BAĞIMSIZ TÜRKİYE SİNEMASI İZMİR BULUŞMALARI 2017-2018 Başlıyor !!!!

Bu yıl, her ay iki film gösterimiyle, Bağımsız Türkiye Sineması İzmir Buluşmaları, yönetmenlerin katılımıyla

11 Ekim 2017 Albüm ve 25 Ekim 2017  Toz 

8 Kasım 2017 Murtaza ve 22 Kasım Mutfak Sırları

filmleriyle  gerçekleşecektir.

İzmir Konak Belediyesi ve Hezarfen Film Galeri işbirliği ile güçlenerek devam eden etkinlikte,

Gösterimler ücretsiz ve Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde saat 19.00’da gösterilecektir.

  

EKİM AYI PROGRAMI

 

25 EKİM 2017

TOZ  (2016, 119’)

Yönetmen: Gözde Kural

Oyuncular: Öykü Karayel , Beran Soysal , Muhammed Cangören ,Demet İyigün , Haji Gul Yaser

Afgan kökenli Azra (Öykü Karayel), iki kardeşi Emir ve Erkan’la birlikte İstanbul’da doğup büyümüştür.Annesinin vefatının ardından, bıraktığı vasiyette Afganistan’a gömülmek istediğini belirtmesi üzerine özellikle Emir’in karşı çıkmasına rağmen Afganistan’a gider. Savaşla paramparça olmuş ülkede, ailesinin bir zamanlar yaşadığı evde, eski bir dostun sakladığı günlüğün yardımıyla ailesinin daha önce hiç duymadığı geçmişine bir yolculuğa çıkar.

KASIM AYI PROGRAMI

8 KASIM 2017 SAAT 19:00

MURTAZA  (2016, 93’)

Yönetmen: Özgür Sevimli / Senarist: Özgür Sevimli / Görüntü Yönetmeni: Ahmet Bayer / Kurgucu: Doruk Kaya / Özgün Müzik: Okan Kaya / Oyuncular: Cezmi Baskın, Meral Çetinkaya, Mine Teber, İncinur Daşdemir, Bülent Düzgünoğlu, Kadir Çermik / / Türkiye / 2016 / 93´ /

Sabure ve Murtaza, Malatya’nın dağ köylerinden birinde yaşar. Sabure yıllar önce iki gözünü de kaybetmiştir. Bakımıyla Murtaza ilgilenir. Çocukları İstanbul’da yaşar. Murtaza kasabaya indiği bir gün bakkaldan İstanbul’daki kızını telefonla arar, hasta olduğunu öğrenir. Sabure’ye kızının durumunu söylemeden İstanbul’a gider. Ama kızı o akşam ölür. Murtaza, Sabure’nin de hastalanmaması için ona yalan söyler ve kızının öldüğünü gizler. Ama Sabure gitgide sessizleşir, zamanla yalnızlığı ve umutsuzluğu gün yüzüne çıkar. “Yalan söyleyen mi yoksa yalana maruz kalan mı daha zor duruma düşer? Yalan söylemek her zaman işimizi kolaylaştırır mı? Gerçeğe ait algımız her zaman manipüle edilebilir. Asıl biz, gerçeğe ulaşmak konusunda ne kadar istekli ve ısrarcıyız? Aslında hepimiz birer Pinokyo’yuz.”

 

22 KASIM 2017 saat 19:00

SOFRA SIRLARI (2017, 101’)

Yönetmen: Ümit Ünal

Oyuncular: Demet Evgar, Fatih Al, Alican Yücesoy

Neslihan, ömrünü kocasına ve evine adamış utangaç, sevimli bir kadındır. Gününü akşama ne pişireceğini düşünerek geçerin ve çok da iyi bir aşçı olan Neslihan’ın yemeklerine kocası ve aile dostları oldukça düşkündür. Istanbul’da doğup büyüdüğü halde, kocasının işi yüzünden hayatını Anadolu kasabalarında geçirir. O ve ailesi hiçbir olağanüstü olay olmayan uzak bir taşra şehrinde, sakin bir hayat sürer; ta ki Neslihan’ın çevresinde esrarengiz ölümler başlayana kadar. Şehre yeni atanmış, çok zeki, Amerika’da eğitim görmüş, hırslı ve genç bir komiser, Neslihan’ın bir şeyler çevirdiğini ve peş peşe cinayetlerde parmağı olduğunu anlar ama bir türlü gerçek bir kanıt bulup Neslihan’ı yakalayamaz. Neslihan her cinayetten tereyağından kıl çeker gibi, son derece masum hafif çatlak görünerek sıyrılmayı başarır.

 

 

 

GERÇEKLEŞMİŞ BULUŞMALAR

EKİM AYI

11 EKİM 2017

ALBÜM (2016, 104′)

Yönetmen : Mehmet Can Mertoğlu 
Oyuncular: Şebnem Bozoklu, Murat Kılıç, Muttalip Müjdeci,
Müfit Kayacan, Rıza Akın, Zuhal Gencer Erkaya

Cüneyt ile Bahar Bahtiyaroğlu, Antalya’da yaşayan, otuzlu yaşlarının sonuna merdiven dayamış, sekiz yıldır evli bir çifttir. İkili, doğal yollardan çocuk sahibi olamadıkları için evlat edinmeye karar vermiştir ama müstakbel çocuklarının gelecekte kendilerini biyolojik olarak da ebeveyn sanmasını istiyorlardır.