin ellerindedir.

A thriller about corruption, power struggle and political games. After receiving an anonymous call that reports the disappearance of a highly equipped police van which is carrying five officers, Hong Kong police department starts a rescue operation. Clock starts ticking and the lives of the hostages and the reputation of the police are left in the hands of the two rival deputy commissioners.

ÖDÜLLER/AWARDS:
Hong Kong Film Ödülleri / Hong Kong Film Awards 2013: En iyi kurgu, en iyi senaryo, en iyi film,en iyi yönetmen, en iyi görüntü yönetmeni./Best editing,best film,best dir.,best cinematography. Shanghai film eleştirmenleri ödülü 2013 / Shanghai Film Critics Award 2013.

“Yoğun olay örgüsüyle başlangıçta kafa karışıklığına yol açan Hong Kong polisiyesi ‘Soğuk Savaş’ daha sonra gözle görülür biçimde canlanıyor, ancak filmin yanlış başlangıcı birçok izleyicinin dramanın karmaşık manevralarıyla tam anlamıyla bağ kurmasına engel olabilir.”
– Variety Magazine

Gösterim Tarihi/Screening Date: 18 Haziran 2014, Çarşamba
Saat: 19:00/ 19:00 Hrs
Yer/Venue:  İzmir Fransız Kültür Merkezi

*Film Türkçe altyazılıdır.

SON BARON/ THE LAST  TYCOON  (2012)  118’
Yön/Dir: Wong Jing
Oyuncular/Cast: Chow Yun-fat, Huang Xiaoming, Sammo Hungson-baron-afis-gibi

Son ortaklıklarından 10 yıl sonra, Andrew Lau, Wong Jin ve Manfred Wong ile ‘’The Last Tycoon’’ un yapımı için bir araya gelir. Lau, güçlü bir iş adamı olan, Japon ordusu ve hain bir Çinli general ile mücadele eden Cheng Dagi’nin 1930 yıllarındaki epik hikayesini anlatan bu filmin hem yapımcılığını hem de görüntü yönetmenliğini üstlendi. Romantik boyutu temsil eden Yolanda Yuan ve Huang Xiaoming oyunları ile ‘’Last Tycoon’’ nostaljik Hong Kong aksiyon film türü ile Hollywood dram ve romantizmi birleştirir.

Over a decade after their last collaboration, Andrew Lau reunited with BoB partners Wong Jing and Manfred Wong for The Last Tycoon. Lau acted as producer and cinematographer for this epic production about powerful businessman Cheng Daqi who battles the Japanese military and a turncoat Chinese general in 1930s Shanghai. Co-starring Yolanda Yuan as the love interest and Huang Xiaoming as the younger Cheng Daqi, The Last Tycoon mixes nostalgic Hong Kong film action with grand Hollywood style drama and romance.

ODULLER/ AWARDS
Hong Kong Film Ödülleri 2013 /Hong Kong Film Awards 2013:
En iyi sanat yönetmeni/Best art director –  En iyi özgün film müziği /Best original music

Gösterim Tarihi/Screening Date: 17 Haziran 2014, Salı
Saat :20:30/ 20:30 hrs
Yer/Venue:  İzmir Fransız Kültür Merkezi

* Film İngilizce ve Türkçe altyazılıdır.

İNCİR / FIG (2012) 97’

Yön/ Dir: Vincent Chuifig filmi

Oyuncular/Cast: Jenny Li, Eliz Lao, Lo Chun Yip, Stiffany Lo, Carson Chung

Lou Shiu – Wa’nın son senaryosunu çeken cesur,bağımsız yönetmen Vincent Chui, filmi fark yaratan ve yankı uyandıran bir aile dramıdır. Çocuğunun  ölümü üzerine bir ev kadını olan Ka eşini terkeder ve Macau’ya gider. Çamaşırcılık yaparak hayatını kazanırken hayatını değiştirecek olan Man ile tanışır. Man, hala çapkın babasını annesinin ölümünden sorumlu tutmaktadır. Yönetmen Chui, kayıp, acı, ailelerin parçalanıp onarılma ve insanların bağlanma ve ilişki isteğini araştırmaktadır.

