BAĞIMSIZ TÜRKİYE SİNEMASI İZMİR BULUŞMALARI

2018 yılında tüm hızıyla devam ediyor

Hezarfen Film Galeri tarafından düzenlenen “Bağımsız Türkiye Sineması İzmir Buluşmaları” dördüncü yılında, Konak Belediyesi işbirliği ile devam ediyor.

İzmirli sinema severlerin ilgi ile takip ettiği gösterimleri filmin yönetmen veya yapımcıları ile bir söyleşi izleyecektir.

Gösterim ve söyleşiler, Türkan Saylan Kültür Merkezinde gerçekleşiyor. Filmlere giriş ücretsizdir.

  9 Mayıs  2018 KAR

 filmleriyle  devam etmektedir.

İzmir Konak Belediyesi ve Hezarfen Film Galeri işbirliği ile güçlenerek devam eden etkinliklerde,

Gösterimler ücretsiz ve Konak Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde saat 19.00’da gösterilmektedir.

  

 

9 MAYIS 2018 Çarşamba saat 19:00 

KAR
(Türkiye 2017, 100′)

Sınıflandırma 18+ !!!!
Yönetmen : Emre Erdoğdu
Oyuncular:  Hazar Ergüçlü, Ozan Uygun, Halil Babür, Doğaç Yıldız, Nazlı Bulum, Arsevi Özkurt.

20’li yaşlarında ve hala lise öğrencisi olan Müzeyyen zamanının çoğunu Bekir, Ebru, Hazerhan, Ferdane ve Kadir’den oluşan arkadaş grubu ile geçirir. Bütün günahları arkadaşları ile paylaşan, annesi ile hiç iletişimi olmayan Müzeyyen’in hayatı, hiç görmediği ama dokuz yaşından beri varlığından haberdar olduğu kardeşi Ali’nin gelmesiyle değişir. Müzeyyen’in varlığını, onun annesiyle kendi babasının yirmi yıl önceki yasak ilişkisini, annesi Müzeyyen’e hamile kalınca babasının onları terketmesini, hepsini yeni öğrenen Ali, yarıyıl tatilini de fırsat bilerek Müzeyyen’le tanışmaya Antalya’nın arka sokaklarına gelir. Başlarda Ali’yi kabul etmeyen Müzeyyen bir süre sonra onu hayatına dahil eder. Ali’nin artık iki amacı vardır; birincisi Müzeyyen’i Bolu’ya götürüp, kendisi gibi bir yaşam standardına erişmesini sağlamak, diğeri ise Müzeyyen’e babası gibi olmadığını kanıtlamaktır.

 

 

 

GERÇEKLEŞMİŞ BULUŞMALAR

25 NİSAN 2018 Çarşamba saat 19.00
MARTI
(Türkiye 2017, 137′)
Yönetmen: Erkan Tunç

Oyuncular: Levent Aras, Ahmet Bacinoglu, Onur Buldu, Öner Erkan

İzmir-Torbalı’da, dağlar arasında kalmış, küçük bir tavuk çiftliğinde bakıcı olarak çalışan Yakup ve ondan yaşça genç karısı Mediha’nın sıkıcı bir hayatları vardır. Çiftliğe yardımcı olarak gelen Rıza ve eşi Nurgül’ün görünürde eğlenceli bir hayatları vardır. Bu çiftlerin hayatları dar ve boğucu bu mekânda kesişecektir. Bu kesişme karakterlerin iç dünyalarının ortaya çıkmasına, kendileriyle yüzleşmelerine sebep olacaktır.

11 NİSAN 2018 Çarşamba saat 19:00 

SESSİZLİĞİN KARDEŞLERİ | BIRAYEN BEDENGIYE | BROTHERS OF SILENCE 
(Türkiye 2017, 86′)
Yönetmen: Taylan Mintaş 

 

