GABO : GERÇEĞİN BÜYÜSÜ / THE MAGIC OF REALITY

Yönetmen : Justin WEBSTER

Yapım : İspanya, İngiltere, Kolombiya, Fransa, Amerika

Belgesel / 90 dk. / 2015

Karayip kıyısındaki geri kalmış bir kasabadan bir çocuk nasıl yoksullardan en güçlü politik liderlere milyonlarca gönül kazandı ve eserleri gerçeklik algısını değiştiren bir yazar oldu?

Cevap, 1982 Nobel Edebiyat ödülünü kazanan, Kuzey Kolombiya’nın yoksulluk ve şiddetinde büyüyen ve dünya çapında popüler olan ve eleştirmenlerce beğenilen başyapıt olan 100 Yıllık Yalnızlık ‘ın yazarı olan inanılmaz hikayedir. Hayat sevgisi ve şehvetli, sihirli bir duyarlılık, sadece yaşamı onaylayan edebiyata öncülük etmekle kalmayıp, 70’li ve 80’li yılların siyasal mücadelelerinin öncülüğüne, militan gazeteciliği ve onunla olan dostluğundan ötürü bir yol izledi. Fidel Castro ve Bill Clinton gibi politik liderler.

Film, Gabriel Garcia Márquez’in yaşamı ve eseri – “Gabo” nun Latin Amerika’nın tamamına karışmış parçalarını takip eden, insanın hayal gücünün inanılmaz gücü hakkında bir soruşturmanın anlatım gerilimi olan bir hikaye.

“Her şeye inanan fabl eserlerinin mucitleriyiz, farklı bir ütopya yaratmak için çok geç olmadığına inanma hakkını hissediyoruz. Kimsenin başkalarına nasıl ölmeyeceğine ve nerede yarışların 100 yıllık yalnızlığa mahkum edildiğine karar verdiği, yeni ve zorunlu bir yaşam ütopyası nihayetinde ve sonsuza dek dünyada ikinci bir fırsat doğurdu. ”