İnanılmaz Hüzünlü Prenses / The Insanely Sad Princess

Yönetmen/Director: Bořivoj Zeman; Oyuncular/Cast: Helena Vondráčková, Václav Neckář, Bohuš Záhorský; Müzik/Music: Jan Hammer; Çekya (Çekoslovakya)/Czechia (Czecholovakia), 1968; 86’, renkli/color; Çekçe, Türkçe altyazıyla/Czech with Turkish subtitles

Çekya’nın popüler kültür ikonlarına yer veren zeki ve sevimli pop-art bir peri masalı olan bu film 1968’de çekildi. O sıralarda 20 yaşında olan besteci Jan Hammer, Sovyetler’in Çekoslovakya’yı işgal etmesinin ardından ABD’ye göç etti ve burada beste yapmayı sürdürdü; filmin diğer yıldızı Helena Vondráčková Çekoslovakya pop müzik dünyasının en sevilen divası oldu. Komünist Çekoslovakya’da yetenekli yönetmenler, siyasal anlamda sorun yaratan filmlerden kaçıp peri masalı türüne sığındı, bu da Doğu Bloku’nda çok ünlü, çok bilinen bir janr haline geldi.

This is a witty and charming, Pop-Art fairytale featuring Czechoslovak popular cultural icons. The film was shot in 1968. Then-20-year-old composer Jan Hammer after the Soviet occupation of Czechoslovakia immigrated to the US where he continued composing; the other stars Helena Vondráčková became the most applauded diva of the Czechoslovak official pop-music scene. In communist Czechoslovakia the talented filmmakers took refuge from politically problematic films in the genre of fairy-tales, which became extremely celebrated and well known in the Eastern block.

Kısa/Short Film: How to Get People To like You (y/d: Alexandra Yakovleva), CZ, 2015, 4’