Kars’ın Susuz İlçesine bağlı küçük bir köyünde yaşayan Toso ve Çao, birbirlerinden çok farklı iki kardeştir ama onları ortaklaştıran şey sadece, sağır ve dilsiz olmaları değil, kendilerine özgü işaret dilleridir de. İki kardeşin, bazen insanların kusurlarıyla, bazen yetenekleriyle, bazen de dedelerden kalma lakaplarla yarattıkları bu Kürtçe işaret dili, köy halkı tarafından da bilinmekte ve köyde Kürtçe ve Türkçe dışında üçüncü bir dil olarak kabul görmektedir. Seyirciyi zor koşullara rağmen, direncini kaybetmeyen insanların hayatlarına konuk eden “Sessizliğin Kardeşleri”, iki kardeşin sessizliğin içinde yarattıkları benzersiz bir dilin yanı sıra, babalar ve oğulların, ve elbette köyün güçlü kadınlarının da hikâyesi…

 

 

 

 

 

21 MART 2018, Çarşamba ,saat 19:00

 TAŞ (2017, Türkiye, 90 dk)

Yönetmen: Orhan Eskiköy

Oyuncular: Jale Arıkan, Muhammet Uzuner, Beste Kökdemir, Ahmet Varlı, Saygın Soysal,Gonca Cilasun.

KaygıKendisini devlet yurduna götürmek isteyen Memur’dan kaçan Selim, yaralı olarak bir eve sığınır. Sığındığı evde yaşayan ailenin oğulları 20 yıldır kayıptır ve Emete evlerine gelen Selim’in oğlu olduğunu inanır. Emete’nin kocası Ekber ve kızı Suna ise ona inanıp inanmamak arasında gidip gelirler. Selim’in kendi geçmişini hatırlamıyor olması da kimin neye, neden inandığını yeniden sorgulamasına neden olacaktır.

  

 

7 MART 2018 , Çarşamba, saat 19:00

KAYGI (2017,Türkiye, 94dk.)

Yönetmen:Ceylan Özgün Özçelik 

Oyuncular:Algı Eke, Özgür Çevik, Selen Uçer, Asiye Dinçsoy, Kadir Çermik, Boncuk Yılmaz, İpek Türktan Kaynak, Kerem Kupacı

Yapım:Adnan M. Şapçı, Emre Oskay, Sadık Ekinci, Armağan Lale, Ceylan Özgün Özçelik

Haber kanalında kurgucu olarak çalışan 30’lu yaşlarındaki Hasret uzun süredir aynı kâbusu görmektedir. Tekrarlayan kâbusla aklına bir soru düşer: Annesiyle babası trafik kazasında ölmemiş olabilir mi? Toplumsal bellek ve etki alanları temeline oturan psikolojik gerilim Kaygı, müzisyen anne-babası 20 yıl önce trafik kazasında ölen bir kadının kâbusuyla ilerliyor. Hasret, gerçekle sanrının paslaştığı tekinsiz bir ülkede yaşıyor. Geçmişini hafızasında arıyor.
Ödüller
* South by Soutwest Film Festivali – LUNA Gamechanger Ödülü​

* 28. Ankara Uluslararası Film Festivali Ulusal Yarışma​
Jüri Özel Ödülü​ – Ceylan Özgün Özçelik
En İyi Sanat Yönetmeni ​- Kerem Ardahan, Sıla Karaca

 

 

21 ŞUBAT 2018 , Çarşamba saat 19:00

BENİM VAROŞ HİKAYEM  (2017, Türkiye, 75 dk)

