Hezarfen Film Galeri tarafından düzenlenen “Bağımsız Türkiye Sineması İzmir Buluşmaları” üçüncü yılında, Konak Belediyesi’nin desteği ile devam ediyor. Geçen yıllarda olduğu gibi her gösterim sonrası  filmin yönetmeni veya yapımcısı ile bir söyleşi yapılmaktadır. Gösterimler, Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde ve ücretsizdir. Filmler hakkında kısa bilgi ile gösterim programı aşağıdadır.

hezarfen-yeni-logo-saydam-customkonak_belediyesi_logo

YER: KONAK BELEDİYESİ TÜRKAN SAYLAN KÜLTÜR MERKEZİ – SAAT: 19.00
GÖSTERİMLER ÜCRETSİZDİR

 

5 Ekim 2016, Çarşamba – Saat 19:00

TARLA | THE FIELD
Türkiye / 2015 Renkli / 85´ /Yönetmen: Cemil Ağacıkoğlu

Senarist: Cemil Ağacıkoğlu
Görüntü Yönetmeni: Cemil Ağacıkoğlu
Kurgucu: Orhan Örsman, Emel Kumbur
Oyuncular: Serkan Ercan, Ilgaz Kocatürk, Kenan Bal, Hale Akınlı, İlyas Özçakır /

Özet:
Hırsı ve hayalleri yüzünden borç batağına saplanan Tarık, eve ve işyerine gelen hacizle sarsılır. Eşiyle de ayrılık noktasına gelir. Banka ve tefecinin baskısından bunalsa da sonuna kadar mücadele etmek niyetindedir. Son çare, memleketindeki tarlanın satılmasıdır. Ailesiyle konuşmak için yanlarına gider. Baba önce çekimser kalsa da, annenin telkiniyle ellerindeki yegâne tarlayı evlatlarına vermeyi kabul eder. Ağabeyine yardımcı olması için küçük kardeş Emre´yi de İstanbul´a gitmeye zorlarlar. Tarık istemese de kardeşiyle İstanbul´a yola çıkar. İki kardeş geçmişlerini ve birbirini sorgularken hiç olmadıkları kadar yakınlaşacaktır.

 

1 Kasım 2016, Salı – Saat 19:00

KALANDAR SOĞUĞU | COLD OF KALANDAR
Türkiye, Macaristan / 2015 / DCP / Renkli / 130´

Yönetmen: Mustafa Kara
Senarist: Bilal Sert, Mustafa Kara
Görüntü Yönetmeni: Cevahir Şahin, Kürşat Üresin
Kurgucu: Umut Sakallıoğlu, Ali Aga, Mustafa Kara, Serhat Solmaz
Özgün Müzik: Eleonore Fourniau
Oyuncular: Haydar Şişman, Nuray Yeşilaraz, Hanife Kara, İbrahim Kuvvet, Temel Kara
Yapımcı: Nermin Aytekin
Ortak Yapımcı: İvan Angelusz
Yapım Şirketi: Kara Film / Dünya Hakları: Kara Film

Özet:
Karadeniz´in bir dağ köyünde, ailesiyle birlikte yaşayan Mehmet, bir yandan beslediği birkaç hayvanla günlük ihtiyaçlarını temin ederken diğer yandan büyük bir tutkuyla dağlarda maden rezervi aramaktadır. Zamanla umutsuz bir çabaya dönüşen maden arama fikri, Mehmet´in duyduğu bir haberle yerini yeni bir maceraya bırakır: Mehmet, Artvin´de gerçekleştirilecek olan boğa güreşlerine katılacaktır. Sıradan bir yaşam mücadelesi gibi görünen bu hikâyenin arka planında dokunaklı bir hayatın, inceden inceye örülen bir mücadelenin ve doğa, insan, hayvan ilişkisinin naif bir portresi çizilmektedir.

 

7 Aralık 2016, Çarşamba – Saat 19:00

RÜYA 
2016 / 106’ / Renkli / Türkiye

Yönetmen: Derviş Zaim
Senaryo: Derviş Zaim
Müzik: Marios Takoushis
Görüntü Yönetmeni: Taner Tokgöz
Sanat Yönetmeni: Natali Yeres
Kurgu: Sait Ali Demir , Ayhan Ergürsel
Oyuncular: Gizem Erdem, Dilşat Bozyiğit, Mehmet Ali Nuroğlu, Murat Karasu, Enis Arıkan, Gizem Akman, Ebru Helvacıoğlu, Engin Örsel, İbrahim Selim
Yapımcı: Derviş Zaim, Kıvan Aslı Odabaşı