The latest from screenwriter Lou Shiu-Wa (The Way We Are), directed by indie stalwart Vincent Chui, is a recognisable and resonant family drama. The death of a child is the catalyst that compels a housewife, Ka, to abandon her husband and head to Macau. While working at a laundry she strikes up a life-changing friendship with Man, who still blames her philandering father for her mother’s death. Chui explores issues of grief and loss, how families splinter and mend, and ultimately the common human desire to connect.

Gösterim Tarihi/Screening Date: 22 Haziran 2014, Pazar
Saat :19:00/ 19:00 Hrs
Yer/Venue:  İzmir Fransız Kültür Merkezi

*Film İngilizce altyazılıdır.

DIVA (2012)  102’
Yön/Dir: Heiward MakDiva-poster
Oyuncular/Cast: Joey Yung, Chapman To, Hu Ge, Meg Lam, Carlos Chan

Tüm dünya bir sahnedir, oyuncular ise … değiştirilebilir.  Pop kraliçesi J, kendisini başarıya ulaştıran menajeri Man’dan gittikçe uzaklaşmaktadır. Depresyona girdiği bir dönemde sahne ve parlak hayat dışındaki yaşamı hakkında düşünmeye başlar. Bu arada Man yeni bir yetenek keşfeder, ama o da aşk ve karier arasında kararını vermelidir. Diva, pop yıldızı yaratma sistemine, farklı bir bakıştır.

The whole world is a stage, and players are… replaceable. Pop queen J (Joey Yung) is estranged from her manager Man (Chapman To) who has propelled her from nobody to diva. When she suffers from a breakdown and loses her voice, she starts to ponder about life beyond the stage and glitz, prompted by an unexpected romantic interlude with a blind masseur. Man spots upcoming songbird Red (Meg Lam), but she also must choose between love and career. DIVA takes a rare glimpse into Cantopop’s star-making machinery where every piece of tabloid gossip is… true.

Gösterim Tarihi/Screening Date: 20 Haziran 2014, Cuma
Saat :21:00/ 21:00 hrs
Yer/Venue:  İzmir Fransız Kültür Merkezi

*Film Türkçe altyazılıdır.

SEVİYOR, SEVMİYOR /LOVE ME NOT  (2012) 92’
Yön/Dir:Gilitte Leunglove-me-not-0-230
Oyuncular/Cast:Afa Lee,Kenneth Cheng, Rebecca Yip, Siu Wu

Muğlak cinsellik ve aşk komplikasyonlarının cesur ve dokunaklı  bir portresi. Bu bağımsız film, arkadaşlıkları  ilkokula uzanan ve 5 yıldır ev ortaklığı yapan  Dennis ve Aggie’nin öyküsüdür. Genç adam Dennis resim stüdyosunda çalışmakta, genç kadın Aggie ise fotoğrafçı ve azimli bir sinemacıdır. İkisi de eşcinsel olan gençler birbirinden ayrılmayan yakın arkadaştır. Dennis’in evleneceğini bildirmesi ile ilişkileri gerilir ve Aggie gittikçe artan kıskançlık duygularına kapılır.

A sweet and daring portrait of blurred sexuality and love complications, this independent feature tells the story of Dennis and Aggie, pals since primary school and roommates for five years. He works in a painting studio while she’s a photographer and aspiring filmmaker. Both are gay, but inseparable as friends. Matters become tense, however, when Dennis announces an arranged marriage and Aggie finds herself increasingly jealous.

Gösterim Tarihi/Screening date: 20 Haziran 2014, Cuma
Saat:19:00/ 19:00 hrs
Yer/Venue:  İzmir Fransız Kültür Merkezi

* Film Türkçe altyazılıdır.

Yönetmen/Dir: Adam Wong
Oyuncular/Cast: Cherry Ngan, Babyjohn Choi, Lokman Yeung, Tommy “Guns” Ly, Wong Ho Fung.the way we dance

Prömiyerini 2013 Hong Kong Film Festivali’nde yapan bu film dans, stil ve gençlik enerjisiyle dolu, romantik bir drama. Fleur üniversiteye yeni başlamıştır ve tutkusu bir dansçı olmaktır. Katıldığı Bomba adlı dans topluluğunun tek amacı bir yarışmada rakip topluluk Rooftoppers’ı yenmektir. Dans stiliyle alay edilmesinin ardından Fleur topluluktan ayrılır ve bir Tai Chi kulübüne üye olur. Beklenmedik bir kaza sonucu Fleur dibe vurur ancak o anda, Rooftoppers’ın lideri ortaya çıkar ve ona başarılarının sırrını açıklar.

