5.BAĞIMSIZ TÜRKİYE SİNEMASI İZMİR BULUŞMALARI 2019-2020

Hezarfen Film Galeri tarafından düzenlenen “Bağımsız Türkiye Sineması İzmir Buluşmaları” beşinci yılında, Konak Belediyesi’nin desteği ile devam ediyor. Geçen yıllarda olduğu gibi her gösterim sonrası  filmin yönetmeni veya yapımcısı ile bir söyleşi yapılmaktadır. Gösterimler, Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde ve ücretsizdir. Filmler hakkında kısa bilgi ile gösterim programı aşağıdadır.

YER: KONAK BELEDİYESİ TÜRKAN SAYLAN KÜLTÜR MERKEZİ – SAAT: 19.00
GÖSTERİMLER ÜCRETSİZDİR 

 

hezarfen-yeni-logo-saydam-custom

 

12 ŞUBAT 2020 Çarşamba, saat 19.00

Yönetmen: Eylem KAFTAN

(TÜRKİYE / 2019 / 93′ )

Yapımcı : Canol Balkaya, Eylem Kaftan
Senarist : Eylem Kaftan
Görüntü Yönetmeni : Serdar Ünlütürk
Kurgu : Erkan Erdem
Oyuncular : Meryem Üzerli, Feyyaz Duman, Hakan Karsak

Almanya’da işleri bir türlü istediği gibi gitmeyen Ayşe annesinin ağır hastalandığı haberini almasıyla soluğu anayurdu Artvin’de alır. Annesi ölmeden önce Ayşe’ye son isteği olarak, ona da kendi annesinden yadigar arılığı bırakır.

 

 

 

 

 

11 ARALIK 2019 Çarşamba, saat 19.00

NEBULA / TARIK AKTAŞ

Yönetmen: Tarık Aktaş
(TÜRKİYE / 2018 / 73’ )

Senarist: Tarık Aktaş

Oyuncular: Ali Yavuz Ilman, Barış Mert Bilgi, Ömer Bora, Serkan Aydın, Dilara Topuklular, Hasan Türker, Mümin Süren

Yapımcı: Güneş Şekeroğlu

*2019 İSTANBUL Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü
* 2018 LOCARNO — Gelecek Vaat Eden En İyi Yönetmen
*2019 International Spirit of Fire Debut Film Festival — Gümüş Tayga

Hay, yedi yaşındayken açık arazide ölü bir at bulur. Büyüleyici keşfi başında yaptığı gözlemler, yetişkinlerin gözünde bir at leşine dönüşen bu sorundan kurtulmak için verilen çaba onu yetişkinliğinde bile etkileyecek bir anıya, uyanışa dönüşür. Yirmilerine geldiğinde kurban bayramında, koyunun boğazını keserken yanlışlıkla kendi bacağını keser. Bu olay, bir şekilde geçmişinde yaşadığı çocukluk anısının yeniden ortaya çıkmasını sağlar. Koyun ve kendisi arasındaki bağın farkına varmasıyla birlikte, Hay, kendisi ve köyün etrafında gerçekleşen olaylar arasında bir ilişki olduğunu gözlemlemeye başlar. Böylece, adım adım, madde ile canlının uyumuna, ruhun doğadaki yerine tanık olduğu kaçınılmaz bir yolculuğa çıkar.

13 KASIM 2019 Çarşamba, saat 19.00

KÜÇÜK ŞEYLER / KIVANÇ SEZER

Yönetmen/Director: Kıvanç Sezer
Oyuncular : Alican Yücesoy, Başak Özcan , Müfit Kayacan, Nihal Koldaş , Bülent Emrah Parlak , Nezaket Erden , Kubilay Tuncer, Seda Türkmen
Yapımcı / Producer : Murat Kanat Doğramacı , Tolga Karaçelik , Kıvanç Sezer

Ülke : Türkiye 2019    Süre: 93′

Bahar için Onur’un işten atılması zor zamanlarında başlangıcı olur. Onur, yavaş yavaş gerçeklikten koparken ve başına gelenin aslında kötü birşey olduğunu kabul etmezken, Bahar ise ruhunda büyük bir boşluk ile baş başa kalır. “Küçük Şeyler”, modern Türkiye’nin yeni orta sınıf, beyaz yaka yaşantılarını ve yalnızlıklarını, değişen mevsimler ve bölümlerde epizodik olarak anlatan bir film. Hayatlarında yeni bir noktanın eşiğine gelen Onur ve Bahar çifti üzerinden kaçınılmaz kavgalara, kabuslara, absürt durumlara, bedensel ve ruhsal değişimlere şahit olacağız.

