5.BAĞIMSIZ TÜRKİYE SİNEMASI İZMİR BULUŞMALARI 2018-2019

Hezarfen Film Galeri tarafından düzenlenen “Bağımsız Türkiye Sineması İzmir Buluşmaları” beşinci yılında, Konak Belediyesi’nin desteği ile devam ediyor. Geçen yıllarda olduğu gibi her gösterim sonrası  filmin yönetmeni veya yapımcısı ile bir söyleşi yapılmaktadır. Gösterimler, Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde ve ücretsizdir. Filmler hakkında kısa bilgi ile gösterim programı aşağıdadır.

YER: KONAK BELEDİYESİ TÜRKAN SAYLAN KÜLTÜR MERKEZİ – SAAT: 19.30
GÖSTERİMLER ÜCRETSİZDİR 

 

hezarfen-yeni-logo-saydam-custom

 

9 OCAK 2018 Çarşamba, saat 19.30

GÜVERCİN / BANU SIVACI

Yönetmen Banu Sıvacı
Oyuncular: Evren Erler, Kemal Burak Alper, Ruhi Sarı
Tür Dram
Ülke TürkiyeGüvercin, zamanını güvercinleri ile ilgilenerek geçiren genç bir adamın hayatın gerçekleri ile yüzleşmesini konu ediyor. Kendi halinde bir yaşantısı olan Yusuf’un en büyük tutkusu babasından yadigar kalan güvercinleridir. Ablası ve ağabeyi ile birlikte Adana’nın kenar mahallelerinden birinde yaşayan Yusuf, oturdukları evin çatısında güvercinlerini besleyip eğitir. Maverdi adını verdiği bir dişi güverciniyle özel bir bağ kurar. Fakat onu bu durumu ailesi tarafından hoş karşılanmaz. Ailesinin yaptığı baskılardan bunalan Yusuf hayatın gerçekleri ile yüzleşir. Adana’nın kenar mahallelerinin birinde abi ve ablasıyla beraber yaşayan, yalnız, kapalı, hassas bir genç olan Yusuf gerçekte nasıl biridir?..
Güvercin filminin yönetmenliğini ve senaristliğini Banu Sıvacı üstleniyor. Başrolünü Kemal Burak Alper’in üstlendiği dram türündeki filmin kadrosunda Evren Erler, Ruhi Sarı, Demet Genç, Michal Elia Kamal gibi isimler yer alıyor. Film, Sofia Film Fest’ten En İyi Yönetmen ödülünün yanı sıra 2018 Ulusal Yarışma’dan da En İyi İlk Film ve En İyi Özgün Müzik ödüllerini aldı.
12 ARALIK 2018 Çarşamba, saat 19.30
SON ÇIKIŞ / RAMİN MATİN
2018 Türkiye ,93′
Yönetmen: Ramin Matin
Oyuncular: Deniz Celiloğlu, Kerem Fırtına, İbrahim Selim, Tevfik Erman Kutlu, Gökçen Gokçebağ, Pınar Töre, Ayşenil Şamlıoğlu, Müfit Kayacan, İpek Türktan.

Tahsin, çalışma saatleri 9-6 olan bir ofiste çalışmaktadır. Hayatından bezmiş ve sabrının sonuna gelmiş olan Tahsin, her şeyi geride bırakıp Akdeniz sahillerine yerleşmeye karar verir. Her şeyini toplayıp umut dolu bir yolculuğa çıkar. Fakat hiçbir şey planladığı gibi gitmez ve bu macera saçma ve komik bir kabusa döner. İstanbul’dan ayrılmak için her yolu deneyen Tahsin bir türlü amacına ulaşamaz.

 

 

   

 

 

14 KASIM 2018 Çarşamba, saat 19.30
BABA NERDESİN KAYBOLDUM / AHMET KARAMAN
Oyuncular: Baran Akbulut, Yıldız Çağrı Atiksoy, Yiğit Kirazcı, Bestemsu Özdemir, Tomris Çetinel.
Tür: Dram
Ülke: Türkiye
Süre: 117dk.
Hollywood Art & Movie Awards ”En İyi Film Ödülü Adayı”
European Cinematography Awards ”En İyi Film Ödülü Adayı”
Milan International Filmmaker Festival of World Cinema Awards ” En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü”.Yıllardır sinema sektöründe çalışan ve hayallerine kavuşamayan Aşkın, babasının ölümüyle memleketine geri döner. Aşkın bir yandan babasının ölümünün acısını çekerken bir yandan da yıllar önce reddettiği hayatına geri dönmesinin yıkımını yaşar. Kendisine sürekli yeni bir yer arayan Aşkın; ailesi, yakın arkadaşı Ali ve onu değiştirmeyi kendisine görev edinmiş Oya arasında yeni bir hayat kurmaya çalışır. Aşkın, değiştirmek istediği bu dünyada düşlediği hayatı kurabilecek midir?
 
10 EKİM 2018 çarşamba, saat 19.30
YOL KENARI / Tayfun Pirselimoglu
Oyuncular: Ercan Kesal, Tansu Biçer, Nalan Kuruçim 
Tür Dram, Gerilim
Ülke Türkiye

2018 İstanbul Film festivali Ulusal Yarışma — En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu (Tansu Biçer)


Fırtınalı deniz ile gür ormanlar arasına sıkışıp kalmış bir kasabaya kıyamet, korkutucu işaretleriyle yaklaşmaktadır. Çözümlenemeyen ölümler ve gizemli doğa olayları, Deccal’ın gelişinin işaretidir. Genç bir adam, cinnetin eşiğindeki kasabaya gelir ve kasabanın kahvesinde çalışmaya başlar. Genç adamın tutulduğu hemşire bir gün, adamın sırtındaki lekeyi görür. Dedikodu hızla yayılır ve kasabadakiler genç adamın Mehdi olduğuna inanmaya başlar.