Ars Electronica, Avusturya Başkonsolosluğu ve Hezarfen Film Galeri, işbirliğiyle gerçekleştirilecek olan gösterim programı kapsamında, 2017 Eylül ayında Avusturya’nın Linz şehrinde yer alan ve dijital sanatsal alanında öncü kurumlardan olan Ars Electronica Center’ın temel etkinliklerinden olan Ars Electronica Animasyon Festivali yarışma bölümünde dereceye giren  filmin gösterimi yapılacaktır, Kullanılan dil içeriği ve stili açısından çeşitlilik üzerine güçlü bir vurgu yapan program, animasyonun (bilgisayar) ne kadar hızlı geliştiğine ve gündelik yaşamımızı ne kadar güçlü etkilediğine dair dijital sanatçıların tanıklıklarını sunmaktadır.

         

Gösterimler 

2 MAYIS 2018 Saat 10.00

D.E.Ü., GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ ,FİLM TASARIM BÖLÜMÜ, Narlıdere

Rauf Beyru Salonunda saat 10.00’dan itibaren başlayarak gün boyu devam edecektir.

ve

5 MAYIS 2018 Saat 14.00

PORT İZMİR  Kapsamında TÜRK TÜTÜN A.Ş. DEPOSU’ nda 

Vali Kazım Dirik Cad.No.10 Pasaport

 

The Ars Electronica Animation Festival is one of the mainstays of the Ars Electronica Festival. The accent is on diversity with respect to both content and style here. The programming delivers impressive testimony to how quickly (computer) animation is growing and how strongly it influences our everyday life. The lineup is a double feature.

 

Screening Programs:

 

Hybrid Technologies

Kagami (Real-Time Face Generator) 03.52

Light Barrier 3rd Edition 6.22

Audio Geometry Exploration 05.00

Geophone 05.34

Light of Birth (3D Laser Mist Hologram) 02.57

Ugly 11.54

Music & Visuals

Codex 04.48

The Mylar Topology 04.52

XXX Fight Attendant 03.51

Frank Riggio-TTTT (Official Music Video)Mert Kızılay 03.56

Cumhur Jay-On&On-Dyschronometria 05.30

Collide (Making-of) 02.56

Late Nite

Paradise 03.00

Double King 9.47

Hyper-Reality 06.15

Arturo 07.08

Mind Frame 01.00

Chrysalis 06.46

Expanded & Experimental

Everything 10.41

Hybrid forms : New Growth 04.41

Ghost City 01.32

Orogenesis 07.35

KTTV (August 2015)(excerpt) 05.00

Order From Chaos 04.18

Narration

Nighthawk 08.50

M.A.N.O.N. 05.55

Schirkoa 13.31

Life Witterman H.Rott 11.07

Somewhere Down The Line 10.29

Garden Party 07.25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gerçekleşmiş Program

2016 SEÇKİSİ PROGRAMI6 bölümden oluşan gösterim programı, Yapısızlaştırılmış Gerçekler, Görsel&Ses, İfade, Soyut, Genişletilmiş & Deneysel, Anlatı adlı başlıklarda gösterilecek toplam 50 çalışmadan oluşmaktadır.


13:00- Anlatı/Narration
Yapısızlaştırılmış Gerçekler/ Deconstructed Realities
Görsel&Ses/ Visuals and Sound
İfade/ Statement
Soyut/ Abstract
Genişletilmiş&Deneysel/ Expanded&Experimental 18.00

Anlatı/Narration Klasik bir anlatı programı olan bölümde sahneler Saygonlu genç bir kızın trajik hayat hikayesini, hatıralar ve dostluk hikayeleri üzerinden anlatmaktadır. Duygusal ve şiirsel karşılaşmaları içermektedir. / The plots on this classic narrative program include the tragic life story of a young girl in Saigon and tales of friendship and remembrance. A series of touching, poetic encounters.  

 

Yapısızlaştırılmış Gerçekler/ Deconstructed Realities Felsefi anlamda yapısızlaştırma, edebi veya felsefi metinlerin bileşen parçalarını ayırmak ve yeniden bir araya getirmektir. Bu bölümde yer alan yönetmenler tam da bunu yaparak mimarlık, günlük olaylar ve kentsel yaşam üzerine çalışmışlardır: Los Angeles’i renklendirilmiş Arapça neon işaretlerle gösterme; Paris’in içine stereoskopik bir eylemle girme; gündelik eylemlerin geri dönüşümü ve dış dünyanın iç alanlarında yapılmış mikroskopik araştırmalar. / Deconstruction in a philosophical sense means breaking down literary or philosophical texts into their component parts and then assembling them a new. And that’s exactly what the filmmakers on this lineup do with architecture, everyday events or urban life: a Los Angeles studded with colorful neon signs in Arabic; a stereoscopic leap into the entrails of Paris; the surrealistic reversal of everyday acts; and microscopic investigations leading into the inner domains of the outer world. Görsel&Ses/ Visuals and Sound

Görsel&Ses/ Visuals and Sound Bu programda bulunan müzik videoları ve ses-sanat işleri görüntü ve müziği harmanlanmış halde sunmaktadır. Seçki, klasik müzik videoları, yazılım geliştirme ve dans eden robotları içermektedir. Hepsinin ortak noktası nedir? Akustik ve görsel öğeler. Gelin ve kendiniz görün/duyun! / This program features music videos and works of sound art that demonstrate diverse ways of blending imagery and music. The spectrum includes classical music videos, software developments and dancing robots. What they all have in common is the successful interplay of acoustic and visual elements. Come and see/hear for yourself!

İfade/ Statement Bu seçkideki film yapımcıları, zamanımızın büyük sorunlarına, örneğin Avrupa’daki mevcut sosyopolitik duruma ve mülteci sorununa, küresel ısınmaya ve kaynakların sürdürülebilir biçimde kullanılmasını savunuyor. Bu çekimlerden bazıları ilk başta komik görünebilir, ancak bir anda suratınızın ifadesi değişebilir. / The filmmakers on this lineup take a stance on the big issues of our times—for instance, the current sociopolitical situation in Europe and the refugee problem, global warming, and using resources sustainably. Some of these takes might come across as comical at first, but they’ll soon wipe that smirk off your face and replace it with a pensive look.

Soyut/ Abstract Soyutlama, yani sinematik olarak özüne veya onun farklı yönlerine indirgenmesi geniş bir teknik çalışma gerektirir. Bunlar, soyut heykellerden film üzerine lazerle boyamaya, haritalamaya ve üretken sanata kadar uzanır. Sonuç etkileyici bir görsel karmaşıklıktır. / Abstraction—that is, the reduction of what’s cinematically depicted to its essence or to certain aspects of it—can make use of a wide array of techniques. They range from abstract sculpture and painting onto film with a laser to mapping and generative art. The result is impressive visual complexity.

 

Genişletilmiş&Deneysel/ Expanded&Experimental Burada animasyonun deneysel modları gösterilmektedir. Gerçek ve sanal dans performansı birleştirilerek quadcopter iliştirilmiş kamerayla alan genişletilmiştir; Makro çekimle içe bakış açısı kaydırılmış; Hafif boyama teknolojik olarak genişletilmiş; akışkan cisimler hareket yakalama yoluyla canlandırılmış; ve oyun ve gerçek etkileyici bir perspektif değişimini tetikler. / Experimental modes of animation are on display here. Real and virtual dance performance is seamlessly combined with quadcopter-mounted cameras that expand the space; macro shots shift the point of view inwards; light painting is technologically expanded; fluid bodies are animated via motion capture; and hybrids of game and reality trigger an impressive shift of perspective.