16 EKİM 2019 Çarşamba, saat 19.00

KARDEŞLER / ÖMÜR ATAY

Yönetmen Ömür Atay
Oyuncular: Yiğit Ege Yazar, Caner Şahin, Gözde Mutluer
Tür Dram 103dk
Ülke Türkiye, Almanya, Bulgaristan
Kardeşler, işledikleri cinayetle birbirlerinin kaderini yaşamak zorunda kalan iki kardeşin hikayesini konu ediyor.  Yusuf’un ailesinin aldığı karar, hem onun hem de ağabeyi Ramazan’ın hayatının değişmesine neden olur. Aile, kızlarının öldürülmesini emretmiştir ve Yusuf ‘un da verilen karar doğrultusunda kız kardeşini tuzağa düşürmesiyle, Ramazan kardeşini öldürür. İşlediği cinayet sonucu Ramazan’ın hapse girmesi gerekmektedir fakat Yusuf’un yaşı küçük olması ona ceza indirimi sağlayacağından, suçu üstlenerek abisi Ramazan’ın yerine hapse girer. Dört yıl hapiste kalan Yusuf, şartlı tahliye olunca ailesi ile tekrar bir araya gelir. Özgürlüğüne kavuşan Yusuf, çektiği vicdan azabı ile bu sefer de dışarıda hapis hayatı yaşar. İki kardeşin hayatına giren Yasemin, geçmişte yaşanan ve sır gibi saklanan cinayeti öğrenir. Yasemin de artık Yusuf gibi aile için büyük bir tehlike oluşturmaktadır.

 

 

16 NİSAN 2019 Salı, saat 19.00

TUZDAN KAİDE / BURAK ÇEVİK

OyuncularZinnure Türe, Dila Yumurtacı, Esme Madra, Nihal Koldaş, Elit İşcan, Nazan Kesal, Nalan Kuruçim, Reyhan Özdilek, Ayşe Demirel, Banu Fotocan, Bahar Çevik.

Tür Dram

Ülke Türkiye
2018 ¦ 70 Dakika Türkiye
Senaryo: Burak Çevik
Görüntü Yönetmeni: Burak Serin
Zamanda takılı kalmış otuzlu yaşlarındaki lanetli bir kadın, mağarayı andıran bir odada yaşar. Şehre yaptığı ender ziyaretlerde, iblislerin musallat olduğu bir sandalcıyla sohbet eder. Eski bir televizyon tamircisi, terk edilmiş bir botanik bahçesi, masa tenisi oynanan ücra bir bodrum katı gibi şehrin muhtelif yerlerinde ikiz kardeşini arar. Zamandan kopmuş, mekânı belirsiz bu yolculukta, aynı rüya tekrar tekrar anlatılır.

 

13 MART 2019 Çarşamba, saat 19.00

ANONS / MAHMUT FAZIL COŞKUN

Oyuncular: Ali Seçkiner Alıcı, Murat Kılıç, Nazmi Kırık
Tür Tarihi, Dram
Ülke Türkiye, Bulgaristan

Anons, ordudan tasfiye edilmiş dört askerin bir gece boyunca süren sıra dışı yolculuğunu konu ediyor. 1963 yılının Mayıs ayında Ankara’da başlayacak olan bir darbenin hazırlık çalışmaları vardır. Teğmen Şinasi, Binbaşı Kemal, Binbaşı Rıfat ve Albay Reha darbenin İstanbul ayağında görevlidir. Etkili bir bildirinin darbenin başarısında önemli olacağını, halkı bu sayede yanlarına çekeceklerini düşünen dört asker, darbe gecesi Ankara’daki radyolarda okunacak darbe bildirisinin bir benzerini İstanbul’da okumayı planlar. Askerler darbenin başarılı olacağına çok emindir. Onlar yaptıkları planlama ve askeri güçle her şeyin üstesinden gelebileceklerini düşünür. Fakat hesap etmedikleri bir şey vardır o da sivil hayatın görünmeyen gücü.

Anons’un yönetmen koltuğunda “Uzak İhtimal” ve “Yozgat Blues” filmlerinin ödüllü yönetmeni Mahmut Fazıl Coşkun oturuyor. Başrollerini Ali Seçkiner Alıcı, Tarhan Karagöz, Murat Kılıç ve Şencan Güleryüz’ün paylaştığı filmin senaryosunu Mahmut Fazıl Coşkun, Ercan Kesal ile birlikte kaleme alıyor. Filmotto Production yapımı “Anons” filmi, BKM ve Chouchkov Brothers ortak yapımı olarak hayata geçirildi.

 

 

 

 

 

13 ŞUBAT 2019 Çarşamba, saat 19.00

BORÇ / VUSLAT SARAÇOĞLU

Oyuncular: Serdar Orçin, İpek Türktan, Rüçhan Çalışkur

Yapım: Türkiye  Süre: 95′

+13

Eskişehir’de karısı Mukaddes ve kızı Simge ile birlikte yaşayan Tufan, küçük bir matbaada çalışmaktadır. Yan dairede yalnız oturan komşuları Huriye, bir gece aniden fenalaşır. Doktor, Huriye’nin bir süre tek başına kalmaması gerektiğini söyler. Tufan, bakacak kimsesi olmayan Huriye’yi ortada bırakmayı göze alamaz ve bir süre onu evinde tutmaya karar verir. Yaşadığı kimi korku ve kaygıların sonucunda Tufan’ın “iyilik” hali önemli sınavlardan geçer.