Yönetmen: Yunuz Ozan Korkut

Adana Ceyhan’ın varoş mahalleleri… Karanlık hikâyelerin, küfrün, yoksulluğun ve imkânsızlığın en yalın ve gerçek hali. Sıcağıyla, bereketli topraklarıyla, kabadayılarıyla, kebabıyla, öfkesiyle ve erkekliğiyle nam salmıştır Adana. Herkesin, hakkında söyleyecek bir çift lafı olan bir başka şehirdir burası. Bu kez söz sırası varoşlarda. Sıra dışı hikayeleri, yıkık duvarları ve samimiyetleriyle. Her genç erkeğe hapse girmeyi tavsiye eden kuş çalma üstadı Culluk Yusuf. Çorap değiştirir gibi takım elbise değiştiren Pele Dayı. Feminist köy muhtarı, tapılacak kadın Naime. Vurulan fırıncının akıbeti. Dört mevsim janti, bar fedaisi Devran. Yenilmez armada dövüşçü horoz, Elekroşot. Zenginden alıp fakire veren Rokko ve Çetesi. Mafyaya giremeyen Drej Hasan. Mahallenin büyük abisi Cihangir.
Filmin tamamı yönetmenin doğup büyüdüğü yer olan Ceyhan’da geçiyor ve mahallelilerin hikâyelerine tanıklık ediyor. Şiddetle karışık komedi unsurları da içeren ve kimi zaman adli vakaya dönüşen olaylarıyla, ülke çapında bir çeşit popüler kültür malzemesi haline evrilen şehrin insanlarına daha geniş bir perspektiften bakıyor.
Film, sadece komik hikâyelerini anlatmayı değil; birçoğu tercih etmediği halde, sırtlarında taşımak zorunda kaldıkları yükü, içinde bulundukları toplumsal baskıyı ve zorlayıcı gelenekleri yirmi bir karakterin gözünden anlatarak varoş bir şehrin sosyokültürel yapısına ışık tutabilmeyi hedefliyor.

 

7 ŞUBAT 2018 , Çarşamba saat 19:00

İŞE YARAR BİR ŞEY (2017, Türkiye, 104’)

Yönetmen: Pelin Esmer

Oyuncular: Başak Köklükaya, Öykü Karayel, Yiğit Özşener

Ödüller:

Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu (FIBRESCI) Ödülü 2017

Türkiye Sinema Yazarlerı Derneği (SİYAD) Ödüllerine 9 dalda 11 adaylık 2018

Leyla gibi biri neden lise arkadaşlarıyla buluşma yemeğine gider ki? Yirmi beş yıldır hiçbir lise yemeğine gitmemiş… Üstelik 16 saat süren bir tren yolculuğuyla! Hemşirelik son sınıf öğrencisi Canan, o niye trende? Gönlünde oyuncu olmak varken hemşire adayı olarak hiç istemediği bir iş görüşmesine gidiyor. Peki Yavuz? Hareketsiz yatıyor bir pencerenin önünde, seyyar satıcıları, faytonları, sokaktaki insanları izliyor bütün gün. Canan’ı bekliyor, belki de Leyla’yı, belki de bir gece treninde yolları kesişen katil ile şairi.

 

24 OCAK 2018 Çarşamba saat 19:00

 SARI SICAK  (2016, Türkiye 90 dk)

Yönetmen: Fikret Reyhan

Senaryo:Fikret Reyhan

 

Oyuncular: Mehmet ÖzgürAytaç UşunGökhan ŞimşekCem Zeynel KılıçSeher Çuhadar

Ödüller: En iyi film (36. İstanbul Film Festivali-2017)

En iyi erkek oyuncu (36. İstanbul Film Festivali-2017)

En İyi Görüntü Yönetmeni (36. İstanbul Film Festivali-2017)

En iyi kurgu (36. İstanbul Film Festivali-2017)

Berlin Uluslararası Film Festivali Generation K bölümü özel jüri ödülü 2016

Moskova Uluslararası Film Festivali 2017 En İyi Yönetmen Ödülü

Altın Portakal Behlül Dal Jüri Özel Ödülü 2016

Altın Portakal En iyi Kurgu Ödülü 2016

Artan endüstrileşmeyle birlikte fabrikaların arasında sıkışıp kalmış bir tarla… Ve bu tarlada, büyük maddi sorunlarına rağmen geleneksel yöntemlerde direnip hayata tutunmaya çalışan göçmen bir aile… Bu duruma rağmen en küçük oğul İbrahim, farklı bir geleceğin hayalini kurmaktadır ve kendi kaderini belirleme konusunda kararlıdır. Bölgenin bu acımasız sistemine ek olarak feodal aile yapısının getirdiği baskının da boyunduruğu altındadır. Oysa bir hayali gerçeğe dönüştürmek o kadar da kolay değildir. Eylemleri hem kendisi hem de ailesi için beklenmeyen sonuçlar doğuracaktır. Sarı Sıcak, üretim ilişkilerinin değişmesine paralel olarak sermayenin de el değiştirmesi ve bu değişimden etkilenen insanların hikâyelerini de anlatmayı amaçlıyor.