Özet:
Sine günümüzdeki mimarlık pratiğinin aldığı biçimden hoşlanmayan genç bir kadın mimardır. Yedi uyuyanlar menkıbesinden hareket ederek mağara biçiminde bir farklı bir cami modeli tasarlamıştır. Ancak inşaat bir sürü problem nedeni ile yarım kalır. Stres nedeni ile Sinede uyku hastalığı baş gösterir. Sine sonunda bir uyku hastalıkları merkezinde tedavi olmayı kabul eder, merkezde iken bir düş görür: Düşünde yedi uyuyanlar mitinin içindedir ve olaylara şahit olmaktadır. Rüyadan uyanır, ancak fiziksel ve ruhsal olarak değişmiştir. Etrafındaki kimse ondaki bu değişikliği fark etmez. Sine uyku hastalıkları kliniğine her gidişinde fiziki ve ruhi olarak değişir; her değişimde ise etrafındaki engellere ve kendi meselelerine daha evvel yaptıklarından farklı biçimde yanıt vermeye başlar.

 

4 Ocak 2017, Çarşamba – Saat 19:00

RAUF | RAUF
Türkiye / 2016 / DCP / Renkli / 93´ / Türkçe, Kürtçe; İngilizce altyazılı

Yönetmen: Barış Kaya, Soner Caner
Senarist: Soner Caner
Görüntü Yönetmeni: Vedat Özdemir
Kurgucu: Ali Emre Uzsuz, Ahmet Boyacıoğlu
Özgün Müzik: Ayşe Önder, Ümit Önder
Oyuncular: Alen Hüseyin Gürsoy, Yavuz Gürbüz, Şeyda Sözüer, Muhammed Ubiç, Veli Ubiç
Yapımcı: Burak Ozan, Kazım Uğur Kızılaslan
Yapım Şirketi: Peri İstanbul, Aslan Film / Dünya Hakları: Peri İstanbul

Özet:
Film adını aldığı 9 yaşındaki kahramanı Rauf´un hikâyesini anlatır. Bir köyde, görünmeyen bitmez bir savaşın gölgesi altında yaşayan Rauf sevdiği kız için pembe rengi bulmak üzere bir yolculuğa çıkar. Kız, Rauf´un yanında çıraklık yaptığı marangozun 20 yaşındaki kızıdır. Rauf için pembe, hayallerindeki aşkın rengidir; umut etme cesaretinin ve hiç görmediği barışın rengidir. Pembeyi arayışı kızı gülümsetme arzusuyla başlar, fakat gri bir dünyada yaşayacağı deneyimler Rauf´a siyah ve beyazı öğretecektir.

 

1 Şubat 2017, Çarşamba – Saat 19:00

MAVİ BİSİKLET | BLUE BICYCLE
Türkiye, Almanya / 2016 / DCP / Renkli / 94´ / Türkçe; İngilizce altyazılı

Yönetmen: Ümit Köreken
Senarist: Ümit Köreken, Nursen Çetin Köreken
Görüntü Yönetmeni: Niklas Lindschau
Kurgucu: Ali Aga
Özgün Müzik: C. Ozan Türkyılmaz
Oyuncular: Selim Kaya, Eray Kılınçarslan, Katya Shenkova, Fatih Koca, Bahriye Arın
Yapımcılar: Ümit Köreken, Nursen Çetin Köreken
Ortak Yapımcılar: Oliver Thau, Ufuk Genç, Oğuz Kaan Kurbanoğlu
Yapım Şirketi: Drama Film
Prodüksiyon: Ümit Köreken / Dünya Hakları: Attraction Distrubition

Özet:
Ali, annesi ve kız kardeşiyle birlikte yaşar. Boş zamanlarında bir lastikçide çalışır. Haftalığını evin ihtiyaçları için annesine verir; bahşiş olarak aldığı birkaç lirayı ise mavi bir bisiklet alabilmek için biriktirir. Ali´nin babası, kasabadaki çiftlikte çalışırken yaşamını yitirir, ancak cesedi tren yolunda bulunur. Olayın tek şahidi, çiftliğin kâhyası Salim´dir. Ali´nin platonik aşkı Elif, çocukların oyuyla seçilmiş okul başkanıdır. Kâhya Salim de kasabaya gelen torunu Hasan´ı okula kaydettirir. Kısa bir süre sonra okul müdürü, Elif´in yerine okul başkanlığını Hasan´a verir. Elif´e haksızlık yapıldığını düşünen Ali, arkadaşı Yusuf´un da yardımıyla büyük bir kampanya başlatır.