Having premiered in 2013 Hong Kong Film Festival, The Way We Dance is a romantic drama full of dancing, style and youthful energy. Fleur has just started university and her ambition is to become a dancer. She enters the dance crew Bomba and their only purpose is to defeat the rival crew Rooftoppers in a competition. But after being teased because of her dancing style, she leaves the crew and a Tai Chi Club recruits her. With an unexpected accident, Fleur hits the bottom but at that moment, the leader of Rooftoppers appears and reveals her the secret of their success.

ÖDÜLLER/ AWARDS
Fukuoka Uluslararası Film Festivali 2013: İzleyici  Ödülü – Fukuoka International Film Festival 2013:Audience award.
Hong Kong film eleştirmenleri ödülü 2013.- Hong Kong Film Critics Award 2013.

“Hong Kong’un en iyi sokak dansçılarına yer veren, muhteşem bir seyirlik.” – Hollywood Reporter

Gösterim Tarihi/Screening Date: 19 Haziran 2014, Perşembe
Saat :19:00/ 19:00 Hrs
Yer/Venue:  İzmir Fransız Kültür Merkezi

* Film Türkçe altyazılıdır.

KARANLIKTAN  ÖYKÜLER / TALES FROM THE DARK (2013) 114’
Yön/Dir: Fruit Chan, Chi-Ngai Lee, Simon Yamtales dark qihuan_front
Oyuncular/Cast: Simon Yam, Yuen, Qiu, Maggie Siu, Lam Suet, Tony Leung, Siu Yam-Yam

Dünya prömiyerini New York’taki Asya Filmleri Festivali’nde (2013) yapan “Karanlıktan Öyküler Bölüm 1,” Çinli yazar Lilian Lee’nin yazılarından uyarlama ve üç farklı yönetmen tarafından yönetilen üç eğitici hayalet öyküsünden oluşuyor.

İlk öykü “Çalıntı Mallar” Simon Yam tarafından yönetilmiş, başrolünde de kendisi oynuyor. Kwan, oyuncaklarla dolu, yıkık dökük bir odada yaşamaktadır. Kendisine hayaletler musallat olmaktadır ve işinden kovulmasının ardından, para kazanmak için ölülerin küllerinin saklandığı kapları çalmaya ve onları kendisinden satın almaları için ailelere şantaj yapmaya karar verir.

“Avuç İçinde Bir Sözcük” başlıklı ikinci öykü, Lee Chi-Ngai tarafından yönetilmiş. Bay Ho bir kahindir ve hayaletleri görebilme becerisine sahiptir. Eski yüzme öğretmenine musallat olan ergenlik çağındaki hayaleti araştırmaya başlar.

Fruit Chan tarafından yönetilen son öykünün başlığı, “Jing Zhe.” Bir kadın, bir kahinden onu aldatan insanları lanetleyecek bir ayin gerçekleştirmesini ister…

“Tales From The Dark Part 1” features three different cautionary ghost stories that are adapted from writings by Chinese author Lilian Lee with the directing of three different directors. The first story “Stolen Goods” is directed by Simon Yam and the lead role played by him. Kwan lives in a shabby room full of children’s toys. He is haunted by ghosts and after he gets fired from his job, he decides to make money by stealing the urns of ashes and blackmailing the families into buying them back from him. The second story is directed by Lee Chi-Ngai and titled “A Word in the Palm”. Mr. Ho is a fortune teller and he has the ability to see ghosts. He starts to investigate the mystery of a teenage ghost who’s haunting her former swim teacher. And the final story is titled “Jing Zhe”, directed by Fruit Chan. A fortune-teller is asked by a woman to perform a ritual that curses the people who deceived her.

“Bu kısmen düzensiz fakat sürükleyici mini-üçleme, Uzakdoğu korku sineması hayranlarını, korkudan altlarına ettirmeden memnun edecektir “. – Variety Magazine

Gösterim Tarihi/Screening Date: 18 Haziran 2014, Çarşamba
Saat :21:00/ 21:00 hrs
Yer/Venue:  İzmir Fransız Kültür Merkezi

*Film İngilizce altyazılıdır.