    

10 OCAK 2018 Çarşamba saat 19:00

 MİSAFİR / The Guest (2017, Türkiye, 85’)

Yönetmen: Andaç Haznedaroğlu

Oyuncular: Saba Mubarak, Rawan Iskeif, Homam Hout, Şebnem Dönmez, Yeşim Ceren Bozoğlu, Rıza Akın, Ümit Olcay, Esin Gündoğdu

Ödüller:

Uluslararası Antalya Film Festivali Altın Portakal Halk Ödülü 2017

Boğaziçi Uluslararası Film Festivali, 2017 En İyi Film

Andaç Haznedaroğlu’nun ikinci sinema filmi Misafir, Suriye’deki savaştan İstanbul’a kaçan sekiz yaşındaki Lena ve komşusu Meryem’in zorlu yolculuğunu anlatıyor. Lena eve dönmek isterken Meryem, Avrupa’ya ulaşmayı istemektedir. Yurtlarındaki savaştan kaçarken büyük bir şehrin karmaşası içinde hayatta kalmaya çalışıp birbirlerine tutunurlar…

  

 

27 ARALIK 2017 Çarşamba saat 19:00

 GENÇ PEHLİVANLAR ( 2016 , 90′ )

Yapım : Türkiye,Hollanda

Yönetmen : Mete Gümürhan

Senaryo:Mete Gümürhan

Katılanlar: Muhammed Ceylan, Beytullah Onur, Harun Kılıç, Baran Kendirlioğlu, Ümit Yılmaz, Ahmet Yücel

Ödüller:  Uluslararası Antalya Film Festivali Behlül Dal Jüri Özel Ödülü 2016

Uluslararası Antalya Film Festivali En iyi Kurgu Ödülü

2016 Berlin Uluslararası Film Festivali Generation K bölümü özel jüri ödülü 2016

Tutkuları uğruna yaşıyor, öğreniyor, acı çekiyorlar…
Amasya Güreş Merkezi Yatılı Okulu’ndaki 26 çocuk, geleceğin güreş şampiyonları olabilmek için birçok zorluğa göğüs geriyor. Genç Pehlivanlar’ın kahramanı olan bu çocuklar, bir yandan da erkek egemen bir ortamda ergenliğin bildik sıkıntılarını yaşıyorlar. Yönetmenin müdahale etmeden, yakından gözlemiyle, çocukların arkadaşlıkla rekabet arasında geçen gündelik hayatlarına tanık oluyoruz.

 

 

13 ARALIK 2017 Çarşamba saat 19:00

ZOR BİR KARAR / BİRYAREKE ZOR ( 2017, 91′) ( Kürtçe, Türkçe altyazı )

Yönetmen : Ender Özkahraman

Oyuncular : Feyyaz Duman, Kemal Seven, Şükran Aktı

Ödüller : Uluslararası Antalya Film Festivali Behlül Dal Jüri Özel Ödülü 2017

 

Genç bir kız olan Eylem, Hakkari’de yaşamakta ve bir kilim atölyesinde çalışmaktadır. Burnunun büyük olduğunu düşünen ve sürekli bu durumdan şikayetçi olan Eylem estetik ameliyat olmanın hayalini kurar. İstediği gibi bir buruna sahip olmanın planlarını yaparken kendini bir kaosun içinde bulur. Kardeşlerinden biri örgüte katılmıştır ve yaşadığı beldede çok kişi de bu çatışmalarda hayatını kaybetmiştir.  Herkes kaygı içindeyken bir yanda babasıyla anlaşamayan büyük kardeş, bir yanda ailesi tarafından zorla evlendirilmek istenen yakın bir arkadaş… Eylem arada kalmıştır, yakınlarının sorunlarıyla ilgilenerek burnuyla ilgili takıntısını unutmayı başarabilecek midir?

