HABERTÜRK-SİREL EKŞİ
http://www.haberturk.com/htyazar/sirel-eksi

Sinema güzeldir
25 Mart 2016 Cuma,

Kendi adını taşıyan bir film festivali olmamasına rağmen (kısa film dışında) İzmir, sinema adına çok güzel işlerin yapıldığı bir kent oldu. Hezarfen Film Galeri’nin başrolü oynadığı bir gelişme bu. Dünya sinemasındaki gelişmeleri sinemaseverlere eski ve yeniyi karşılaştırmalarına olanak taşıyacak şekilde sunmayı seven Hezarfen Film Galeri, 24 Mart-7 Nisan tarihleri arasında genç sinemacılara duyduklarında çığlık attıracak, yeni bir işe daha imza atıyor, Ars Electronica Animasyon Festivali düzenliyor.

Eğer sinemayla, hele hele çağdaş gelişmelerle pek ilgili değilseniz Ars Electronica Animasyon Festivali size bir şey ifade etmeye bilir. Aynı zamanda Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Uluslararası program direktörü olan Nesim Bencoya, kurucusu olduğu Hezarfen Film Galeri’nin düzenlediği Ars Electronica Animasyon Festivali ile ilgili şu bilgileri veriyor:

ÖDÜLLÜ FİLMLER

“Uluslararası Dijital sanatlar ve Medya Kültürü Platformu Ars Electronica, her yıl düzenlediği festival ve PRIXARS Siber Sanatlar yarışmasıyla dünyanın her tarafından binlerce başvuruyu değerlendirmektedir. Hezarfen Film Galeri 2015 PRIXARS yarışmasının ödüllü seçkilerini bir hafta sürecek bir gösterim programı ile İzmir’in değişik üniversitelerinde ve kamuya açık diğer kültür kurumlarında izleyici ile buluşturacaktır. Ars Electronica Animasyon Festivali İzmir, bu yıl 58 değişik ülkeden 2015 Prix Ars Electronica ödülü için değerlendirilmek üzere gönderilen 722 yapıtın en iyilerini sergileyecektir. Sunduğumuz program 6 değişik kategori (70 film) içermekte ve dünya animasyon sanatçılarının yaratıcı çalışmaları hakkında bilgi almak için değerli bir fırsat yaratmaktadır.”

Filmler, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Yaşar Üniversitesi, K2 Sanat Merkezi ve İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde gösterilecek. Bu 70 filmin dahil olduğu altı kategori ve açıklamalarına bir göz atalım.
Anlatı: Sadece gerçeği temsil değil, aynı zamanda anlatıcının hayal dünyasında yer alan ve sanatçının karakteristiğiyle bütünleşmiş hikaye anlatımını bilgisayar animasyonu kullanarak ifade etmesidir. Karanlık Hikâyeler: Görsel gücün etkileyici görüntüleriyle heyecan dolu, dostluk, meydan okuma, tehdit ve doğada hayatta kalma mücadelesi. Soyutlama: Animasyon ekran dışına çıkar. Kamusal alanlarda, bina yüzlerinde ve doğal alanlarda kendini yeniden tanımlar. Deneysel: Gerçek zamanlı el hareketleriyle manipüle edilerek programlanmış olan yerleştirme. Müzik Video: Günümüzdeki üretimlerde farklı tarz ve teknikler kullanılmakta, 2D ve 3D, stop motion, el çizimi gibi karışık teknik de içeren kompozisyonlar işlenmektedir. Genç Animasyonlar: Genç filmcilerin bu yıl Ars Alectronica Festivali’nde yayınlanacak esprili, dengesiz, trajik ve ciddi animasyonları.