 

 

 

 

9 OCAK 2019 Çarşamba, saat 19.00

GÜVERCİN / BANU SIVACI

Yönetmen Banu Sıvacı
Oyuncular: Evren Erler, Kemal Burak Alper, Ruhi Sarı
Tür Dram
Ülke TürkiyeGüvercin, zamanını güvercinleri ile ilgilenerek geçiren genç bir adamın hayatın gerçekleri ile yüzleşmesini konu ediyor. Kendi halinde bir yaşantısı olan Yusuf’un en büyük tutkusu babasından yadigar kalan güvercinleridir. Ablası ve ağabeyi ile birlikte Adana’nın kenar mahallelerinden birinde yaşayan Yusuf, oturdukları evin çatısında güvercinlerini besleyip eğitir. Maverdi adını verdiği bir dişi güverciniyle özel bir bağ kurar. Fakat onu bu durumu ailesi tarafından hoş karşılanmaz. Ailesinin yaptığı baskılardan bunalan Yusuf hayatın gerçekleri ile yüzleşir. Adana’nın kenar mahallelerinin birinde abi ve ablasıyla beraber yaşayan, yalnız, kapalı, hassas bir genç olan Yusuf gerçekte nasıl biridir?..
Güvercin filminin yönetmenliğini ve senaristliğini Banu Sıvacı üstleniyor. Başrolünü Kemal Burak Alper’in üstlendiği dram türündeki filmin kadrosunda Evren Erler, Ruhi Sarı, Demet Genç, Michal Elia Kamal gibi isimler yer alıyor. Film, Sofia Film Fest’ten En İyi Yönetmen ödülünün yanı sıra 2018 Ulusal Yarışma’dan da En İyi İlk Film ve En İyi Özgün Müzik ödüllerini aldı
   
12 ARALIK 2018 Çarşamba, saat 19.00
SON ÇIKIŞ / RAMİN MATİN
2018 Türkiye ,93′
Yönetmen: Ramin Matin
Oyuncular: Deniz Celiloğlu, Kerem Fırtına, İbrahim Selim, Tevfik Erman Kutlu, Gökçen Gokçebağ, Pınar Töre, Ayşenil Şamlıoğlu, Müfit Kayacan, İpek Türktan.

Tahsin, çalışma saatleri 9-6 olan bir ofiste çalışmaktadır. Hayatından bezmiş ve sabrının sonuna gelmiş olan Tahsin, her şeyi geride bırakıp Akdeniz sahillerine yerleşmeye karar verir. Her şeyini toplayıp umut dolu bir yolculuğa çıkar. Fakat hiçbir şey planladığı gibi gitmez ve bu macera saçma ve komik bir kabusa döner. İstanbul’dan ayrılmak için her yolu deneyen Tahsin bir türlü amacına ulaşamaz.

 

 

 

14 KASIM 2018 Çarşamba, saat 19.00

BABA NERDESİN KAYBOLDUM / AHMET KARAMAN
Oyuncular: Baran Akbulut, Yıldız Çağrı Atiksoy, Yiğit Kirazcı, Bestemsu Özdemir, Tomris Çetinel.
Tür: Dram
Ülke: Türkiye
Süre: 117dk.
Hollywood Art & Movie Awards ”En İyi Film Ödülü Adayı”
European Cinematography Awards ”En İyi Film Ödülü Adayı”
Milan International Filmmaker Festival of World Cinema Awards ” En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü”.Yıllardır sinema sektöründe çalışan ve hayallerine kavuşamayan Aşkın, babasının ölümüyle memleketine geri döner. Aşkın bir yandan babasının ölümünün acısını çekerken bir yandan da yıllar önce reddettiği hayatına geri dönmesinin yıkımını yaşar. Kendisine sürekli yeni bir yer arayan Aşkın; ailesi, yakın arkadaşı Ali ve onu değiştirmeyi kendisine görev edinmiş Oya arasında yeni bir hayat kurmaya çalışır. Aşkın, değiştirmek istediği bu dünyada düşlediği hayatı kurabilecek midir?
10 EKİM 2018 çarşamba, saat 19.30
YOL KENARI / Tayfun Pirselimoglu
Oyuncular: Ercan Kesal, Tansu Biçer, Nalan Kuruçim 
Tür Dram, Gerilim
Ülke Türkiye

2018 İstanbul Film festivali Ulusal Yarışma — En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu (Tansu Biçer)


Fırtınalı deniz ile gür ormanlar arasına sıkışıp kalmış bir kasabaya kıyamet, korkutucu işaretleriyle yaklaşmaktadır. Çözümlenemeyen ölümler ve gizemli doğa olayları, Deccal’ın gelişinin işaretidir. Genç bir adam, cinnetin eşiğindeki kasabaya gelir ve kasabanın kahvesinde çalışmaya başlar. Genç adamın tutulduğu hemşire bir gün, adamın sırtındaki lekeyi görür. Dedikodu hızla yayılır ve kasabadakiler genç adamın Mehdi olduğuna inanmaya başlar.