 

 

 

 

 

22 KASIM 2017 Çarşamba saat 19:00

SOFRA SIRLARI (2017, 101’)

Yönetmen: Ümit Ünal

Oyuncular: Demet Evgar, Fatih Al, Alican Yücesoy

Neslihan, ömrünü kocasına ve evine adamış utangaç, sevimli bir kadındır. Gününü akşama ne pişireceğini düşünerek geçerin ve çok da iyi bir aşçı olan Neslihan’ın yemeklerine kocası ve aile dostları oldukça düşkündür. Istanbul’da doğup büyüdüğü halde, kocasının işi yüzünden hayatını Anadolu kasabalarında geçirir. O ve ailesi hiçbir olağanüstü olay olmayan uzak bir taşra şehrinde, sakin bir hayat sürer; ta ki Neslihan’ın çevresinde esrarengiz ölümler başlayana kadar. Şehre yeni atanmış, çok zeki, Amerika’da eğitim görmüş, hırslı ve genç bir komiser, Neslihan’ın bir şeyler çevirdiğini ve peş peşe cinayetlerde parmağı olduğunu anlar ama bir türlü gerçek bir kanıt bulup Neslihan’ı yakalayamaz. Neslihan her cinayetten tereyağından kıl çeker gibi, son derece masum hafif çatlak görünerek sıyrılmayı başarır.

 

 

 

 

   

 

8 KASIM 2017 SAAT 19:00

MURTAZA  (2016, 93’)

Yönetmen: Özgür Sevimli / Senarist: Özgür Sevimli / Görüntü Yönetmeni: Ahmet Bayer / Kurgucu: Doruk Kaya / Özgün Müzik: Okan Kaya / Oyuncular: Cezmi Baskın, Meral Çetinkaya, Mine Teber, İncinur Daşdemir, Bülent Düzgünoğlu, Kadir Çermik / / Türkiye / 2016 / 93´ /

Sabure ve Murtaza, Malatya’nın dağ köylerinden birinde yaşar. Sabure yıllar önce iki gözünü de kaybetmiştir. Bakımıyla Murtaza ilgilenir. Çocukları İstanbul’da yaşar. Murtaza kasabaya indiği bir gün bakkaldan İstanbul’daki kızını telefonla arar, hasta olduğunu öğrenir. Sabure’ye kızının durumunu söylemeden İstanbul’a gider. Ama kızı o akşam ölür. Murtaza, Sabure’nin de hastalanmaması için ona yalan söyler ve kızının öldüğünü gizler. Ama Sabure gitgide sessizleşir, zamanla yalnızlığı ve umutsuzluğu gün yüzüne çıkar. “Yalan söyleyen mi yoksa yalana maruz kalan mı daha zor duruma düşer? Yalan söylemek her zaman işimizi kolaylaştırır mı? Gerçeğe ait algımız her zaman manipüle edilebilir. Asıl biz, gerçeğe ulaşmak konusunda ne kadar istekli ve ısrarcıyız? Aslında hepimiz birer Pinokyo’yuz.”

 

 

 

  

 

25 EKİM 2017

TOZ  (2016, 119’)

Yönetmen: Gözde Kural

Oyuncular: Öykü Karayel , Beran Soysal , Muhammed Cangören ,Demet İyigün , Haji Gul Yaser

Afgan kökenli Azra (Öykü Karayel), iki kardeşi Emir ve Erkan’la birlikte İstanbul’da doğup büyümüştür.Annesinin vefatının ardından, bıraktığı vasiyette Afganistan’a gömülmek istediğini belirtmesi üzerine özellikle Emir’in karşı çıkmasına rağmen Afganistan’a gider. Savaşla paramparça olmuş ülkede, ailesinin bir zamanlar yaşadığı evde, eski bir dostun sakladığı günlüğün yardımıyla ailesinin daha önce hiç duymadığı geçmişine bir yolculuğa çıkar.

 

 

 

 

11 EKİM 2017

ALBÜM (2016, 104′)

Yönetmen : Mehmet Can Mertoğlu 
Oyuncular: Şebnem Bozoklu, Murat Kılıç, Muttalip Müjdeci,
Müfit Kayacan, Rıza Akın, Zuhal Gencer Erkaya

Cüneyt ile Bahar Bahtiyaroğlu, Antalya’da yaşayan, otuzlu yaşlarının sonuna merdiven dayamış, sekiz yıldır evli bir çifttir. İkili, doğal yollardan çocuk sahibi olamadıkları için evlat edinmeye karar vermiştir ama müstakbel çocuklarının gelecekte kendilerini biyolojik olarak da ebeveyn sanmasını istiyorlardır.