 

1 Mart 2017, Çarşamba – Saat 19:00

RÜZGARDA SALINAN NİLÜFER | SWAYING WATERLILY
Türkiye / 2015 / DCP / Renkli / 107´ / Türkçe; İngilizce altyazılı

Yönetmen: Seren Yüce
Senarist: Seren Yüce
Görüntü Yönetmeni: Barış Özbiçer
Kurgucu: Mary Stephen
Müzik: Gökçe Akçelik
Oyuncular: Tolga Tekin, Songül Öden, Tülay Günal, Eraslan Sağlam, Duru Lal Pakel, Taha Yusuf Tan, Serpil Göral, Ayşe Tunaboylu, Esme Madra, Serkan Kesin, Sezin Bozacı
Yapımcılar: Gökçe Işıl Tuna, Sevil Demirci
Ortak Yapımcılar: Stefan Schubert, Yıldız Özcan (Wüste Film Ost)
Yapım Şirketi: Motiva Film, Yeni Sinemacılar
Dünya Hakları: Motiva Film

Özet:
Orta yaşlarına varmış olan Handan ve Korhan çifti İstanbul´un zengin semtlerinden birinde sıradan bir yaşam sürmektedirler. Handan kendine meşguliyet yaratabilmek için sürekli uğraşlar icat etmekte, Korhan´dan da her seferinde destek beklemektedir. Korhan´sa seneler içinde Handan´ın heveslerinin hiçbir yere varmadığını görmüş, bu hevesleri çok ciddiye almamayı öğrenmiştir. Kocasından umduğu desteği bulamayınca içindeki boşluğu doldurmak için yazar olan arkadaşı Şermin´e özenir ve yazarlığa niyet eder. Handan´ın bu arzusu kıskançlığa dönüşerek iki aile arasındaki dengeyi bozmaya başlar.

 

3 Mayıs 2017 Çarşamba – Saat 19:00

ORHAN PAMUK’A SÖYLEMEYİN KARS’TA ÇEKTİĞİM FİLMDE KAR ROMANI DA VAR
2017 / 83′ / Renkli / Türkiye

Yönetmen: Rıza Sönmez
Senaryo: Rıza Sönmez
Müzik: Hasan Yükselir
Görüntü Yönetmeni: Zekeriya Tekin Kurtuluş
Kurgu: Cem Hamamcı
Oyuncular: Yüksel Ermutlu, İsrafil Parlak, Vildan Atasever, İdil Vural, Atılay Uluışık, Numan Çakır, Haydar Koçoğlu

Yapımcı: Rıza Sönmez, Hasan Hüseyin Sümbül, Emre Oksay

Özet:

Oyunculuktan yönetmenliğe geçen Rıza Sönmez, ilk uzun metrajlı filminde Uğur Yücel’in Soğuk adlı filminin çekimleri sırasında Kars’ta tanıştığı görme engelli müzisyenden ve Karslıların Orhan Pamuk’un romanı Kar’ın kendi gerçeklerini yansıtmadığını düşünmesinden esinlenerek bir doküdrama çekti. Hatırlı misafirlerini karşılamak için acilen müzisyen bulması gereken görme engelli şarkıcı Yüksel’i takip ederek Kars sokaklarında dolaştı. Kar’dakine benzeyen insan, sokak, obje fotoğrafları çeken, Orhan Pamuk hayranı berber Kazım’ın hikâyesini, geleneksel müzisyenlerin hayaletlerini de filme katarak bir doğaçlama yaptı. Yüksel Ermutlu, İsrafil Parlak, Vildan Atasever ve Haydar Koçolu bu kendine özgü doküdramada rol alıyor.

 

5 Nisan 2017 Çarşamba – Saat 19:00

KOCA DÜNYA
2015 / 100’ / Renkli / Türkiye

Yönetmen: Reha Erdem
Senaryo: Reha Erdem
Görüntü Yönetmeni: Florent Herry
Kurgu: Reha Erdem
Oyuncular: Berke Karaer, Ecem Uzun, Melisa Akman, Murat Deniz, Ayta Sözeri, Hakan Çimenser, Sağnak Sarıbudak, Saygın Soysal
Yapımcı: Ömer Atay, Gamze Peker Mekik

Özet:
Anne babalarının sorumluluğunu üstlenemediği, belki de istemediği iki çocuk koca dünyada nasıl hayatta kalır? Büyümek kurtuluş mudur yoksa hayatın daha da zalim yüzleriyle karşılaşmalara mı gebedir? Yetimhane duvarları gözlerden sakladıkları çocuklar için bir hapishanenin aşılmaz duvarları mıdır yoksa onları dışarıdaki karanlık, kocaman dünyadan korumakta mıdır? Ali ile Zuhal yetimhanede büyümüş iki gençtir. Kardeş oldukları söylenir. Öyle değilse bile geçen zaman ve sahipsizlikleri onları kardeş gibi yakınlaştırmıştır. Film Ali ile Zuhal’in yetimhane dışındaki koca dünyanın kucağına savunmasız fırlatılıp atıldıkları sırada başlar.